IPB je pod nucenou správou, za vklady ručí ČNB

  16:54aktualizováno  16:54
- Česká národní banka po dohodě s vládou rozhodla o uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku, třetí největší bankovní ústav v zemi. Podle zdroje blízkého vládě nebude nucená správa trvat dlouho, strategickým partnerem se stane ČSOB.

Profil IPB

* druhá největší banka v ČR podle objemu úvěrů (182 miliard k 31.3. 2000)

* třetí největší banka v ČR podle objemu vkladů (227 miliard k 31.3. 2000)

* základní jmění 13,4 miliardy korun

* 3,4 milionu účtů, 2,9 milionu klientů

* přes 5000 zaměstnanců

* za první čtvrtletí 2000 čistý zisk 282 milionů korun

* je právním nástupcem Hypoteční banky Království českého (založena 1865) a poválečné Investiční banky

"S cílem zabránit ohrožení vkladů v IPB a ochránit stabilitu bankovního sektoru rozhodla dnes ČNB vyhlásit v IPB nucenou správu," uvedli ve společném prohlášení mluvčí ČNB Milan Tománek a mluvčí ministerstva financí Libor Vacek s tím, že se tak stalo se souhlasem vlády.

"Pobočky IPB zůstávají otevřeny a její klienti nadále mohou plně disponovat se svými vklady," uvedl Tománek. ČNB se klientům plně zaručila za jejich vklady, a to včetně úroků, tím se IPB paradoxně stala nejbezpečnější bankou v zemi.

"IPB oznámila České národní bance, že sama bez vnější pomoci nebude schopna plnit platební příkazy svých klientů a nebude schopna dostát svým závazkům," uvedl Tománek. Po zavedení nucené správy je proto ČNB připravena pomoci zajistit platební schopnost IPB.

Po uvalení nucené správy se role managementu a akcionářů ujal nucený správce jmenovaný centrální bankou. Stal se jím Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

Problémy klientů IPB:
- Pobočka IPB v Praze 1 Senovážné ulici (16 hodin): Dávají hotovost pouze do 100 tisíc korun, převody dělají normálně. Uvnitř byla fronta tak na 15 minut (asi 5-6 lidí), venku před budovou zřejmě u Poštovní spořitelny bylo asi dvacet lidí. V bance dávají klientům, jako vysvětlení situace, článek iDNES!
- v bankomatech v centru Prahy nebylo možné z účtů IPB vybrat peníze, potvrzeno z pěti míst,
- pobočkám Poštovní spořitelny IPB na Kolínsku došla hotovost.  

Předtím pracoval v Reiffeisen Bank. Podle dostupných informací byl v minulosti v týmu nuceného správce Agrobanky Jiřího Klumpara. Ještě předtím pracoval v ČNB v sekci bankovních obchodů.

Aby jeho uvedení do funkce proběhlo hladce, doprovázelo ho do pražského sídla banky asi 20 členů speciálního policejního komanda vyzbrojeného samopaly. Jakmile se ujal funkce, policejní doprovod sídlo banky opustil.

Premiér Miloš Zeman vidí jako jediné řešení vzniklé situace v IPB prodej banky strategickému, a tedy zahraničnímu partnerovi. "Nomura strategickým investorem nebyla, plnila pouze překupní funkci," řekl na tiskové konferenci v Brně.

Premiér ujistil, že není třeba se obávat o bezpečnost vkladů. Centrální banka bude nyní garantovat vklady a ministerstvo financí ostatní aktiva. "Vyšli jsme z veřejně deklarovaného závazku ochránit střadatele, ne vlastníky," doplnil Zeman.

Prezident republiky Václav Havel přijal krátce po uvalení nucené správy ve střešovické nemocnici guvernéra České národní banky Josefa Tošovského, a nechal se od něj informovat o důvodech uvalení nucené správy.

I přes záruku ČNB za vklady klientů se v některých pobočkách vytvářely fronty zákazníků, kteří vybírali své vklady a v bankomatech docházela hotovost.

Informace z tiskové konference
Tisková konference ministerstva financí začala ve 14 hodin. Sešli se na ní ministr financí Pavel Mertlík, mluvčí ministerstva financí Vacek, mluvčí ČNB Milan Tománek a vrchní ředitel bankovního dozoru ČNB Racocha.

Finanční situace banky se začala prudce zhoršovat od úterý. Na tiskové konferenci padaly tyto sumy:
od 20. dubna do 11. 6. - odplynulo z banky 34 miliard korun vkladů,
12. června - 7,5 miliard,
13. června - 6 miliard a
14. června 6,5 miliard korun.

Řízení banky už převzal nucený správce Petr Staněk, zaměstnanec ČNB.

"Na mimořádném zasedání vlády se ministři rozhodli doporučit Bankovní radě ČNB zavedení nucené správy a tím dostát slibu, že vklady nebudou ohroženy. IPB se tím stala nejbezpečnějším bankovním domem v zemi. Záruka se týká i vkladů v cizích měnách, certifikátů, atd.," řekl ministr financí Pavel Mertlík.

Vrchní ředitel ČNB Racocha, který má na starosti bankovní dohled, řekl, že IPB oznámila ČNB, že není schopna dostát svým závazkům. "Nucená správa byla uvalena v pátek v 11.58 hodin," upřesnil.

Racocha se odvolal na paragraf 14 bankovního zákona, který definuje minimální výši likvidních prostředků banky, a na paragraf 30 téhož zákona, jenž stanovuje, kdy ČNB se souhlasem ministerstva financí uvaluje nucenou správu. "IPB všechny tyto podmínky splnila," dodal Racocha. 

"Vyhlášením nucené správy jsme zabránili fatálnímu vyhrocení situace. Česká národní banka poskytla neodvolatelné záruky na vklady. U neterminovaných vkladů platí ještě 12 měsíců po ukončení nucené správy, u terminovaných dnem jejich vypršení. Po týdnech nejistoty si tak klienti mohou oddychnout," uzavřel vrchní ředitel Racocha.

Příčinou, proč byla na IPB uvalena nucená správa, se stal pokles likvidních prostředků, který akceleroval zejména v posledních dnech. ČNB už IPB poskytla úvěr, který by měl likviditu obnovit.

Pravomoci nuceného správce

Ze zákona ze dne 20. prosince 1993 o bankách
Z hlavy druhé
NUCENÁ SPRÁVA

§ 29

(1) Okamžikem doručení písemného vyhotovení rozhodnutí o zavedení nucené správy se pozastavuje výkon funkce všech orgánů banky. Tímto okamžikem je toto rozhodnutí účinné vůči každému. Postavení statutárního orgánu má správce, který svolává valnou hromadu a má právo se jí zúčastnit.

(2) O věcech v působnosti valné hromady rozhoduje správce. Rozhodnutí o věcech v působnosti valné hromady činí s předchozím souhlasem České národní banky.

(3) Jestliže to situace banky vyžaduje, může správce s předchozím souhlasem České národní banky , která si vyžádá stanovisko Ministerstva financí, částečně nebo úplně pozastavit nakládání vkladatelů s jejich vklady v bance.

(4) Zjistí-li správce předlužení banky, je oprávněn s předchozím souhlasem České národní banky podat návrh na vyrovnání nebo na prohlášení konkurzu.

§ 30

Nucenou správu může Česká národní banka zavést za situace, kdy nedostatky v činnosti banky ohrožují stabilitu bankovního systému a akcionáři neučinili potřebné kroky k odstranění těchto nedostatků. K zavedení nucené správy si Česká národní banka vyžádá stanovisko Ministerstva financí.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Postihy pro řetězce. Inspektoři udělují vysoké pokuty za klamání zákazníků

Ilustrační snímek

Inspektoři tvrdě trestají za rozdílné ceny v regálech a u pokladny. V loňském roce dostalo šest největších řetězců...

Makro prodává pražské obchody. Německý řetězec zůstane v nájmu

Makro. Ilustrační snímek.

Obchodní řetězec Makro, fungující v Česku jako velkoobchod, jedná o prodeji svých tří pražských obchodů. Prodejny budou...

Elektřina zdražuje, ČEZ rostou zisky. Akcionáři dostanou nižší dividendu

Ilustrační snímek

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 8,3 miliardy...

Najdete na iDNES.cz