(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Nestlé

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

  • 144
Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly velkými změnami, ale vzhled a tvar si uchovaly. Pokud někdo tuto cukrovinku vyhledává už více jak dvacet let, mohl si všimnout, že zmizely hnědé a dvakrát více je žlutých.

Ještě rodiče dnešních dětí během svých mladých let pojídaly čokoládové bonbonky, k dosažení jejichž lesku se používala takzvaná vorvaňovina neboli tuk z lebeční dutiny vorvaně. „Ten už se dnes samozřejmě nepoužívá,“ ujišťuje Andrea Brožová, mluvčí společnosti Nestlé, která Lentilky vyrábí.

Lentilky se v továrně Sfinx, kterou založil Philipp Kneisl v roce 1863, vyrábějí od roku 1907. I když svůj název získaly až o něco později na základě tvaru čočky, který měly a mají dodnes.

Příběhy značek

Původní složení Lentilek podle Brožové u nich v továrně už uložené nemají. „Přeci jen od jejich vzniku uběhly dvě světové války, znárodnění a privatizace, takže archiv se nedochoval,“ vysvětluje mluvčí. Poslední recepturu, která je k dispozici, mají ze začátku 90. let 20. století, kdy ještě Lentilky vyráběl státní podnik Čokoládovny.

Obsahují více čokolády

Ve složení šlo nalézt kromě zmíněné vorvaňoviny aroma vanilin či syntetická barviva. Vanilin od té doby nahradil vanilkový extrakt a umělá barviva extrakty například ze světlice barvířské, ředkve, mrkve či citronu. Což je také důvod, proč Lentilky nemají od roku 2014 tak zářivé barvy jako dříve. V té době také výrobce přidal trochu čokolády, jejíž obsah ze zvýšil z 50 procent před rokem 1989 na 53 procent.

Lentilky v číslech

Jak dlouho trvá

•  výroba: cca 28 hodin

• produkce: cca 2 tisíce tun za rok

Cena dříve: 2,30 Kčs (za 50 gramů v 60. letech)

Cena dnes: 14,90 Kč (za 38 gramů)

Lentilky se vyrábějí v sedmi barvách: červená, žlutá, modrá, zelená, fialová, růžová, oranžová, a získávají je v osmi dražovacích kotlích. Dříve, před rokem 2000, se v osmém kotli máčely Lentilky dohněda, ale nyní už je i v něm žlutá barva.

Dražovací kotle slouží k tomu, že se na čokoládové jádro bonbonků nanáší cukrová vrstva. Výrobní možnosti jsou sice nyní jiné, ale ani dnes není jejich výroba otázkou pár hodin.

Lentilky mají navíc ještě to specifikum, že se vyrábí ve dvou závodech. Nejprve vzniká čokoládová čočka v olomoucké Zoře, což podle Andrey Brožové zabere od míchání ingrediencí po hotovou čočku 18 až dvacet hodin. Poté se čokoládové pecičky musí převézt zhruba padesát kilometrů do Holešova, kde je závod Sfinx, a tam probíhá zhruba osm hodin zmíněné obalování barevnou cukrovou vrstvou.

Nejlepší roky už jsou pryč

Na základě dostupných dat se dá říci, že Lentilky asi mají, pokud jde o objemy, nejlepší léta za sebou. Ve velkém se jejich výroba rozjela po válce v roce 1954 v měděných kotlích, které se od těch původních, Kneislových, příliš nelišily. Počátkem 80. let se výroba přesunula na velkokapacitní linky, které „vyplivly“ až dvacet tun Lentilek denně. Ročně tak mohlo jít až o sedm tisíc tun. Podle Brožové se tehdy Lentilky vyvážely do Anglie, Kanady, Singapuru a dalších 35 zemí.

Dnes Nestlé vyrobí ročně o něco více než dva tisíce tun, ale většina se jich prodá v Česku a na Slovensku, menší vývoz směřuje jen do Holandska.

Důvod bude zřejmě v konkurenci dalších velkých značek, včetně samotné Nestlé. Ta za hranicemi prodává svou další značku Smarties, což jsou také čokoládové bonbonky ve tvaru čočky. Silnou značkou jsou i M&M’s od společnosti Mars. Ty jsou mladší než Lentilky, obsahují více čokolády než jejich česká konkurence, na sobě nesou písmenko m a vyskytují se i v hnědé barvě.

Na rozdíl od Lentilek se také konkurenční bonbonky prodávají v sáčku, v těch ale bývaly Lentilky před rokem 1989 v prodeji také. Většina si však pamatuje papírové krabičky, podobné těm dnešním. Z dochovaných obrázků v Nestlé vyplývá, že byly mimo jiné padesátigramové a v 60. letech se prodávaly za 2,30 Kčs.

Dnes se Lentilky balí do čtverhranných krabiček od 28 gramů po 38 gramů či válcové tuby zvané Mega, kde je Lentilek 60 gramů. Běžné ceny začínají na 8,90 koruny za nejmenší balení, například v Tesku, po 21,90 koruny za tubu.

Dříve také mívaly Lentilky mnohem více variací než dnes. Vyráběly se i takzvané Mintelky s mátou a hořkou čokoládou, na Vánoce bývaly zimní edice s třemi barvami, bílou, červenou a zelenou.


Příběhy značek