IPB je pod nucenou správou, za vklady ručí ČNB

  16:54aktualizováno  16:54
- Česká národní banka po dohodě s vládou rozhodla o uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku, třetí největší bankovní ústav v zemi. Podle zdroje blízkého vládě nebude nucená správa trvat dlouho, strategickým partnerem se stane ČSOB.

Profil IPB

* druhá největší banka v ČR podle objemu úvěrů (182 miliard k 31.3. 2000)

* třetí největší banka v ČR podle objemu vkladů (227 miliard k 31.3. 2000)

* základní jmění 13,4 miliardy korun

* 3,4 milionu účtů, 2,9 milionu klientů

* přes 5000 zaměstnanců

* za první čtvrtletí 2000 čistý zisk 282 milionů korun

* je právním nástupcem Hypoteční banky Království českého (založena 1865) a poválečné Investiční banky

"S cílem zabránit ohrožení vkladů v IPB a ochránit stabilitu bankovního sektoru rozhodla dnes ČNB vyhlásit v IPB nucenou správu," uvedli ve společném prohlášení mluvčí ČNB Milan Tománek a mluvčí ministerstva financí Libor Vacek s tím, že se tak stalo se souhlasem vlády.

"Pobočky IPB zůstávají otevřeny a její klienti nadále mohou plně disponovat se svými vklady," uvedl Tománek. ČNB se klientům plně zaručila za jejich vklady, a to včetně úroků, tím se IPB paradoxně stala nejbezpečnější bankou v zemi.

"IPB oznámila České národní bance, že sama bez vnější pomoci nebude schopna plnit platební příkazy svých klientů a nebude schopna dostát svým závazkům," uvedl Tománek. Po zavedení nucené správy je proto ČNB připravena pomoci zajistit platební schopnost IPB.

Po uvalení nucené správy se role managementu a akcionářů ujal nucený správce jmenovaný centrální bankou. Stal se jím Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

Problémy klientů IPB:
- Pobočka IPB v Praze 1 Senovážné ulici (16 hodin): Dávají hotovost pouze do 100 tisíc korun, převody dělají normálně. Uvnitř byla fronta tak na 15 minut (asi 5-6 lidí), venku před budovou zřejmě u Poštovní spořitelny bylo asi dvacet lidí. V bance dávají klientům, jako vysvětlení situace, článek iDNES!
- v bankomatech v centru Prahy nebylo možné z účtů IPB vybrat peníze, potvrzeno z pěti míst,
- pobočkám Poštovní spořitelny IPB na Kolínsku došla hotovost.  

Předtím pracoval v Reiffeisen Bank. Podle dostupných informací byl v minulosti v týmu nuceného správce Agrobanky Jiřího Klumpara. Ještě předtím pracoval v ČNB v sekci bankovních obchodů.

Aby jeho uvedení do funkce proběhlo hladce, doprovázelo ho do pražského sídla banky asi 20 členů speciálního policejního komanda vyzbrojeného samopaly. Jakmile se ujal funkce, policejní doprovod sídlo banky opustil.

Premiér Miloš Zeman vidí jako jediné řešení vzniklé situace v IPB prodej banky strategickému, a tedy zahraničnímu partnerovi. "Nomura strategickým investorem nebyla, plnila pouze překupní funkci," řekl na tiskové konferenci v Brně.

Premiér ujistil, že není třeba se obávat o bezpečnost vkladů. Centrální banka bude nyní garantovat vklady a ministerstvo financí ostatní aktiva. "Vyšli jsme z veřejně deklarovaného závazku ochránit střadatele, ne vlastníky," doplnil Zeman.

Prezident republiky Václav Havel přijal krátce po uvalení nucené správy ve střešovické nemocnici guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, a nechal se od něj informovat o důvodech uvalení nucené správy.

I přes záruku ČNB za vklady klientů se v některých pobočkách vytvářely fronty zákazníků, kteří vybírali své vklady a v bankomatech docházela hotovost.

Informace z tiskové konference
Tisková konference ministerstva financí začala ve 14 hodin. Sešli se na ní ministr financí Pavel Mertlík, mluvčí ministerstva financí Vacek, mluvčí ČNB Milan Tománek a vrchní ředitel bankovního dozoru ČNB Racocha.

Finanční situace banky se začala prudce zhoršovat od úterý. Na tiskové konferenci padaly tyto sumy:
od 20. dubna do 11. 6. - odplynulo z banky 34 miliard korun vkladů,
12. června - 7,5 miliard,
13. června - 6 miliard a
14. června 6,5 miliard korun.

Řízení banky už převzal nucený správce Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

"Na mimořádném zasedání vlády se ministři rozhodli doporučit Bankovní radě ČNB zavedení nucené správy a tím dostát slibu, že vklady nebudou ohroženy. IPB se tím stala nejbezpečnějším bankovním domem v zemi. Záruka se týká i vkladů v cizích měnách, certifikátů, atd.," řekl ministr financí Pavel Mertlík.

Vrchní ředitel ČNB Racocha, který má na starosti bankovní dohled, řekl, že IPB oznámila ČNB, že není schopna dostát svým závazkům. "Nucená správa byla uvalena v pátek v 11.58 hodin," upřesnil.

Racocha se odvolal na paragraf 14 bankovního zákona, který definuje minimální výši likvidních prostředků banky, a na paragraf 30 téhož zákona, jenž stanovuje, kdy ČNB se souhlasem ministerstva financí uvaluje nucenou správu. "IPB všechny tyto podmínky splnila," dodal Racocha. 

"Vyhlášením nucené správy jsme zabránili fatálnímu vyhrocení situace. Česká národní banka poskytla neodvolatelné záruky na vklady. U neterminovaných vkladů platí ještě 12 měsíců po ukončení nucené správy, u terminovaných dnem jejich vypršení. Po týdnech nejistoty si tak klienti mohou oddychnout," uzavřel vrchní ředitel Racocha.

Příčinou, proč byla na IPB uvalena nucená správa, se stal pokles likvidních prostředků, který akceleroval zejména v posledních dnech. ČNB už IPB poskytla úvěr, který by měl likviditu obnovit.

Pravomoci nuceného správce

Ze zákona ze dne 20. prosince 1993 o bankách
Z hlavy druhé
NUCENÁ SPRÁVA

§ 29

(1) Okamžikem doručení písemného vyhotovení rozhodnutí o zavedení nucené správy se pozastavuje výkon funkce všech orgánů banky. Tímto okamžikem je toto rozhodnutí účinné vůči každému. Postavení statutárního orgánu má správce, který svolává valnou hromadu a má právo se jí zúčastnit.

(2) O věcech v působnosti valné hromady rozhoduje správce. Rozhodnutí o věcech v působnosti valné hromady činí s předchozím souhlasem České národní banky.

(3) Jestliže to situace banky vyžaduje, může správce s předchozím souhlasem České národní banky , která si vyžádá stanovisko Ministerstva financí, částečně nebo úplně pozastavit nakládání vkladatelů s jejich vklady v bance.

(4) Zjistí-li správce předlužení banky, je oprávněn s předchozím souhlasem České národní banky podat návrh na vyrovnání nebo na prohlášení konkurzu.

§ 30

Nucenou správu může Česká národní banka zavést za situace, kdy nedostatky v činnosti banky ohrožují stabilitu bankovního systému a akcionáři neučinili potřebné kroky k odstranění těchto nedostatků. K zavedení nucené správy si Česká národní banka vyžádá stanovisko Ministerstva financí.

Autor:
  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Padesát statečných poletí z New Yorku do Sydney

Letadlo australské aerolinky Qantas se chystá na nejdelší let v historii. Podnikne téměř dvacetihodinovou cestu z New...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Krach cestovky Thomas Cook vylekal hotely. Nevědí, co bude dál

Někdo byl připraven, ale jiné krach britské cestovní kanceláře Thomas Cook zaskočil. Hotely na celém světě se teď...

České sázky v Řecku. Sazka odstartovala úplné převzetí řecké firmy

Skupina Sazka začala přebírat řeckou sázkovou společnost OPAP. Záměr české firmy schválila řecká komise pro kapitálové...

Soud může Facebooku nakázat smazat příspěvek, rozhodla Evropská unie

Soudy v Evropské unii mohou nařídit Facebooku, aby napříč sítí po celém světě smazal takové příspěvky svých uživatelů,...

ČEZ chce prodat Počerady Tykačovi. Většina uhlí skončí do roku 2040

Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz