Investor získá zpět, co prohrál na burze

  13:46aktualizováno  13:46
Pro drobné investory, kteří v uplynulých měsících prodělali kvůli pádu akcií na burzách celé jmění, může být příběh Debasise Kanjilala příběhem jako z jiného světa. Tento newyorský dětský lékař získá od amerického největšího obchodníka s akciemi, společnosti Merrill Lynch 400 tisíc dolarů jako náhradu za škody, které mu způsobila špatná předpověď jednoho z analytiků.

Kanjilalův právník snesl při arbitrážním řízení dostatek argumentů, že internetový expert Merrill Lynch Henry Blodget vydal přehnaně optimistické investorské doporučení. Na jeho základě pak Kanjilal prodělal asi půl milionu dolarů. Na místo původně požadovaných 10,8 milionu dolarů náhrady mu však připadne "jen" 400 tisíc.

Debasis Kanjilal přišel o půl milionu dolarů ve společnosti InfoSpace, jejíž kurs propadl z rekordní úrovně 132 dolarů v březnu 2000 až ke dnešním asi třem dolarům. Blodget přitom vydával optimistická hodnocení InfoSpace i v době, kdy už kurs mířil směrem dolů.

Američtí právní odborníci však upozorňují, že nelze očekávat příval žalob na investiční společnosti. Spor s Merrill Lynch totiž probíhal před arbitráží newyorské burzy a nemůže stanovit žádný právně závazný precedent.

Napodobitelé se však nepochybně najdou. "Tento konkrétní úspěch určitě přitáhne řadu imitátorů. Spousta dalších investorů může argumentovat stejně jako tento," míní profesor Columbia Law School Jack Coffee.

Také Jacob Zamansky z advokátní kanceláře Zamansky and Associates, který Kanjilala ve sporu s Merrill Lynch zastupoval, prohlašuje, že už má rozpracované další případy. "Teď se soustředíme na Mary Meekerovou a Jacka Grubmana," vypočítává své další možné oběti. Meekerová je přední analytičkou webových firem ve společnosti Morgan Stanley a Grubman sleduje telekomunikační akcie pro Salomon Smith Barney.

Všechny z napadených ekonomů - Blodgeta, Meekerovou i Grubmana - viní žalující strana ze stejných prohřešků. Z vydávání nadsazených a nereálných investičních doporučení a zvýhodňování firem, které si u jejich mateřských bank braly úvěry nebo na ně byly jinak napojeny.

Přesto však výše finančního vyrovnání a rozuzlení celé kauzy Merrill Lynch vyvolala značné překvapení. "Když tak náhle změnili svůj postoj od tvrdého odmítání až k úhradě 80 centů z každého ztraceného dolaru, napadne vás, že je něco muselo učinit velmi zranitelnými. Mohly se objevit nějaké komplikace, které učinily tuto kauzu jen těžko obhajitelnou," soudí Coffee.

Podle mluvčího Merrill Lynch má ale zvolené narovnání pouze zabránit nákladům a zmatkům spojených s protahovaným soudním sporem.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Pošťáci dostanou přidáno 10 procent, slíbil Hamáček. Těm to nestačí

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) slíbil odborářům České pošty, že udělá vše pro zvýšení platů provozních pracovníků od...

Reklamní fúze roku je prozatím u ledu. Dlouhodobí rivalové se nedohodli

Nově vzniklý podnik by vedl stávající šéf BB Richard Fuxa.

Měl to být reklamní byznys roku, jenže z něj sešlo. Česká jednička na trhu s venkovní reklamou BigBoard vyjednávala...

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Najdete na iDNES.cz