Kanceláří je nedostatek. V Praze přibudou nová coworkingová centra

  1:00aktualizováno  1:00
Nejen startupy a pracovníci na volné noze. Společná centra využívají i velké firmy. Tuzemský trh se sdílenými kancelářemi bude mít do konce roku nového lídra. Nadnárodní společnost International Workplace Group hodlá v Praze otevřít tři coworkingová centra Spaces o ploše více než deseti tisíc metrů čtverečních.

Impact Hub v Cyrilské ulici | foto: Impact HubMetro.cz

Nabídka sdílených kanceláří, které si firmy či zaměstnanci mohou krátkodobě pronajmout, se tak vyšplhá v hlavním městě na bezmála 70 tisíc metrů čtverečních. V těsném závěsu za Spaces se pohybují společnosti Scott & Weber a Regus, které nabízejí servisované kanceláře.

Fotogalerie

Sdílené kanceláře nejrychleji přibývají v hlavním městě. Jenom letos by měla výměra těchto prostor narůst o více než 65 procent, odhaduje poradenská společnost JLL.

Provozovatelé těchto kanceláří přitom tvrdí, že o klienty nemají nouzi. „Naše první dvě pobočky mají téměř plnou kapacitu a do té nové v Karlíně chodí poptávky na pronájem každý den,“ popisuje marketingová manažerka center WorkLounge Markéta Kučerová.

Volná místa docházejí i ve dvou pražských centrech provozovatele ImpactHub. „Vzhledem k vysoké poptávce zvažujeme otevření dalšího prostoru,“ říká marketingová ředitelka firmy Martina Kočařová.

Podle analytiků by se velké světové coworkingové platformy mohly v budoucnu intenzivněji zaměřit i na další města, v první řadě na Brno. Tuzemští provozovatelé nicméně již dnes mají své provozovny napříč celou republikou. Jenom nejsou příliš velké.

„Lokální poskytovatelé těchto služeb už působí prakticky ve všech velkých městech. Jedná se však o malá centra zaměřující se na jednotlivce,“ uvádí Martin Stričko z poradenské společnosti JLL s tím, že v průměru prostory slouží několika desítkám lidí.

Hlavní výhodou těchto pracovišť je jejich flexibilita. Na rozdíl od klasických kanceláří, v nichž se zpravidla podepisuje nájemní smlouva na pět let, si zde mohou klienti pořídit členství na libovolnou dobu. 

„Při současném rychlém rozvoji technologií a podnikatelských příležitostí dnes nikdo neví s několikaletou prognózou, jak se jeho mladý nový byznys bude rozvíjet,“ uvádí Kučerová z WorkLounge.

Díky coworkingu mohou firmy ušetřit

Firmy mohou díky coworkingu i ušetřit. „Podle našich i celosvětových výpočtů se vyplatí sdílet kancelářské prostory firmám do 50 osob při krátkodobém pronájmu do tří let,“ říká Lenka Hrudíková z poradenské společnosti CBRE. 

Nemovitostní fondy na vzestupu. Kanceláře a sklady vynášejí víc než byty

V případě pronájmu klasických kanceláří totiž platí navíc pronájem prostorů, jako je kuchyňka, recepce či zasedací místnost. „V coworkingu tyto prostory sdílí s ostatními, a proto se jim tím snižují náklady. Firmy se také stěhují do již zařízených kanceláří a šetří tak počáteční náklady na vybavení a techniku,“ dodává Hrudíková.

Kromě pracovníků na volné noze či startupů míří čím dál častěji do coworkingových center i zavedené firmy. „Dnes už prakticky polovinu nájemců coworkingových center tvoří velké společnosti,“ uvádí Štěpán Šatoplet z JLL.

Coworkingová centra jim mohou nabídnout například zázemí při vstupu na trh. „Dalším důvodem může být jejich potřeba expanze, kterou dlouhodobě pronajaté prostory neumožňují, nebo vytvoření týmu na určitý, časově omezený úkol,“ vysvětluje Petr Žalský z poradenské společnosti Colliers.

Popularitě sdílených kanceláří nahrává také to, že drtivá většina tradičních kancelářských prostor je už obsazena. „Díky nízké neobsazenosti prostor jsou pronajímatelé méně ochotni uzavírat krátkodobé nájemní vztahy (tři roky a méně) a mnohdy tak může být sdílená kancelář jediným řešením pro danou lokalitu,“ říká Žalský.

Někteří provozovatelé coworkingových center se snaží přilákat zájemce dodatečnými službami, například pražský HubHub. „Snažíme se technologickou komunitu podporovat v růstu. Pořádáme vzdělávací akce zaměřené například na umělou inteligenci, zpracování dat a strojové učení,“ tvrdí manažer HubHubu Vít Řezníček.

Autor:
Témata: Karlín

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Ubytovací platforma Airbnb si příští rok sáhne pro peníze na burzu

Ilustrační snímek

Největší světová platforma pro ubytování v soukromí Airbnb si v příštím roce půjde pro peníze na burzu. Firma to ve...

Zoot vstává z popela. Výdejny radosti míří také do malých měst

ZOOT na Andělu

Dřívější jednička v obchodu s online módou Zoot se chystá po otevření první pražské prodejny v obchodním centru Černý...

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Malý elektrický Citigo bez stokoruny za 430 tisíc a hybridní Superb iV s cenou začínající na 876 900 korunách. Škoda na...

České pošťačky zazářily ve fotbale, pojedou reprezentovat do New Yorku

Vítězný tým českých pošťaček Yellow Ladies. (20. září 2019)

Fotbalové turnaje nejsou výsadou jen profesionálních týmů. Zaměstnankyně České pošty poskládaly fotbalový tým a pod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz