Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

IPB je pod nucenou správou, za vklady ručí ČNB

  16:54aktualizováno  16:54
- Česká národní banka po dohodě s vládou rozhodla o uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku, třetí největší bankovní ústav v zemi. Podle zdroje blízkého vládě nebude nucená správa trvat dlouho, strategickým partnerem se stane ČSOB.

Profil IPB

* druhá největší banka v ČR podle objemu úvěrů (182 miliard k 31.3. 2000)

* třetí největší banka v ČR podle objemu vkladů (227 miliard k 31.3. 2000)

* základní jmění 13,4 miliardy korun

* 3,4 milionu účtů, 2,9 milionu klientů

* přes 5000 zaměstnanců

* za první čtvrtletí 2000 čistý zisk 282 milionů korun

* je právním nástupcem Hypoteční banky Království českého (založena 1865) a poválečné Investiční banky

"S cílem zabránit ohrožení vkladů v IPB a ochránit stabilitu bankovního sektoru rozhodla dnes ČNB vyhlásit v IPB nucenou správu," uvedli ve společném prohlášení mluvčí ČNB Milan Tománek a mluvčí ministerstva financí Libor Vacek s tím, že se tak stalo se souhlasem vlády.

"Pobočky IPB zůstávají otevřeny a její klienti nadále mohou plně disponovat se svými vklady," uvedl Tománek. ČNB se klientům plně zaručila za jejich vklady, a to včetně úroků, tím se IPB paradoxně stala nejbezpečnější bankou v zemi.

"IPB oznámila České národní bance, že sama bez vnější pomoci nebude schopna plnit platební příkazy svých klientů a nebude schopna dostát svým závazkům," uvedl Tománek. Po zavedení nucené správy je proto ČNB připravena pomoci zajistit platební schopnost IPB.

Po uvalení nucené správy se role managementu a akcionářů ujal nucený správce jmenovaný centrální bankou. Stal se jím Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

Problémy klientů IPB:
- Pobočka IPB v Praze 1 Senovážné ulici (16 hodin): Dávají hotovost pouze do 100 tisíc korun, převody dělají normálně. Uvnitř byla fronta tak na 15 minut (asi 5-6 lidí), venku před budovou zřejmě u Poštovní spořitelny bylo asi dvacet lidí. V bance dávají klientům, jako vysvětlení situace, článek iDNES!
- v bankomatech v centru Prahy nebylo možné z účtů IPB vybrat peníze, potvrzeno z pěti míst,
- pobočkám Poštovní spořitelny IPB na Kolínsku došla hotovost.  

Předtím pracoval v Reiffeisen Bank. Podle dostupných informací byl v minulosti v týmu nuceného správce Agrobanky Jiřího Klumpara. Ještě předtím pracoval v ČNB v sekci bankovních obchodů.

Aby jeho uvedení do funkce proběhlo hladce, doprovázelo ho do pražského sídla banky asi 20 členů speciálního policejního komanda vyzbrojeného samopaly. Jakmile se ujal funkce, policejní doprovod sídlo banky opustil.

Premiér Miloš Zeman vidí jako jediné řešení vzniklé situace v IPB prodej banky strategickému, a tedy zahraničnímu partnerovi. "Nomura strategickým investorem nebyla, plnila pouze překupní funkci," řekl na tiskové konferenci v Brně.

Premiér ujistil, že není třeba se obávat o bezpečnost vkladů. Centrální banka bude nyní garantovat vklady a ministerstvo financí ostatní aktiva. "Vyšli jsme z veřejně deklarovaného závazku ochránit střadatele, ne vlastníky," doplnil Zeman.

Prezident republiky Václav Havel přijal krátce po uvalení nucené správy ve střešovické nemocnici guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, a nechal se od něj informovat o důvodech uvalení nucené správy.

I přes záruku ČNB za vklady klientů se v některých pobočkách vytvářely fronty zákazníků, kteří vybírali své vklady a v bankomatech docházela hotovost.

Informace z tiskové konference
Tisková konference ministerstva financí začala ve 14 hodin. Sešli se na ní ministr financí Pavel Mertlík, mluvčí ministerstva financí Vacek, mluvčí ČNB Milan Tománek a vrchní ředitel bankovního dozoru ČNB Racocha.

Finanční situace banky se začala prudce zhoršovat od úterý. Na tiskové konferenci padaly tyto sumy:
od 20. dubna do 11. 6. - odplynulo z banky 34 miliard korun vkladů,
12. června - 7,5 miliard,
13. června - 6 miliard a
14. června 6,5 miliard korun.

Řízení banky už převzal nucený správce Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

"Na mimořádném zasedání vlády se ministři rozhodli doporučit Bankovní radě ČNB zavedení nucené správy a tím dostát slibu, že vklady nebudou ohroženy. IPB se tím stala nejbezpečnějším bankovním domem v zemi. Záruka se týká i vkladů v cizích měnách, certifikátů, atd.," řekl ministr financí Pavel Mertlík.

Vrchní ředitel ČNB Racocha, který má na starosti bankovní dohled, řekl, že IPB oznámila ČNB, že není schopna dostát svým závazkům. "Nucená správa byla uvalena v pátek v 11.58 hodin," upřesnil.

Racocha se odvolal na paragraf 14 bankovního zákona, který definuje minimální výši likvidních prostředků banky, a na paragraf 30 téhož zákona, jenž stanovuje, kdy ČNB se souhlasem ministerstva financí uvaluje nucenou správu. "IPB všechny tyto podmínky splnila," dodal Racocha. 

"Vyhlášením nucené správy jsme zabránili fatálnímu vyhrocení situace. Česká národní banka poskytla neodvolatelné záruky na vklady. U neterminovaných vkladů platí ještě 12 měsíců po ukončení nucené správy, u terminovaných dnem jejich vypršení. Po týdnech nejistoty si tak klienti mohou oddychnout," uzavřel vrchní ředitel Racocha.

Příčinou, proč byla na IPB uvalena nucená správa, se stal pokles likvidních prostředků, který akceleroval zejména v posledních dnech. ČNB už IPB poskytla úvěr, který by měl likviditu obnovit.

Pravomoci nuceného správce

Ze zákona ze dne 20. prosince 1993 o bankách
Z hlavy druhé
NUCENÁ SPRÁVA

§ 29

(1) Okamžikem doručení písemného vyhotovení rozhodnutí o zavedení nucené správy se pozastavuje výkon funkce všech orgánů banky. Tímto okamžikem je toto rozhodnutí účinné vůči každému. Postavení statutárního orgánu má správce, který svolává valnou hromadu a má právo se jí zúčastnit.

(2) O věcech v působnosti valné hromady rozhoduje správce. Rozhodnutí o věcech v působnosti valné hromady činí s předchozím souhlasem České národní banky.

(3) Jestliže to situace banky vyžaduje, může správce s předchozím souhlasem České národní banky , která si vyžádá stanovisko Ministerstva financí, částečně nebo úplně pozastavit nakládání vkladatelů s jejich vklady v bance.

(4) Zjistí-li správce předlužení banky, je oprávněn s předchozím souhlasem České národní banky podat návrh na vyrovnání nebo na prohlášení konkurzu.

§ 30

Nucenou správu může Česká národní banka zavést za situace, kdy nedostatky v činnosti banky ohrožují stabilitu bankovního systému a akcionáři neučinili potřebné kroky k odstranění těchto nedostatků. K zavedení nucené správy si Česká národní banka vyžádá stanovisko Ministerstva financí.

Autor:
  • Nejčtenější

Zavírání ve 22 nás zničí, říkají restauratéři. Žádají hodinu navíc

Záměr ministra zdravotnictví, aby restaurace a bary zavíraly o dvě hodiny dřív, tedy už ve 22 hodin, vnímají jejich...

ANO ztrácí. Do Sněmovny by se nedostali lidovci ani komunisté, říká model

Podle nejnovějšího volebního modelu Kantar CZ pro Českou televizi by se do Poslanecké sněmovny dostalo sedm stran....

Jídlo v Německu je moc levné, tvrdí studie. Mělo by stát až třikrát víc

Pokud by se měly do cen jídla v Německu promítnout náklady na eliminaci dopadů na životní prostředí, stálo by až...

Pošta s rouškami pro seniory chybovala, ohrozila miliony lidí, tvrdí SÚKL

Česká pošta podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušila při rozesílání respirátorů a roušek seniorům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcie Tesly zažily volný pád, hodnota firmy klesla o téměř 70 miliard dolarů

V posledních dvou dnech se Tesle na burze nedaří. Úterní obchodování zakončily její akcie se ztrátou 5,6 procenta a ve...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Nestlé koupí firmu na vývoj léků. Chce řešit dětskou alergii na buráky

Společnost Nestlé plánuje nákup biotechnologické firmy, která vyrábí léky pro děti alergické na buráky. Za 2,6 miliard...

Pivovar Bernard vyrobil svou první kořalku. Není ze zbytků, dušuje se majitel

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce přišel s nečekanou novinkou. V době uzavřených hospod, kdy nešlo na odbyt čepované...

Pernod Ricard odepsal miliardu z ročních zisků. Jeho Jamesonu se dařilo

Druhý největší producent lihovin na světě, francouzská společnost Pernod Ricard, oznámil, že za finanční rok 2019/20...

Čína stopla zakázku na česká piana za miliony. Kvůli senátní misi

Přední evropský výrobce pianin a klavírů Petrof Hradec Králové zřejmě v souvislosti s návštěvou předsedy Senátu Miloše...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...