Miliardář Fait bude řezat dřevo, prodej nejmodernější pily je potvrzen

  11:57aktualizováno  11:57
Po více než měsíčním průtahu schválila insolvenční správkyně prodej pil zkrachovalého dřevařského holdingu Less. Novým vlastníkem se tak stane brněnská skupina Jet Investment miliardáře Igora Faita, která ve výběrovém řízení podala nejvyšší, více než půlmiliardovou nabídku.

Ilustrační snímek | foto: Dušan Tománek, MAFAiDNES.cz

Insolvenční správkyně Monika Cihelková v pátek podepsala příslušné dokumenty a potvrdila tak výsledek tendru na prodej společnosti Less & Timber. Firma byla součástí dřevařské skupiny Less podnikatele Jana Mičánka, která zkrachovala před dvěma lety. Ze čtrnáctí zájemců nabídla nejvyšší cenu 582 milionů korun skupina Jet Investment, za níž stojí Igor Fait. Výše nabídky byla jediným kritériem.

Do portfolia Jet Investment tak nově spadne podnik se třemi pilami v Čáslavi, Bohdanči a Dlouhé Vsi u Sušice. Součástí transakce je dále provoz na výrobu lepeného hranolu v Klášterci nad Orlicí a dceřiná společnost Less & Energy provozující elektrárnu na spalování biomasy.

Především pila v Čáslavi patří k nejmodernějším v Česku. Byla zprovozněna před pěti lety a její výstavba spolykala téměř dvě miliardy korun. Tato investice byla jedním z důvodů krachu Less.

Brněnská skupina považuje nákup Less & Timber za dlouhodobou investici a počítá s tím, že v pilách zachová výrobu. „Závod Less & Timber byl pro nás od začátku velice přitažlivým aktivem, které také přilákalo nemalý počet zájemců,“ okomentoval potvrzení transakce Fait. V příštím roce plánuje nastartovat revitalizaci společnosti a postupně chce i navyšovat řady stávajících 290 zaměstnanců.

Komplikovaná soutěž

Prodej společnosti v rámci insolvenčního řízení se neobešel bez komplikací. Soutěž zorganizovaná Citibank jakožto jedním z věřitelů zkrachovalého holdingu, proběhla v září. Už v polovině října pak dala banka insolvenční správkyni pokyn k podpisu smlouvy s vítězem.

Jeden z neúspěšných uchazečů si však stěžoval na nerovné podmínky a správkyně se uchýlila k neobvyklému kroku. Zveřejnila výši nabídky Jet Investment a vyzvala případně zájemce k jejímu přebití. Zástupci věřitelů i kupujícího si proto stěžovali na zbytečné průtahy.

Skupina Jet Investment se soustředí na akvizice a restrukturalizace středně velkých společností výrobního průmyslu. Do jejího portfolia patří především strojní a textilní podniky. Souhrnné tržby všech společností Faitovy skupiny se pohybují kolem pěti miliard.

Holding Less byl jednou z největších dřevařských společností v Česku s miliardovými tržbami, která profitovala především z obchodů s Lesy České republiky. Právě spory o cenu dřeva se státním podnikem však v roce 2012 vedly vedle vysokých úvěrů k jejímu pádu. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Harleje u mladých nefrčí, preferují praktičtější dopravní prostředky

Pravnučka zakladatele nejslavnější značky motorek světa Karen Davidsonová

Slavná značka motocyklů Harley-Davidson se snaží udržet na hladině. Objem prodejů legendárních harlejů za poslední...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci ve čtvrtek stáhla z prodeje svetr, který údajně připomínal...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Najdete na iDNES.cz