Komerční banka letos vydělává o pětinu víc

  8:32aktualizováno  10:50
Komerční banka, která v Česku poskytuje své služby 2,7 milionu klientům, zvedla od ledna do září svůj zisk o 18 procent na téměř 10 miliard korun. Snížila také výdaje na krytí rizik. Pozitivní výsledky banky tak mírně překonaly očekávání analytiků.

Ředitel Komerční banky Henri Bonnet. | foto: Komerční banka

V samotném třetím čtvrtletí se čistý zisk banky proti předchozímu kvartálu zvýšil hlavně díky oživujícímu zájmu podniků o úvěry přes 6 procent na 3,5 miliardy korun.

Náklady na rizika klesly. Podnikům se daří lépe, lidem zatím příliš ne

Zlepšující se ekonomice přičítá banka také to, že jí poklesl objem prostředků vydávaných na rezervy a na krytí rizik ze špatných úvěrů téměř o 40 procent na 2,4 miliardy Kč.

"Patrné je zlepšení situace v podnikovém segmentu, podpořené obnovením exportní dynamiky a průmyslové výroby. U úvěrů občanům je zlepšování rizikového profilu stále křehké," píše banka v tiskové zprávě.

Nižší výdaje na krytí rizik hodnotí pozitivně i analytik společnosti Atlantik finanční trhy. "Opravné položky jsou největším překvapením zveřejněných výsledků. Výrazně klesají již čtvrté čtvrtletí v řadě," říká Milan Lávička.

Celkově podle něj klesl podíl nesplácených úvěrů v portfoliu banky na 6,5 procenta (ze 6,6 % ve 2. čtvrtletí) a vývoj nesplácených úvěrů je tak podle něj doposud výrazně lepší než očekával trh.

Vklady i úvěry rostly

Banka půjčila svým klientům za posledních devět měsíců téměř o dvě procenta více peněz než před rokem. Částka na úvěry tak stoupla na 389 miliard korun. lidem banka půjčila o více než osm procent peněz více a objem úvěrů poskytnutých stavební spořitelnou Modrá pyramida stoupl zhruba o 11 procent na téměř 50 miliard Kč.

Vedle úvěrů stouply bance mírně také vklady, a to na 535,3 miliardy Kč.

"Z období recese vystupuje Komerční banka zdravá, dobře vybavená kapitálem a likviditou. Možné ochlazení růstu očekávané v dalším období však současně stále vyžaduje obezřetnost v oblasti řízení rizik," upozorňuje generální ředitel společnosti Henri Bonnet.

Matce Komerční banky, francouzské bankovní skupině Société Générale, ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk zhruba na dvojnásobek. Dosáhl 896 milionů eur (téměř 22 miliard korun).

Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Najdete na iDNES.cz