Trestní oznámení podala komise již téměř před rokem. Podle jejího názoru podílníci fondů PPF Český uzavřený podílový fond a Moravskoslezský uzavřený podílový fond utrpěli při složité transakci v režii PPF ztráty, celkově téměř 40 milionů korun.
"Ztráta z prodeje byla fondům způsobena výhradně v důsledku protizákonného jednání PPF investiční společnost," stojí v obvinění komise. "Trestní oznámení jsme podali loni v červnu," řekla mluvčí komise Radka Procházková.
Útvar boje s korupcí a hospodářskou kriminalitou v současné době shromažďuje důkazy. Jeho šéf Jaroslav Macháně nepopřel, že se jeho lidé případem zabývají, odmítl se však o něm bavit. "V tuto chvíli vám nemohu nic říct. Nehledě na to, že informujeme až o věcech, kdy už padne obvinění," řekl Macháně.
Mluvčí finanční skupiny PPF Ivan Lackovič k případu uvedl, že operace v podílových fondech proběhly dle zákona a za ekonomicky standardních podmínek. V roce 1996 se hlavní akcionáři České pojišťovny - skupina PPF, Fond národního majetku, ČSOB, Komerční banka, IPB a Česká národní banka - dohodli, že její očekávanou mnohamiliardovou ztrátu vyřeší posílením kapitálu.
Ze skupiny PPF držely akciové podíly v České pojišťovně PPF investiční holding a dva zmíněné podílové fondy. Celkem skupina kontrolovala pětinu akcií největší tuzemské pojišťovny. Podle dohody měl PPF holding investovat do posílení kapitálu pojišťovny 135 milionů korun a dva podílové fondy celkem zhruba 100 milionů.
Předem bylo jasné, že půjde o ztrátový podnik. Akcie se kupovaly za 5000 korun, což bylo pro záchranu pojišťovny nezbytné, ale podstatně dráž, než činil tehdejší i současný kurz na trhu. Těsně po dohodě akcionářů však skupina PPF převedla akcie z PPF holdingu na spravované podílové fondy a současně s nimi i břemeno zaplacení drahého posílení kapitálu pojišťovny. Tím byl podle komise porušen zákon poprvé. Akcie pojišťovny přesáhly 15 procent majetku podílových fondů, zatímco zákon připouštěl maximálně deset procent.
Podílové fondy se koncem roku 1996 zúčastnily navýšení kapitálu v České pojišťovně a akcie získaly na své účty v roce 1997. Stále však měly problémy s porušováním zákona, proto se PPF investiční společnost rozhodla podíly snížit. V květnu 1998 putovaly akcie za 2615 korun na Bankovní holding, poté o korunu dráže na společnost Real. Od ní koupil akcie za 1605 korun zpět PPF investiční holding. Jednalo se o téměř identický počet akcií, který před dvěma lety holding převedl na podílové fondy.
Z celé operace měly fondy ztrátu v řádech desítek milionů korun. Podle elektronické verze obchodního rejstříku byli v období mezi lety 1996 a 1998 členy představenstva a dozorčí rady PPF investiční společnosti mimo jiné dnešní hlavní vlastník skupiny PPF Petr Kellner, současný šéf sklářské firmy Glaverbel a bývalý šéf Svazu průmyslu Štěpán Popovič (už v PPF nefiguruje), dále Milan Maděryč a současný šéf České pojišťovny Ladislav Bartoníček.
Kromě porušení limitů, kolik smějí mít fondy ve svém majetku akcií jedné firmy, viní komise PPF investiční společnost z toho, že při hospodaření s majetkem drobných investorů zanedbala odbornou péči a nedbala na jejich zájmy.
Mluvčí skupiny PPF Ivan Lackovič tvrdí, že o veškerých krocích byly informovány orgány státního dozoru a po svém vzniku i Komise pro cenné papíry (v roce 1998, pozn. red.). "Nikdy nebyla uplatněna žádná sankce či opatření k nápravě proti PPF investiční společnosti ani jiné společnosti ze skupiny PPF," uvedl.
Majetek podílových fondů byl v dlouhodobém pohledu podle Lackoviče zhodnocen.
V roce 2000 vykázal například PPF Moravskoslezský zisk 35 milionů a PPF Český 66 milionů korun. Oba fondy vyplatily podílníkům ze zisku třicet procent. Podle informací z pražské burzy vzrostla hodnota podílového listu za poslední rok zhruba o třicet procent: u PPF Českého na 1420 korun, u Moravskoslezského na 1500 korun.
Skupina PPF kontroluje kromě České pojišťovny dva tuzemské finanční domy - eBanku a První městskou banku. S výjimkou bankovních skupin je největší soukromou finanční skupinou v zemi. V současné době se zajímá o odkup pohledávek z České konsolidační agentury, která připravuje jejich prodej v řádu desítek miliard korun.