Komerční pojišťovna prodá 400 tisíc klientů

  0:01aktualizováno  0:01
Téměř 400 tisíc motoristů, kteří mají uzavřenou smlouvu o povinném ručení u Komerční pojišťovny, se bez vlastního rozhodnutí stane klienty jiné pojišťovny. Komerční pojišťovna poslala konkurentům nabídku na prodej balíku smluv neživotních pojistek, v které povinné ručení představuje dominantní část. "Nabídku jsme obdrželi a posuzujeme ji. Zatím je příliš brzy, abychom byli konkrétnější," uvedl mluvčí České pojišťovny Michal Urban.

Kromě České pojišťovny posuzují nabídku další velcí hráči na trhu povinného ručení, například Kooperativa, Allianz či Generali. Podle odborníků musí klienti očekávat, že jim budoucí vlastník pojistek předloží k podpisu nové smlouvy. Pokud je nepřijmou, budou se muset pojistit jinde.

Největší prodej pojistných smluv na českém trhu připravuje Komerční pojišťovna, která nabídla konkurentům ke koupi téměř 400 tisíc smluv povinného ručení a další neživotní pojistky. Pro klienty to bude znamenat změny při přechodu smluv k jiné pojišťovně.

Čtvrtá největší pojišťovna v oblasti povinného ručení motoristů se rozhodla opustit tento trh po rozhodnutí mateřské Komerční banky. Zatím není zcela jasné, jestli některá z konkurenčních pojišťoven koupí celý balík pojistek nebo povinné ručení a průmyslové pojistky zvlášť.

Mezi zájemci jsou například Česká pojišťovna, Kooperativa, Allianz či Generali. "Nabídku posuzujeme, ale na podrobnější sdělení je příliš brzy," uvedl mluvčí lídra trhu České pojišťovny Michal Urban.

Největší obchod s prodejem pojistek dosud proběhl mezi Winterthurem a Kooperativou, která podle Marka Vícha z tiskového oddělení vede i jednání o koupi smluv od Komerční pojišťovny. Na příkladu Kooperativy, která loni v létě odkoupila několik desítek tisíc neživotních pojistek od Winterthuru, lze nastínit, co taková operace znamená pro klienty.

Po dohodě uzavření dohody nejprve pojišťovny klienty vyrozumějí dopisem o okolnostech převodu. Po schválení transakce ministerstvem financí přebírá nový majitel smluv správu a vypořádání pojistek.

"Před koncem pojistného období bylo a postupně je každému klientovi nabídnuto přepracování smlouvy podle našich podmínek. Tuto změnu buď akceptují, či nikoli - a pojistí se jinde," uvedl Vích v souvislosti s odkoupenými smlouvami Winterthuru. Přechod pod křídla jiné pojišťovny tak neznamená okamžitou změnu smluvních podmínek, ovšem postupem času je nevyhnutelná. Ne každý klient však nedobrovolnou změnu pojišťovny akceptuje.

"Současná situace je, že padesát procent živých smluv je přepracováno na podmínky Kooperativy, čtyřicet procent běží za původních podmínek, protože neskončila jejich platnost, a deset procent klientů smlouvy vypovědělo," uvedl Vích.

Za chystaným prodejem pojistek Komerční pojišťovny je strategické rozhodnutí jejího majitele soustředit se výhradně na oblast životního pojištění. To má zřejmě pomoci pojišťovně zlepšit dosud žalostné výsledky.

Loni vykázala ztrátu 700 milionů korun a Komerční banka zaplatí za kapitálovou injekci zhruba miliardu korun. "Komerční banka poskytuje pojišťovně plnou podporu a zároveň pro ni hledá strategického partnera," uvedla mluvčí KB Marie Růžičková.

Autoři:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

Mattoni posiluje na Balkáně, kupuje srbskou jedničku na trhu nealko nápojů

Společnost Mattoni 1873 koupila srbského výrobce nealkoholických nápojů Knjaz...

Společnost Mattoni 1873 spolu s firmou PepsiCo koupily hlavního srbského výrobce minerálních vod a nealkoholických...

Madeta stále nemá dostatek mléka, dodavatelům nabídne odkup jejich akcií

Autocisterna firmy Milktrans přiváží 31. července 2019 mléko od farmářů a...

Největší česká mlékárna Madeta si zatím zajistila náhradních 110 000 litrů mléka poté, co od 1. července přišla o 200...

Prodejny tabáku jsou náš ring, říká ředitel tabáčnického giganta

Štěpán Michlíček, marketingový ředitel British American Tobacco pro trhy...

Tabákový průmysl objevil potenciální nový zlatý důl. Zahřívání tabáku místo jeho pálení. Na vývoj těchto zařízení se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz