Lesy ČR v 1. pololetí vydělaly 1,8 miliardy Kč, pomohlo jim dražší dřevo

  15:20aktualizováno  15:20
Státní podnik Lesy České republiky, které se starají o více než polovinu lesů v Česku, vydělaly za první pololetí 1,77 miliardy korun, což je zhruba třikrát více než před rokem. Hrubý zisk pomohly firmě zvednout vyšší ceny dříví a úspory.
Lesy ČR. Jeseníky. Ilustrační foto.

Lesy ČR. Jeseníky. Ilustrační foto. | foto: Lesy ČR.

Generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora uvedl, že se podnik bude snažit dosavadní trend hospodaření udržet. "Věříme, že mimořádné náklady na odstraňování povodňových a ostatních škod, přesahující půl miliardy korun, výrazně neovlivní nastoupený trend dobrého hospodaření podniku," uvedl Sýkora.

Státnímu podniku mohly hospodaření vylepšit i plánované prodeje jeho majetku, které mají za letošní rok dosáhnout stovek milionů korun. (více o prodeji budov a pozemků čtěte zde)

Mluvčí firmy Zbyněk Boublík zatím přesné číslo o výši prodaného majetku nezná, ale říká, že "tato položka nehraje ve výsledcích Lesů ČR v tuto chvíli dominantní roli".

Lesy ČR

Státní podnik obhospodařuje více než 1,3 milionu hektarů lesního majetku, což představuje zhruba polovinu lesů v České republice a šestinu plochy ČR. Pečuje také zhruba o čtvrtinu vodních toků a bystřin v zemi, konkrétně o více než 20 tisíc kilometrů těchto toků. Ročně vytěží v průměru 7 až 8 milionů kubíků dřeva.

Podnik také ujišťuje, že se bude snažit škrtat náklady i v dalších měsících a že to nebude mít špatný vliv na jeho péči o les. Dosud se však potýká s důsledky špatně zadaných zakázek, které ho na pokutách připravují o statisíce korun. Naposledy mu antimonopolní úřad uložil zaplatit 160 tisíc Kč za protiprávní dělení zakázky na nákup limuzín. (viz předchozí článek)

Za loňský rok Lesy ČR dosáhly hrubého zisku 783,9 milionu korun, předloni to bylo necelých 707 milionů korun. Letos chce podnik svůj hrubý zisk zvednout na více než 800 milionů korun.

Společnost se nyní připravuje na opětovné vypsání tendru na prodej dřeva a lesnické práce, podle nějž by firmy měly ve státních lesích hospodařit od roku 2011. Původní tendr, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, podnik zrušil v polovině května. (Lesy ČR zrušily 16miliardový tendr, obnoví ho až po volbách)

Nyní se ve státních lesích hospodaří podle systému tendrů na roky 2008 až 2010. Těžařské firmy si prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva si prodávají Lesy ČR.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Potvrzená legenda. Propady na burze zvyšují počet sebevražd, tvrdí studie

Ilustrační snímek

Velké propady na burze a ekonomické krize způsobují nárůst počtu sebevražd nejen v roce, kdy se stanou, ale i v roce...

Hutě a kovárny Pilsen Steel jdou do konkurzu, nevyrábí už od ledna

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurs na firmu Pilsen Steel (na snímku ze 14....

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel. Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového...

Soud se zastal společnosti FAU, uspěla se čtyřmi žalobami vůči státu

Logo opavské společnosti FAU obchodující s pohonnými hmotami

Opavská společnost FAU uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutí finanční správy a celníků. Pátou žalobu...

Najdete na iDNES.cz