Kauza Union: záhadné zmizení

  • 11
Do příběhu krachující Union banky přibyla další kriminální zápletka: údajný únos. Den před konáním důležité valné hromady banky na jeden den zmizel jeden z italských finančníků, Giuseppe Rosseli, který zastupuje dva největší vlastníky banky zároveň - Union Group a italský Invesmart.

Policie nejdříve vyšetřovala Rosseliho zmizení jako únos. Večer se však objevil na policii u výslechu, což potvrdil zdroj blízký vedení banky. Rosseli se naposledy ukázal v bance v pondělí v poledne.

Odtud se vydal se svým osobním strážcem Jaroslavem Konečným na schůzky v centru Prahy. Na ty už však nedorazil a na den prý zmizel i strážce.

Mocný muž v pozadí
Giuseppe Rosseli mohl jako jediný z představenstva Union Group podepisovat dokumenty sám, aniž by potřeboval podpisy ostatních. Byl to člověk, který stál u příchodu Italů do ostravské banky od samého začátku.

Zároveň figuruje ve firmách, které dluží Union bance 140 milionů korun a úvěr nesplácejí. Kvůli jeho zmizení byla zrušena úterní mimořádná valná hromada. Mělo to být první setkání akcionářů banky po nedávném konkurzu s podezřelými okolnostmi.

Ten byl vyhlášen na základě falešných dokumentů a tři dny poté, minulý pátek, zrušen.

Od pátku se zdálo, že po odvrácení konkurzu už má Invesmart se svým novým partnerem, firmou Demac (majetkově spřízněná s významnou americkou bankou Goldman Sachs), Union banku pod kontrolou. Nyní se však tyto firmy obávají, že na Union někdo znovu zaútočí, a valnou hromadu radši zrušily.

"Báli jsme se, že by mohl přijít někdo s plnou mocí od pana Rosseliho a začít prosazovat zájmy někoho jiného," řekl šéf Invesmartu Paolo Catalfamo. Hromada byla odvolána, přestože Catalfamo má s dalším členem vedení mandát jednat za Union Group.

"To, co měla hromada projednávat, není tak zásadní, abychom podstoupili riziko, že se stane něco nečekaného, " vysvětluje. Akcionáři měli do vedení banky zvolit Jamese Woolfa z Demacu.

"Mohou mě i tak brzy kooptovat," říká Woolf. Firma Demac chce od Invesmartu koupit podíl v bance a provést banku procesem vyrovnání.

Únos, nebo útěk?
Giuseppe Rosseli mohl stejně tak "zmizet dobrovolně". Ještě v pátek poskytl MF DNES rozhovor, v němž přiznal, že chce od překotných událostí kolem Union banky co nejrychleji odejít.

"V určité době jsem zjistil, že nemám kontrolu nad tím, co se děje v bance a v Union Group. Nejradši bych z projektu rychle odešel. Myslím, že Invesmart podcenil rozsah problémů v bance," řekl.

Souhrn článků
o Union bance

Události z minulého týdne, kdy se Union banka s novým jménem a sídlem na pár dní ocitla v konkurzu, Rosseliho podle lidí z banky tak vykolejily, až z toho měl zdravotní potíže.

Jakmile se situace kolem banky uklidní, Invesmart a Demac budou mít volné ruce pro řízení dalšího osudu banky. Obě firmy jsou přitom zajedno, že řešení spočívá ve vyrovnání.

"Na plánu pracujeme dohromady," tvrdí James Woolf. Ani Demac, ani Invesmart však nechtějí odkrýt podrobnosti obchodu, který mezi sebou uzavřely. Invesmart totiž sám dluží Union bance obrovskou sumu. Převzal 2,7miliardový dluh bývalých vlastníků banky.

Součástí ujednání Demac a Invesmartu je i to, co se s tímto dluhem bude dít. "Nebudu to komentovat," říkají Woolf i Catalfamo.

Šéf banky Petr Votoupal jako první z ředitelů, kteří se v ústavu v nedávné době vystřídali, připustil možnost takzvaných zápočtů. Tedy toho, že si klient může svůj vklad zamrzlý v Union bance odečíst od případného dluhu vůči bance a vracet pak méně.

"Okamžikem vyrovnání možnost zápočtů končí," říká. Vyrovnání má spočívat v tom, že by Union banka svým věřitelům nabídla vyplacení 30 procent jejich pohledávek.

Ti by de facto museli přistoupit na to, že banku nechají akcionářům výměnou za slib, že dostanou část svých peněz zpět a zbytku se vzdají. V tom se vyrovnání liší od konkurzu, kdy se firma naopak stává majetkem věřitelů.

Jenže v Česku jsou konkurzy proslulé tím, že mají velmi nízkou - 15procentní - výnosnost. "S vyrovnáním musí souhlasit většina věřitelů, kteří reprezentují více než tři čtvrtiny přihlášených pohledávek," říká advokát Radek Pokorný.

Pro takovou cestu musí vedení přesvědčit nejen věřitele, ale i soud. K tomu jim však nezbývá příliš času. Na ostravském soudu přibývají návrhy na konkurz na Union banku.

Soudce dal šéfům banky čas do 15. dubna, aby se k nim vyjádřili. Votoupal tvrdí, že to chápe jako ochrannou lhůtu, v níž by soud neměl poslat banku do konkurzu.

Plán na vyrovnání chtějí soudu předložit v pátek, nejpozději v pondělí. Zachraňovat bance licenci, kterou jí chce odebrat centrální banka, už nikdo nechce. "Nelze jinak než důstojně provést banku úpadkem," říká Petr Votoupal.

I když banka ztratí licenci a vyhlásí úpadek, nároky klientů uspokojí Fond pojištění vkladů. Ten má od poloviny května začít vyplácet každému 90 procent vkladů, maximálně necelých 800 tisíc korun.