Společnost Zemský pivovar chce v areálu Dominikánského dvora v Braníku obnovit...

Společnost Zemský pivovar chce v areálu Dominikánského dvora v Braníku obnovit výrobu piva. Takto vypadá areál dnes. | foto: Zemský pivovar

Investoři hodlají znovu vařit pivo v Braníku. Chystají Zemské pivo

  • 18
Chátrající areál Dominikánského dvora v Braníku možná znovu ožije. Soukromí investoři chtějí na místo, kde se pivo vařilo do roku 1899, jeho výrobu vrátit. Informovala o tom společnost Zemský pivovar. Radní Prahy 4 podle ní se záměrem souhlasí.

Zemský pivovar by si chtěl od městské části areál dlouhodobě pronajmout, opravit ho, vybudovat v něm hotel, restauraci i malý pivovar a zpřístupnit ho veřejnosti. Na rekonstrukce, které by měla podle plánu firmy trvat i s archeologickým průzkumem čtyři roky, má firma vyčleněno 200 milionů korun.

„Mohu potvrdit, že jedna z lokalit, o které vážně uvažujeme pro vybudování malého pivovaru, je areál Dominikánského dvora. Areál má nesporné genius loci, pivo se tu vařilo od roku 1626 až do 1899. Případnou rekonstrukcí plánujeme do Braníka vrátit řemeslnou výrobu Zemského piva. Plánujeme další služby typu pivních lázní a malých obchůdků s tradičními českými potravinami,“ uvedl Pavel Prchal, jednatel společnosti Zemský pivovar.

První pivo za čtyři roky

Pokud radní investici schválí, první pivo by z malého pivovaru mohlo vyjít za čtyři roky. Nyní městští zastupitelé vyzývají veřejnost, aby k plánované investici podala připomínky do konce června. Areál se lidem otevře k nahlédnutí v pondělí 23. června od 19:00 a ve čtvrtek 26. června od 18:00. Budou se v něm moci seznámit s konkrétními plány firmy, která vaří Zemské pivo zhruba rok ve spolupráci s pivovarem v Chotěboři a ve Strakonicích.

Zemský pivovar

Zemský pivovar produkuje zhruba rok značku Zemské pivo, což je spodně kvašený ležák. Ten nyní v Praze nabízí víc než 50 hospod a restaurací.

Firma kromě této značky hodlá nabízet i jiné styly světového pivovarnictví, včetně pšeničné (výroba se zachovala hlavně v Bavorsku), Ale, Stout a další typy a styly, kterých je dnes ve světě téměř sto.

„Zemský pivovar není chiméra, ale již fungující pivovar hledající svůj domov. Lokalitu hledáme rok, Dominikánský dvůr máme v hledáčku téměř celou dobu a šest měsíců se tím intenzivně zabýváme,“ uvedl Prchal.

Zároveň upozornil, že ačkoliv má firma o areál zájem, bude o něj usilovat jen do té doby, dokud se jí komerčně vyplatí. „Případné neschválení nájemní smlouvy na příštím Zastupitelstvu v podobě, která je pro nás komerčně smysluplná, bude s největší pravděpodobností znamenat naše odstoupení od dalšího vyjednávání ohledně této lokality a dokončení jednání, která paralelně probíhají na jiných místech v Praze,“ dodal jednatel firmy.

Trpěliví investoři

Soukromí investoři, který chtějí peníze do rekonstrukce vložit, pocházejí podle mediálního zástupce firmy Pavla Kučery většinou ze zahraničí. „Jsou to Američané, kteří žijí v Česku dlouhodobě, oblíbili si naši zemi i pivo, mají zkušenosti s financováním projektů a nečekají, že se jim investice vrátí hned. S návratností počítají do 25 let,“ řekl iDNES.cz Kučera s tím, že investorem je i Čech.

Podle něj by chtěli v budoucnosti přeměnit firmu na akciovou společnost, jejíž podíly by drželi i jednotliví hospodští. Firma by se následně přejmenovala na Zemský akciový pivovar.

V Braníku, nedaleko Dominikánského dvora, vařily pivo Braník až do ledna 2007 Pivovary Staropramen (více zde). V jeho výrobě pokračují i dnes, ale v pivovaře na Smíchově. Prodeje klasické pražské pivní značky loni překonaly hranici jednoho milionu hektolitrů (více zde).