Komerční banka dříve zakrývala velké ztráty

aktualizováno 
Maskování ztrátových obchodů s cílem opticky vylepšit hospodaření nebylo výsadou jen Investiční a Poštovní banky. Aktivní v tomto směru byla v minulosti i státem kontrolovaná Komerční banka, která takto kryla ztrátu jedné miliardy korun. V roce 1995, kdy banku řídil současný senátor ODS Richard Salzmann, byla založena přes dceřinou společnost ALL IN firma Airel Immo. Banka jí pak postupně půjčila celkem 1,2 miliardy korun. Airel za to od banky koupila balík ztrátových úvěrů.
Touto fintou banka ušetřila asi miliardu korun, protože staré špatné úvěry překryla novou půjčkou. Operace zakryla ztráty jen na pár let.

"Bance se vrátilo dvě stě milionů," řekla mluvčí KB Marie Růžičková. Ztráty se podařilo zacelit až loni, tedy v době, kdy stát kvůli záchraně banky pomohl vykoupit za peníze daňových poplatníků desítky miliard špatných úvěrů.

Současné vedení KB se nyní rozhodlo poslat Airel Immo do konkursu. "Čistíme banku od starých hříchů," uvedla Růžičková.

Činnost firmy Airel Immo prověřuje forenzním auditem firma Deloitte & Touche. "Představenstvo Komerční banky má oprávněné pochybnosti o regulérnosti nakládání s finančními zdroji," řekla Růžičková. Podnět orgánům činným v trestním řízení zatím podán nebyl.

Skupinu ALL IN řídil v dané době Jan Stiess. Po odchodu Salzmanna z vedení Komerční banky a příchodu nových manažerů v roce 1998 byl však rychle odvolán. "Mimo jiné to bylo i kvůli firmě Airel Immo, ale zejména kvůli špatnému oceňování nemovitostí, které ALL IN pro banku dělala," řekl tehdejší člen představenstva ústavu, který si však nepřál být jmenován. Kvůli nadhodnoceným zástavám musela banka v roce 1998 vytvořit zhruba deset miliard korun rezerv navíc.

Stiess se nedlouho po odvolání z ALL IN stal šéfem Fondu národního majetku a z titulu své funkce místopředsedou dozorčí rady Komerční banky. Stiess v současné době čelí obvinění z padělání lustračního osvědčení a aniž by si včera při telefonickém kontaktu vyslechl otázku, odmítl jakoukoliv komunikaci a zavěsil.

Současný šéf ALL IN Rudolf Hanus tvrdí, že vytvoření Airel Imma nebylo zpočátku špatně myšlené. Firma, financovaná Komerční bankou, měla ve speciálních programech revitalizovat dlužníky banky tak, aby jí mohli splatit dluhy. "To se však nepodařilo," řekl.

Fungování Airel Imma však nebylo průhledné a Hanusův názor podporuje tvrzení banky o neregulérním hospodaření. "Je to velmi nepřehledné, nenašel jsem jediný program, který by byl čitelně popsán," řekl Hanus. Ten byl bankou najat, aby zmapoval situaci a navrhl způsob konsolidace skupiny ALL IN. "Rozhodnutí o konkursu na Airel Immo je správné, zdlouhavé udržování této firmy nemělo smysl," řekl.

Bývalý člen představenstva Komerční banky soudí, že za špatným fungováním firmy Airel Immo byl úmysl i neschopnost.

"Lidé, kteří tam dělali, byli amatéři," řekl.

Airel Immo prý spravovala 30 až 40 úvěrových pohledávek.

"Co si pamatuji, nebylo tam nic zvláštního nad rámec špatných úvěrů. Šlo o takové ty starší případy, kdy banka nejdříve klientovi půjčila pět milionů, pak deset, a když se dostal do potíží, tak se to řešilo tím, že se mu půjčilo dalších deset. A nakonec se to poslalo do Airel Imma," řekl bývalý manažer.

Skutečné problémy se podařilo odhalit až později i díky tomu, že zatímco Komerční banku v té době auditovala renomovaná společnost Arthur Andersen, firmy skupiny ALL IN kontrolovali podle člena představenstva "méně nároční auditoři". "Nějakou dobu se tak vykazovalo, že jsou společnosti v zisku a podobně. Když se však nařídil pořádný audit, tak se ztráty ukázaly," řekl.

Airel Immo má v současné době v ruce správce konkursní podstaty, který se bude snažit pro banku a další věřitele získat zpět co nejvíce peněz. "Může to trvat i několik let. Řada pohledávek se totiž řeší cestou žalob a mnozí z dlužníků jsou již v konkursu. Správce tak bude závislý na tom, jaká budou padat rozhodnutí na žalovaných pohledávkách a jaké budou výsledky konkursů," odhaduje Hanus.

Jakékoliv výnosy z konkursu budou v následujícím období znamenat pro Komerční banku mimořádné výnosy. Podle Růžičkové by se při čištění ústavu již podobné problémy neměly objevit.

"Žádné takové příbuzné už totiž nemáme," dodala mluvčí.
Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Největší německá banka má problémy. Propustí až 20 tisíc lidí, tvrdí zdroje

Německá banka Deutsche Bank

Největší německá a jedna z předních světových bank Deutsche Bank chce propustit zhruba 20 tisíc z více než 91 tisíc...

VIDEO: Zásobují české McDonald’s hovězím z Polska. Takto maso vyrábějí

Do McDonaldů vozí hovězí z Polska. Takto ho „vyrábí“

V cheesburgerech, hamburgerech či BigMacích jíme maso z polských krav. Naopak v McRoyalech či prémiových burgerech je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz