Křetínský otevírá své impérium novým společníkům. Ve hře jsou Číňané

  23:21aktualizováno  23. října 5:21
Na českém energetickém trhu se chystá velký pohyb. Největší česká energetická firma v soukromých rukou - Energetický a průmyslový holding - otevírá dveře pro vstup nového akcionáře. Tím by se mohl stát i čínský obří holding CEFC, o jehož zájmu o českou energetiku se už delší dobu spekuluje.

Daniel Křetínský | foto: David PortMF DNES

Daniel Křetínský, Patrik Tkáč a jejich partneři ze skupiny J&T se rozhodli prodat část svého energetického impéria, pod které spadá na čtyři desítky firem - tepláren, elektráren, dolů a plynovodů v šesti evropských zemích. Signalizuje to na pohled nenápadná zpráva, kterou jejich Energetický a průmyslový holding (EPH) vydal ve čtvrtek večer.

EPH (po státem ovládané firmě ČEZ druhá největší energetická společnost v ČR), chystá změnu struktury. „Plánuje začlenit všechny své infrastrukturní společnosti ve střední Evropě pod zastřešující novou společnost EP Infrastructure (EPIF). Ta bude vlastnit podíly v řadě firem působících především v oblasti přepravy, distribuce a skladování plynu a rovněž v oblastech distribuce a dodávek tepla a elektřiny,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

„EPIF se stane nejvýznamnější dceřinou společnosti v rámci Energetického a průmyslového holdingu,“ dodal. Podotkl, že majitelé nově utvářené skupiny „zvažují případný prodej minoritního podílu v EPIF, včetně možnosti veřejné nabídky akcií.“

Jinými slovy, Křetínský s Tkáčem se chystají část EPIF nabídnout buď v přímém prodeji zatím blíže neupřesněnému kupci, nebo minoritní podíl nabídnout na burze.

Zpráva shodou okolností přišla jen pár hodin poté, co agentura Reuters informovala o dalším chystaném rozšíření Křetínského a Tkáčovy skupiny. Podle Reuters už je prakticky hotová dohoda, podle níž italský energetický gigant Enel prodá Energetickému a průmyslovému holdingu podíl ve slovenské obdobě našeho ČEZ - ve firmě Slovenské elektrárne. Jde o obchod v hodnotě bratru 750 milionů eur.

Stále se rozrůstající EPH zřejmě dospěl do fáze, kdy zakladatelé budou potřebovat finančního partnera.

Číňané už mají podíl ve skupině J&T

Účast čínského gigantu CEFC, který před několika týdny rozjel v Česku první investice, by byla logická. Číňané už mají podíl ve skupině J&T, pod jejímiž křídly Energetický a průmyslový holding vyrostl.

Křišťálová Lupa 2015

Sami se specializují na podnikání v energetice, průmyslu a finančnictví - v Česku ale zatím kromě finanční skupiny J&T investovali spíš do okrajových aktivit - pivovarů Lobkowitz, dopravní firmy Travel Service, fotbalové Slavie, mediálního a realitního byznysu. Svůj hlavní cíl v Česku šestá největší soukromá firma v Číně zatím neodhalila. Podíl ve vznikajícím holdingu EPIF by charakteru jejich firmy odpovídal mnohem víc, než dosud oznámené akvizice.

Energetický a průmyslový holding vznikal v posledních deseti letech v režii J&T. Duchovním otcem je bývalý manažer J&T Daniel Křetínský. Ten pro J&T skupoval energetické firmy, jež skupina posléze vyčlenila do samostatného holdingu a Křetínský se stal jeho šéfem.

Prudký růst EPH pak pomohl nastartovat nejbohatší Čech Petr Kellner, který se stal nakrátko jeho menšinovým akcionářem. Holding za jeho finanční spoluúčasti před dvěma lety koupil například podíl v největší slovenské plynárenské firmě - SPP. Což byla do té doby vůbec největší česká investice v zahraničí.

Kellner se pak z holdingu stáhl, i po jeho odchodu ale Křetínský s Tkáčem pokračují v ambiciozním tažení Evropou. Dnes vlastní energetické firmy v Česku, na Slovensku, v Německu, Polsku, Velké Británii či Itálii. V blízké době se chystají vstoupit na maďarský trh. Obchodují s největšími evropskými hráči z oboru a hlásí se o podíl na velkých nadnárodních evropských projektech.

Prosazují třeba severojižní plynovod Eastring spojující Turecko se střední Evropou. Jejich holding zahrnuje přibližně 40 společností zabývajících se tranzitem, distribucí a skladováním zemního plynu, výrobou elektrické energie a tepla, distribucí a dodávkami energií koncovým zákazníkům i těžbou uhlí, zaměstnává více než 12 tisíc lidí.

EPH je největším dodavatelem tepla v Česku a po společnosti ČEZ druhým největším dodavatelem elektřiny v tuzemsku. Na Slovensku je lídrem plynárenského odvětví.

Spolupráce s mocnou a bohatou čínskou korporací CEFC, případně jiným podobně silným partnerem, by Křetínského sen o vybudování jedné z největších a nejvlivnějších evropských energetických firem posunulo o hodný kus vpřed.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Najdete na iDNES.cz