ING se štěpí, odprodá pojišťovací divizi a zůstane z ní banka

  9:13aktualizováno  14:39
Nizozemská finanční skupina ING Group se rozdělí na dvě části a do čtyř let odprodá svou pojišťovací divizi. V rámci dohody o restrukturalizaci s Evropskou komisí se z ING stane banka zaměřená hlavně na evropský trh, sdělila společnost. Česká část skupiny je zprávou překvapena, ale ujišťuje, že pro její klienty se tím nic nemění.

Nizozemská banka ING | foto: Profimedia.cz

"Na české klienty to v tomo okamžiku nebude mít žádný dopad. Jejich smlouvy budou platné tak, jak je podepsali," řekla iDNES.cz mluvčí ING ČR Alexandra Gjurić s tím, že co bude s tuzemským byznysem dál, firma zatím neví, protože i pro ni je pondělní zpráva novinkou, kterou teprve analyzují.

"Bližší podrobnosti nemáme. Nejsme tak schopni říci, zda případně kdy nás někdo koupí. V byznyse zatím pokračujeme tak, jak jsme začali," doplnila Gjurić.

Skupina ING uvedla, že oddělení pojišťovací divize se uskuteční prostřednictvím prodeje akcií na trhu nebo přímými prodeji. Skupina rovněž ING odloučí některé hypoteční operace v Nizozemsku a prodá americkou divizi internetového bankovnictví ING Difect USA.

Z procesu rozdělování, který by měl trvat až do roku 2013, vyjde ING jako banka s primárně evropskými aktivitami s některými menšími divizemi v jiných částech světa. Firma uvedla, že po restrukturalizaci bude její bilanční suma o třicet procent nižší než před vládní finanční pomocí z loňského roku.

ING rovněž sdělila, že předčasně splatí padesát procent z deseti miliard eur pomoci, kterou od nizozemské vlády dostala loni v říjnu za eskalace finanční krize. Skupina také vydá nové akcie v hodnotě 7,5 miliardy eur.

ING

Finanční skupina je jedním z největších poskytovatelů finančních služeb v Evropě.

Na český trh vstoupila v roce 1991 prostřednictvím ING Bank a nyní zde má aktivity v bankovnictví, pojišťovnictví, investování, správě aktiv, podílových fondech a oblasti penzijního připojištění. K 30. červnu 2009 poskytovala v Česku služby podle svých slov 1,2 milionu klientům.

Chce se tak patrně vyhnout potížím ze strany Evropské komise, která šetřila státní pomoc z loňského října, jež ochránila ING před dopady finanční krize. Jako podmínku schválení si tehdy vynutila některé hluboké změny, zejména výrazné snížení velikosti skupiny.

Podobné dohody Komise nyní uzavírá i s dalšími bankami, jimž pomohly vlády. U německé Commerzbank si už vyžádala snížení bilanční sumy o 45 procent a nyní se čeká na její verdikt ohledně britských Royal Bank of Scotland a Lloyds Bank Group. Na řadě jsou pak belgická KBC a francouzsko-belgická skupina Dexia.

ING již v lednu oznámila, že v rámci restrukturalizace celé skupiny propustí ve světě sedm tisíc zaměstnanců, tedy více než pět procent své celkové pracovní síly. V dalších měsících zveřejnila plány prodeje až patnácti svých firem v Evropě a stažení z desetiny zemí, ve kterých v současnosti působí.

V srpnu skupina sdělila, že chystá velkou restrukturalizaci české pobočky, která by měla zasáhnout až několik stovek lidí z celkem 750 zaměstnanců. Restrukturalizace se měla rozjet na konci příštího roku. "V tomto okamžiku nejsme schopni říci, jak aktuální zpráva ovlivní restrukturalizační plány zveřejněné před měsícem," dodala Gjurić.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci ve čtvrtek stáhla z prodeje svetr, který údajně připomínal...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Najdete na iDNES.cz