Klienti Finnexu stále bez šancí

  0:01aktualizováno  0:01
Komise pro cenné papíry zatím neuzavře řízení s Finnexem Praha, aby ho mohla kontrolovat. Peníze klientů jsou tak nadále v nedohlednu. Více než dva a půl tisíce klientů společnosti Finnex Praha, kteří se už téměř rok nemohou kvůli neúspěšným investicím firmy dostat ke svým vkladům, pravděpodobně nebudou mít nárok na odškodnění z Garančního fondu.

Finnex Praha dluží lidem celkem zhruba 150 milionů korun, které pravděpodobně skončily jako nevydařená investice na Ukrajině.

"Možnost výplaty z Garančního fondu považujeme u klientů Finnexu Praha za nereálnou," uvedla mluvčí Komise pro cenné papíry Radka Procházková.

Komise dění ve firmě už rok prošetřuje a nyní dospěla k závěru, že řízení nebude uzavírat, jak nedávno předpokládala. "Asi bychom museli firmě vzít licenci obchodníka s cennými papíry. Tím bychom se však zbavili jakékoliv možnosti ji kontrolovat a nutit ji k opatření, která by vedla k nápravě," vysvětlila mluvčí.

Majitelem společnosti Finnex Praha je Bohemia Inwest Group a jejím zástupcem Pavel Kokrment, který však na žádné dotazy neodpovídá. Ani klienti a jejich sdružení, které si v minulých dnech založili, však nezaznamenali žádný posun k lepšímu.

"Nevíme, zda se podaří ať už s Garančním fondem, nebo s komisí něco vyřešit. Ale my se prostě nechceme smířit s tím, že tady v té zemi nějací hoši od lidí vyberou 150 nebo až 190 milionů korun, nevrátí je a nic se neděje. Jako by to nikoho nezajímalo," vysvětlil smysl sdružení jeho zakladatel Bohuslav Novák.

Případem Finnexu se také už přes půl roku, zatím bez výsledku, zabývá policie. Klienti firmy podle posledních informací podali přes 30 trestních oznámení na škodu za deset milionů korun.

Finnex Praha vybíral od lidí od roku 1996 za účelem zhodnocení jak peníze v hotovosti, tak především jejich akcie většinou ještě z doby kuponové privatizace.

V říjnu roku 1999 pak investiční výbor, jehož členy byli zástupci akcionáře - tehdy Finnexu Group a vedení firmy, Jiří Langer, Michal Bočánek a Martin Zach - rozhodl o nákupu neveřejně obchodovatelných akcií společnosti Evropský průmyslový holding.

Klientům tak v průběhu půl až jednoho roku zmizely z účtů všechny jejich dosavadní akcie či peníze a objevily se pouze cenné papíry holdingu, vlastněného opět skupinou Finnex.

Majetkem holdingu jsou podle zjištění komise a nedávného vyjádření Langra hlavně dva ukrajinské podniky Prožektor a Sarněnskij, jež měly přinést vysoký výdělek. Tyto firmy se však doposud prodat nepodařilo a Finnex je tak bez peněz. "Investiční záměr se nezdařil," řekl Langer.

Langer i Zach se však od dění ve Finnexu Praha distancují s tím, že své majetkové podíly na konci roku 1999 prodali. Langer je ředitelem makléřské firmy Bradley, Rosenblatt & Company, jejíž původní jméno je Finnex Securities, a je členem pražské burzy cenných papírů.

Firma se dostala do platebních potíží a Komise pro cenné papíry jí 10. července zakázala uzavírat další smlouvy s klienty. Zároveň zahájila šetření, zda společnost neporušila zákon o cenných papírech. Zach pracuje jako ředitel Venture Group S. A., o Bočánkovi nejsou žádné zprávy.

Ani k Evropskému průmyslovému holdingu se nikdo nehlásí, na udané adrese nesídlí, není k dispozici výroční zpráva a poslední daňové přiznání dle dostupných informací odevzdal za rok 1999. Od té doby s úřady nekomunikuje.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Více drogerie na internetu. E-shop nově spustila také Teta

Ilustrační snímek

Síť drogerií Teta spustila v Česku e-shop. Nabídne v něm až 10 tisíc produktů. Řetězec je druhý v pořadí s vlastním...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

Najdete na iDNES.cz