Kabiny vrtulníku Black Hawk budou z Aera

  10:27aktualizováno  10:27
Aero Vodochody, největší letecký výrobce v Česku, který náleží do investiční skupiny Penta Investments, před týdnem uzavřel velký kontrakt na dodávku kabin legendárního amerického bojového vrtulníku Black Hawk. Pro firmu Sikorsky Aircraft Corporation je bude vyrábět minimálně do roku 2017 s možností prodloužení smlouvy o dalších pět let, uvedlo Aero v tiskové zprávě.

UH-60 Black Hawk | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Konkrétně jde o typ UH-60M. MF DNES o tendru informovala již loni v prosinci. Spolu s dalšími dvěma zakázkami tak Aero v uplynulých třech měsících získalo nové zakázky za více než čtyři miliardy korun.

"Nové kontrakty jsou důkazem vysoké konkurenceschopnosti Aera na světovém trhu a naší schopnosti nabízet partnerům profesionalitu ve vývoji a výrobě v mezinárodních kooperačních projektech i ve vojenském programu," uvedl Ladislav Šimek, prezident Aero Vodochody.

Firma prošla na počátku ledna také vnitřní restrukturalizací. V Aeru byly vyčleněny dvě samostatné divize Aerostructures a MRO (poprodejní servis a údržba), které nyní tvoří dva základní pilíře podnikání společnosti. "Cílem je zvýšit koncentraci na stávající i nové obchodní případy a zjednodušit fungování jednotlivých podnikových procesů," dodal Šimek.

Co je Black Hawk

Vrtulník Black Hawk UH-60 je bojová, dvoumotorová, středně lehká pomocná helikoptéra společnosti Sikorsky Aircraft Corp. Primárně je určená k přepravě vojenských jednotek a logistické podpoře vojenských akcí.

Mimo to může sloužit i při lékařských převozech, velení a řízení bojových akcí, k pátracím a záchranným akcím, jako ozbrojený doprovod, k radioelektrickému boji a řízení přepravních misí.

První Black Hawk vzlétl v říjnu 1974, svou výkonnou službu zahájil v roce 1979. Helikoptéry Black Hawk jsou využívány jak ve válečných konfliktech, tak v mírových misích. Black Hawk UH-60 operuje ve službách americké armády od roku 1978 a různé varianty této helikoptéry si doposud objednalo 25 zákazníků z celého světa.


Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Najdete na iDNES.cz