Jablonec chce vzkřísit jméno slavné bižuterie značkou Made in Jablonec

  13:06aktualizováno  13:06
Jak spasit jabloneckou bižuterii? Novou značkou Made in Jablonec a obřím projektem turistického a designového centra. Obojí v Jablonci možná již brzy vznikne. Speciální značka by mohla už letos viset na bižuterii, kterou vyrábějí jablonecké firmy. Logo zaručující kvalitu podnikatelům pomůže získat zahraniční zákazníky.

Jablonecká bižuterie. - Módní přehlídka JABLONEC 2010 navazuje na věhlasné přehlídky, které pro své obchodní partnery a významné hosty po mnoho let pořádala společnost Jablonex Group. | foto: Ota BartovskýMF DNES

Jablonecká bižuterie má podle mnoha odborníků naději na záchranu. Proto se snaží, aby tradiční odvětví po pádu obřího výrobce Jablonex Group neskončilo ve skanzenu.

Obří akcí za asi 100 milionů korun je třeba návrh turistického centra. Bude to jedno z mála míst v Evropě, kde si návštěvníci vyzkoušejí práci pasíře, sami si nad kahanem vyrobí vinutou perli, naučí se vyšívat korálky, pájet, foukat a řadu jiných věcí.

Jablonecká bižuterie.

Existuje několik pilířů jablonecké bižuterie. "Skleněné perle v široké barevné škále, místní design, kvalita řemeslného zpracování a kvalitní galvanizace (povrchové různobarevné úpravy kovových dílů)," jmenoval body důležité pro budoucí vývoj bižuterního průmyslu v Jablonci Pavel Kopáček a člen Svazu výrobců bižuterie a majitel firmy Jablobijoux.

Řadu těchto pilířů zajišťovala právě Jablonex Group, například jako velká firma zastupovala místní produkci v zahraničí.

Svaz výrobců bižuterie plánuje vybudovat ve městě novou značku "Made in Jablonec" a proslavit ji venku. "Zatím je to pracovní název. Značka by symbolizovala, že produkt pochází z regionu a že výrobce dodržuje zmíněné pilíře jakosti," vysvětlil pravidla Kopáček.

Jablonecká bižuterie.

Hlavním cílem je odlišit jablonecké zboží od méně kvalitních konkurenčních výrobků z Asie. "Chceme to vše stihnout letos. Čím dříve, tím lépe," poznamenal Kopáček.

Největším a nejvýznamnějším projektem Muzea skla a bižuterie v Jablonci, Okresní hospodářské komory, Svazu výrobců bižuterie, Eurocentra a firmy Jablobijoux je turistické bižuterní centrum.

Lidé si zkusí bižuterii vyrobit

"Chtěli bychom kupovat informace o nových módních trendech a díky tomu by je získali výrobci a připravili podle nich nové kolekce, s nimiž pak lépe uspějí na trhu v zahraničí," upozornila ředitelka muzea Jaroslava Slabá.

Designem a trendy by se zabývala jen jedna část projektu. V té první by lidé viděli, jak se bižuterie vyrábí, a mohli by si to i zkusit. "Plánujeme i výstavu na téma Zdobení člověka od pravěku po současnost. Objevila by se tu bižuterie z různých období. Na její tvorbě chceme spolupracovat se studenty i profesionálními návrháři," vysvětlila ředitelka.

V posledním sále chystá velkou prodejnu bižuterie a upomínkových předmětů. Projekt má zaplnit prostory Eurocentra pod klubem Na Rampě. O peníze na jeho vybudování muzeum požádá ministerstvo kultury a Evropskou unii.

Jablonecká bižuterie.

"Chceme ho otevřít co nejrychleji, v příštím nebo přespříštím roce," upřesnila Slabá. Na Jablonecku jsou necelé dvě stovky bižuterních firem. Ve svazu jich je asi čtvrtina, která zaměstnává celkem dva tisíce lidí.

Již od pádu Jablonex Group odborníci hovořili o tom, že pro zachování bižuterie je nutné, aby se místní firmy spojily. To by měl zajistit právě svaz. Ten například buduje exportní oddělení, v němž chce spolupracovat s ministerstvem průmyslu a obchodu a prezentovat místní zboží v zahraničí, ale i v Česku.

"V únoru se chystáme na brněnský veletrh Styl/Kabo, kde postavíme "Jabloneckou ulici". V ulici budou stánky jabloneckých firem, které evokují fasády secesních domů. S tímto nápadem chceme vyrazit i do ciziny," popsal plán Milan Kohout z firmy JBX Promotion.

Jablonecká bižuterie.

Výrobci bižuterie mají potíže již několik let. Rok před hospodářskou krizí přišli o velkou část zisků kvůli posílení koruny vůči dolaru a euru. Pak přišla další rána – recese. Třetí, co je mohlo poslat na dno, byl konec Jablonex Group. Společnost totiž vyráběla polotovary, které velká část firem potřebuje.

Produkce skla, perlí a drobných korálků se chopila v desenských a zásadských sklárnách Preciosa. Část kovových komponentů dodává firma Lucid, která koupila od Jablonexu některé nástroje k jejich výrobě.

"Ještě je třeba zajistit, aby fungovala galvanizovna. A o to se nyní se svazem snažíme. Majitelé ale chtějí moc peněz," dodal Jaroslav Hlubuček ze Svazu výrobců bižuterie.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Konec plýtvání. Hotely Hilton chtějí zrecyklovat milion kusů mýdla

Správné mytí rukou. Redaktorka MF DNES, která na absolvovala minikurz v...

Hotely společnosti Hilton v pondělí ohlásily, že chtějí začít ve velkém recyklovat mýdlo, které po odjezdu hostů zbývá...

S daty klientů nebudeme nikdy šmelit, říká šéf Komerční banky

Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky

Většina českých bank se pustila do velkých změn uvnitř své struktury, aby dokázaly pružněji reagovat na to, co se kolem...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Najdete na iDNES.cz