Kofola posiluje v distribuci, spojí síly s výrobcem džusů Happy Day

  10:36aktualizováno  10:36
Tuzemská Kofola významně posiluje na poli distribuce nápojů. S rakouským výrobcem ovocných džusů a čajů Rauch se dohodla na distribuci jeho výrobků v Česku a na Slovensku. Rauch vyrábí mimo jiné džusy Happy Day. Spolupráce, která začne od ledna, navýší roční obrat Kofoly o 450 milionů korun.

Rauch vyrábí například džusy Happy Day, Yippy, Bravo nebo ICE TEA. | foto: Rauch

Kofola tím výrazně rozšíří svou nabídku nealko nápojů, podle svých slov se stane dokonce nejsilnějším distributorem pro obě země. Nápoje Rauch bude distribuovat do obchodních řetězců, restaurací, ale například i na benzinové pumpy. V nabídce tuzemské skupiny se tak od ledna objeví vedle nápojů Rajec, Vinea či Kofola nově značky Happy Day, Ice tea, Bravo, Nativa, Cafemio, Isotonic nebo Yippy.

„Rauch je jedna z nejsilnějších značek na evropském trhu s nápoji,“ poznamenal generální ředitel Kofoly Jannis Samaras.

Kofola má ke spolupráci s Rauchem několik důvodů. Přestože trh s balenými minerálními vodami již několik let klesá, džusy a nesycené ovocné nápoje letos oproti loňsku rostly o 9 procent. Tuzemská skupina navíc tímto partnerstvím potvrzuje své kroky z posledních let. Nepříznivým tržním trendům chce odolávat akvizicemi a zajímavými obchodními příležitostmi. Například loni Kofola začala distribuovat prémiové vody Evian a Badoit a předloni koupila síť barů s čerstvými ovocnými šťávami UGO (více zde).

V obou případech jde o rodinné firmy

Spolupráci možná pomohl i fakt, že Rauch je podobně jako Kofola tradiční rodinnou firmou. „Sdílíme stejné hodnoty, tedy důraz na značky, zdravější nápoje, inovace, lokálnost a maximální zaměření na zákazníky a konečné spotřebitele. Proto nám toto spojení dává velký smysl,“ uvedl Samaras.

Rauch si distribuci v Česku doposud obstarával sám, podle jednatele českého zastoupení Zbyňka Plašila by díky spolupráci s Kofolou mohl narůst počet závozových míst společnosti až o 10 tisíc. Obě firmy také plánují sloučit své obchodní oddělení. Výhodou bude i společné využívání chladniček na prodejních místech. „Budeme využívat všechny synergie na trhu, určitě se objeví produkty Rauch v lednicích Kofola a určitě se objeví i Kofola v lednicích Rauch,“ dodal Samaras.

Momentálně rakouskou společnost řídí Jürgen Rauch, potomek páté generace rodiny, jež firmu zakládala. „Kofola je jeden z největších inovátorů a také jedna z nejúspěšnějších značek na trhu. Jsme proto velmi rádi, že s ní budeme nyní tak úzce spolupracovat,“ řekl k obchodu Rauch. „Kofola je stejně jako Rauch rodinný podnik postavený na pevných základech, což je pro nás zcela klíčové,“ dodal.

Roční obrat Kofoly touto spoluprací naroste o 450 milionů korun, tedy deset procent jejího obratu v Česku a na Slovensku. Podle marketingového ředitele Jiřího Vlasáka si tímto krokem firma splnila po čtyřech letech svůj cíl, aby měla kompletní nabídku nealkoholických nápojů pro Česko a Slovensko.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Najdete na iDNES.cz