Jedny z největších kasáren ožívají výrobou

  13:42aktualizováno  13:42
V areálu, kde dříve dusaly kanady vojáků, budou za pár měsíců pracovat stovky lidí. Příchod velké firmy a začátek nové éry totiž hlásí jedny z největších bývalých tuzemských kasáren, v Janovicích na Klatovsku. Začala zde výstavba závodu německé společnosti Olho, která bude vyrábět přístrojové desky pro velké automobilky.
Janovice

Janovice - Starosta Janovic Michal Linhart (vlevo) předal na podzim 2004 symbolický klíč od kasáren jednateli společnosti Develop - start. | foto: Jiří BervidaMF DNES

"Díky velkému množství zakázek, které se nám daří získávat, by mělo v Janovicích pracovat na 180 lidí. To je více než jsme původně předpokládali," říká Lothar Friederich Oleff ze společnosti Olho.

Ta dodává části třeba pro značky Mercedes, Škoda, Volkswagen či BMW.

Právě vstup významného investora do janovických kasáren patří k nejvýznamnějším krokům při oživování někdejších armádních areálů. "Podnik by měl být hotov v říjnu, začít se zkušební výrobou chce Olho už před koncem roku. Na leden 2006 je v plánu běžný provoz," uvádí Ivan Petrů, jednatel společnosti Develop Start, která se o janovická kasárna stará.

O práci v novém podniku je velký zájem. "V kraji skončilo v minulosti velké množství menších podniků, třeba zemědělských s přidruženou výrobou. Jakmile se rozkřiklo, že do Janovic míří nový výrobce, začaly se nám a místnímu úřadu scházet žádosti o informace," konstatuje Ivan Petrů.

Janovický úřad proto začal shromažďovat žádosti o práci a ve spolupráci s developerskou firmou je předává německé společnosti. "Už teď je žádostí několik set, určitě budou dobrým východiskem k tomu obsadit celou řadu pracovních míst," dodává Petrů.

Plány firmy Olho však jednou továrnou nekončí. Je možné, že v Janovicích postaví také podnik na výrobu elektroniky pro automobily. "Firma navíc do Janovic přitáhla své dodavatele, kteří pro ni vyrábějí. To přinese další pracovní místa," připomíná Ivan Petrů.

Develop Start navíc ví o dalších firmách, které mají zájem v janovickém areálu podnikat ve velkém. "Jednáme se zájemci o výstavbu závodu na zelené louce," sděluje jednatel.

"Areál by se však měl také stát i místem, kde najdou lidé domov. Je logické stavět zde byty. I to připravujeme," doplňuje Ivan Petrů.

Areál o ploše 48 hektarů se 120 budovami převzalo od armády město. Kasárna si pak na třicet let pronajala plzeňská inženýrská firma Develop Start. Ta hradí veškeré náklady na provoz a stará se o využití areálu.

Kromě německé společnosti Olho, která se stane největším místním podnikem, podnikají už v areálu například firmy zaměřené na dřevovýrobu, výrobu hraček či tiskárenské služby.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci stáhla z prodeje svetr, který údajně připomíná rasistické...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Najdete na iDNES.cz