Intel hledá investice v Česku, firma se vyhnula krizi

  11:13aktualizováno  11:13
Pro mnoho investorů byl loňský rok téměř likvidační. Rozhodně však ne pro investiční divizi americké společnosti Intel. Ve střední Evropě má za sebou podle regionálního šéfa pro investice jeden z nejlepších roků. Velmi dobře totiž prodala části svých podílů v české antivirové firmě AVG a ruském webovém portálu Yandex.

Šéf pro investice firmy Intel Marcin Hejka. - Marcin Hejka. | foto: INTEL

"Říkalo se, že v krizi bylo nejlepší nakupovat. My jsme ale měli velmi úspěšný rok z pohledu prodejů našich podílů," uvedl Marcin Hejka, který má ve střední a východní Evropě investice technologického gigantu na starosti.

V říjnu například firma prodala 25 procent akcií české antivirové firmy AVG Technologies za 200 milionů dolarů. V roce 2005 přitom dohromady s investiční společností Enterprise Investors koupila 65procentní balík akcií za 52 milionů. V Rusku zase prodala polovinu akcií tamního největšího internetového portálu Yandex.ru, jehož celková hodnota v době transakce dosahovala 1,1 miliardy dolarů.

IT branže krizi odolala

Z pohledu lidí pohybujících se v oblasti fúzí a akvizic byly tyto úspěchy loni spíše ojedinělé. "Loni možná byl dobrý rok pro nákupy, určitě ale ne pro prodeje. To, že se Intelu dařilo, bylo hlavně díky tomu, že oblast informačních technologií, kam míří všechny jeho peníze, byla jednou z nejméně postižených hospodářskou recesí. Rozhodně by tak dobře neprodali třeba strojírenskou firmu," říká Michal Mišun, partner poradenské firmy Redbaenk, která zprostředkovává akvizice. Podle něj byl podobný zájem také o podniky působící ve zdravotnictví a energetice.

"Tyto segmenty byly vůči krizi relativně odolné," dodal Mišun, podle kterého by se mohl akviziční trh zvednout už v letošním roce.

To ostatně potvrzuje i Hejka, který se netají tím, že se jeho zaměstnavatel rozhlíží pod dalším nákupu v regionu. "Střední a východní Evropa má velkou šanci proto, aby zde vzniknul nějaký skutečně světový softwarový produkt. Region je totiž kombinací intelektuálního a programátorského potenciálu a velkého růstu ekonomiky. Zároveň jsou zdejší investice velmi bezpečné," říká manažer.

Velmi perspektivní oblastí podle něj bude především poskytování služeb prostřednictvím internetu. Za nejatraktivnější oblasti dnes považuje prodej her, filmů a hudby po internetu.

Pokud by Hejka našel vhodný podnik na koupi, má v zásobě dostatek peněz. Intel Capital totiž nemá prakticky žádný rozpočtový limit. "V minulosti jsme do akvizic ročně investovali zhruba jednu miliardu dolarů. Jediným limitem je pro nás výsledovka celé skupiny Intel," dodal investor. V minulosti v Česku kromě AVG koupila firma minoritní podíly například ve společnostech Internet Mall, eTel či NetCentrum, provozovatele internetového portálu Centrum.cz.

Letošek by však mohl být i ve znamení expanze českých firem do zahraničí. Právě Internet Mall již v minulosti koupil několik webových obchodů v sousedním Polsku a působí i na Slovensku a v Maďarsku. A podobně by mohly rozšířit své působení i firmy mimo obor informačních technologií.

"Zejména firmy zaměřené na výstavbu dopravní infrastruktury se dnes rozhlížejí po akvizicích na východ od našich hranic. Řada zemí totiž plánuje mohutné investice do silniční sítě, ke kterým hodlá použít peníze z evropských fondů. A to je velmi lákavá příležitost," říká Mišun. Upozorňuje však, že chuť k nákupům může zhatit případné prohloubení krize v regionu.

Marcin Hejka a Intel Capital


Marcin Hejka
Pracuje pro investiční divizi společnosti Intel od roku 1999. Dnes řídí aktivity Intel Capital v celém středo- a východoevropském regionu včetně Ruska. Od roku 2004 je Hejka také viceprezidentem polské Asociace soukromých a institucionálních investorů. V oblasti podnikových investic působí od roku 1990. Hejka studoval ekonomii na univerzitě v Gdaňsku. 

Intel Capital
Investiční divize firmy Intel, největšího výrobce počítačových čipů na světě, investuje ročně zhruba miliardu dolarů do firem z oblasti informačních a telekomunikačních technologií. Ve střední a východní Evropě a Rusku má v současnosti podíl ve dvanácti firmách.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Najdete na iDNES.cz