Lesy ČR zatím nesmějí koupit pilu Javořice, rozhodlo ministerstvo

  1:09aktualizováno  1:09
Ministerstvo zemědělství zatím nepovolí Lesům ČR, aby si vyčlenil až miliardu korun na koupi pily Javořice. Státní podnik musí nejprve lépe zdůvodnit, proč chce tak draho koupit pilu od firmy žalující stát.
Pila podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevařských svazů rozhodně nemá hodnotu jedné miliardy. Ilustrační foto.

Pila podle prezidenta Konfederace lesnických a dřevařských svazů rozhodně nemá hodnotu jedné miliardy. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Podle dokumentů, které MF DNES získala a včera o nich informovala, má jít o předem připravenou akci, kdy si Lesy mají pilu vydražit za mnohem vyšší hodnotu, než by odpovídalo realitě.

Tím by státní firma uzavřela část sporů s majitelem pily, dřevařskou firmou CE Wood (její bývalý vlastník přitom ještě proti ČR vede arbitráž za 2,5 miliardy).

Vlastní právníci Lesů přitom v minulých měsících vedení společnosti upozornili, že koupě pily v předem připravené dražbě za vyšší cenu by bylo protizákonné. "Požádal jsem generálního ředitele Lesů o právní a ekonomické analýzy k celé této transakci, které bych měl dostat do příštího týdne," uvedl Šebesta. "Do té doby má pan ředitel doporučení v této transakci nepokračovat," dodal.

Ministerstvo podle něj již obdrželo od Lesů žádost na změnu finančního plánu na letošní rok, který by měl povolit investici do pily až do výše 950 milionů korun.

"Zatím tuto změnu nepovolíme," uvedl Šebesta. Konečný verdikt ministerstva slíbil vydat do konce října.

Lesy ČR: Koupíme pilu

Dáme víc, než je třeba

V materiálech, které má redakce k dispozici, je popsáno několik kroků, jak se mají Lesy a CEWood vyrovnat. Lesy mají například stáhnout svůj insolvenční návrh na dřevaře a zároveň požádat soud o pozastavení jedné z žalob u Krajského soudu v Hradci Králové. Pak se mají Lesy přihlásit do dražby, kde se bude přihazovat do miliardy.

Miliarda za pilu? To je moc

Stažení insolvenčního návrhu a pozastavení žaloby už se stalo. Minulý týden pak byla na Centrální adrese zveřejněna dražba pily Javořice, která se má odehrát 2. listopadu.

Lesy ČR se brání tím, že dokumenty, v nichž se firmy domlouvají na podivném vyrovnání, jsou několik měsíců staré. "Lesy ČR o navrhovanou transakci tehdy neprojevily zájem," uvedl mluvčí Lesů Michal Kačena.

Od té doby se však podle něj "situace změnila" a pila je na prodej. Ve všech dokumentech se však o prodeji pily mluví, a to právě formou dražby, jež se nyní připravuje.

Pilu se navíc také už letos na jaře snažila prodat Raiffeisenbank. CE Wood jí totiž dluží 80 milionů korun a banka má pilu v zástavě. Zájemce však nenašla. "Ke konkrétnímu klientovi se nemůžeme vyjadřovat," uvedl mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Závod, do kterého podle šéfa CE Wood Ivana Doubravy holding investoval minimálně miliardu korun, však už delší dobu nefunguje a nikdo z potenciálních zájemců o něj neprojevil zájem. Banka podle zájemců za pilu požadovala alespoň dvě stě milionů korun, přestože v informačním memorandu rozeslaném možným zájemcům v březnu ještě udávala hodnotu 492 milionů.

Podle materiálu advokátní kanceláře Toman, Devátý a partneři z června tohoto roku je hodnota pily v rozmezí 200 až 300 milionů korun. Ani to však nechtěl nikdo bance zaplatit.

"Tržní hodnota pily je evidentně velmi nízká. Miliarda je naprosto nesmyslná cena," uvedl ředitel Biocel Paskov Ivo Klimša, který je zároveň prezidentem Konfederace lesnických a dřevařských svazů.

Ministr Šebesta chce do dozorčí rady Lesů doplnit zástupce ministerstva, "aby mohly být chráněny zájmy zakladatele" (a jediného vlastníka – pozn. red.).

Lesy včera podaly trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s únikem informací z nedávného jednání dozorčí rady, kde se o záměru hovořilo. Členové rady si navíc odhlasovali nový jednací řád, podle něhož už nesmějí obsah jednání navenek komentovat. Dosud přitom radní běžně komunikovali s novináři, včetně předsedy Pavla Drobila.

Ten ještě před dvěma týdny doporučení rady, aby lesy pilu vydražily, MF DNES sám popsal.

Co se děje v Lesích

Lesy ČR
Státní podnik, který vlastní více než polovinu lesů v zemi. Ročně vytěží až osm milionů m3 dřeva, které prodává soukromým dřevozpracujícím firmám.

CE Wood
Ještě před třemi lety největší lesnicko-dřevařské seskupení nyní bojuje o přežití.

Spory
Lesy se do sporů s CE Woodem dostaly poté, co firmu údajně neoprávněně vyřadily či vůbec nepozvaly do tendrů na těžbu dřeva. CE Wood vyčíslil škodu ve sporech se státem na 4,8 miliardy korun. Lesům přestal platit a ty po něm nyní vymáhají dluh 185 milionů. Na jaře na něj pak podaly insolvenční návrh. Poté však oba podniky začaly připravovat plán podivných transakcí, který má spory urovnat.

  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Babišova francouzská restaurace v Mougins zavřela, měla problémy s penězi

Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ukončila...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

ČEZ chce prodat Počerady Tykačovi. Většina uhlí skončí do roku 2040

Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka...

Světlo naděje pro Boeing. Neznámý kupec si pořídil 18 letounů 737 Max

Prodejní sucho výrobce letadel Boeing je u konce. Letouny Boeing 737 Max ještě nepatří do šrotu – v září se firmě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz