Interspar rozjíždí supermarkety

  1:04aktualizováno  1:04
Společnost Spar ve středu otevírá v Třebíči na Vysočině svůj první supermarket v Česku a brzy chce přidat další. Jejich snaha zaměřit se na kvalitu a větší výběr zboží nápadně připomíná to, co prosazovala Delvita. Skončit jako ona však nechtějí.
Supermarkety chce mít Spar po celé republice.

Supermarkety chce mít Spar po celé republice. | foto: Iveta PalyováMF DNES

"Strach nemáme, ten je vždy špatný rádce," říká za majitele Sparu, společnost Aspiag, Guntram Drexel v rozhovoru pro MF DNES. Od Delvity, kterou po velkých ztrátách koupila před měsícem německá Billa, se podle něj liší hlavně počátečními podmínkami.

"Na rozdíl od Delvity máme prodejny v nových lokalitách, nemáme úvěry z minulosti a je to zcela náš koncept," říká s tím, že to je proti Delvitě jejich velká konkurenční výhoda.

Třebíč je jen začátek
Supermarket Spar na kraji Třebíče je podle vedení společnosti, které se tam včera před otevřením sjelo, jen první krok. Kolik dalších takových obchodů otevřou, nechtějí prozradit, ale má jich být "hodně".

"Zpracováváme desítky pozemků a vyhodnocujeme kvalitu jednotlivých míst," říká místní šéf firmy Martin Hruška.

V Třebíči otevřeli nejdříve, protože tam šly věci, jako je například stavební povolení, vyřídit ze všech rozjednaných projektů nejrychleji. Toho, že na Vysočině není taková kupní síla jako v Praze a že to nemusí být pro takový typ obchodů nejvhodnější začátek, se firma nebojí.

I švýcarské čokolády
V čtyřicetitisícové Třebíči přitom mají zákazníci na výběr ještě z Penny Marketu, Billy, Delvity, Hypernovy a chystá se tam i Lidl.

"Cenová výzva je tu pořád, naše hlavní výrobky proto cenově srovnáváme třeba s diskontem," říká Drexel s tím, že to není jejich přední konkurenční výhoda. Tou je podle něj širší sortiment, služby, více místa na zaparkování a celkově přívětivěji vyhlížející obchod. A jako bonus třeba terminály Sazky.

V novém supermarketu Spar nevisí na každém rohu cedule, že to a to zboží je nejlevnější. V regálech s čokoládou zákazník nenajde jen všudypřítomné čokolády Orion, ale i několik druhů švýcarské čokolády Lindt. Například olivových olejů je na výběr hned několik a i s příchutěmi.

Supermarkety budou po celé republice
"Zákazník se dívá na cenu, ale čím dál více ho zajímá kvalita," míní Drexel. Podle něj tady zatím tato kultura prodeje chybí. "Je to jiná cesta než diskonty a jsme přesvědčeni, že bude úspěšná," dodává Hruška.

Odlišnost jejich cesty dokazuje i fakt, že v jedné takové prodejně bude pracovat 38 lidí. Tolik jich nemá ani srovnatelná Billa či Delvita. Úplným a nesrovnatelným extrémem pak jsou diskonty jako Lidl, které si vystačí s ještě méně zaměstnanci.

Své supermarkety s prodejní plochou necelých tisíc metrů čtverečních chce mít Spar po celé republice. Právě na jejich výstavbu se teď chce soustředit. Nezříká se však podle Drexela ani dalších hypermarketů Interspar, i když pro ně už přece jenom v České republice tolik místa není.

Přesun Sparu k menším obchodům přichází poté, co jde stejnou cestou i britské Tesco.  Na rozdíl od Teska je společnost Spar v Česku znatelně menší. Hypermarketů Interspar je tu čtyřiadvacet, zatímco Tesco má hypermarketů dvakrát více a k tomu ještě přes třicet supermarketů.

Vydržíme, říká Spar
Spar se v konkurenci ostatních velkých obchodníků řadí až na osmé místo žebříčku. A jak dobře vědí majitelé Delvity, Julia Meinla i Carrefouru, kteří se už všichni z Česka stáhli, na chvostu žebříčku není bezpečno a pěkně tam fičí.

"Jak ostatní ubývají, my stoupáme nahoru," říká Drexel s úsměvem. Zatím je to však tak, že všichni, kdo odešli, byli za Sparem, takže jeho pozice se mění jen v tom, že za ním už zbývá ze zahraničních řetězců jen stagnující Norma.

"Se skromností a vytrvalostí se dá dosáhnout cíle," říká na to Drexel. A dodává: "Umíme si představit i akvizice." Teď však konkrétně s nikým nejednají. "Spousta příležitostí už je pryč, ale další se budou otevírat," naznačuje slibně.

K těm uprchlým příležitostem patří podle informací MF DNES právě končící Delvita, o kterou měl Spar také zájem.

Tržby nikdo nezná
Pokud jde o nové příležitosti ke koupi, Spar podle zdroje z oboru vyčkává, jestli se po Polsku a Slovensku nebude chtít z Česka stáhnout i Ahold provozující Alberty a Hypernovy. To by pak vysvětlovalo i to, proč Spar příliš nepospíchá s novými hypermarkety.

Rozjednáno má asi šest projektů, jako je třeba Chomutov či Děčín, ale zatím se příliš nehýbají z místa.

Drexel dále odmítl, že by jednali s rodinou, které patří Plus Discounty, o prodeji jejich obchodů v tuzemsku, což vyplývalo z dřívějších informací MF DNES. Podle Drexela od nich před pár lety pouze koupili supermarkety v Maďarsku.

Majitelé Sparu nejsou příliš vstřícní v odkrývání svého hospodaření. Výsledky za několik posledních let nejsou zveřejněné. Podle odhadů Incomy měli loni tržby jedenáct miliard korun.

Brzy budeme v zisku
Drexel číslo nechce říci a pouze uvádí, že loni jim tržby stouply o více než deset procent. V plusu zatím nejsou. "S touto expanzí toho nelze dosáhnout," říká s tím, že jedou podle plánu. Zástupce majitelů a šéf dozorčí rady českého Sparu předpokládá, že "už to nebude dlouho trvat", než se do zisku dostanou.

Kolik ještě majitelé chtějí a jsou ochotni na český trh nalít peněz, aby tu posílili, Drexel také říci nechce. Podle něj to záleží na tom, jestli půjdou do nájmu, či budou nové prodejny vlastnit. Letos dva hypermarkety otevřeli, dva opravili. "Interspar bude dál expandovat," slibuje.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Najdete na iDNES.cz