Hyundai klesá, zatímco trh roste. Včetně „malého souseda z Boleslavi“

  8:00aktualizováno  8:00
Hyundai nezastavíš, láká Čechy k nákupu jeden z reklamních sloganů korejské automobilky. Tuzemské prodejní centrále se však nakonec podařilo Hyundai nejen zastavit, ale ještě u něj zařadit zpátečku. Prodeje vozů Hyundai v ČR klesají, i když celý trh roste, a Škoda zvyšuje před korejskou značkou náskok.

Hyundai i20 | foto: Hyundai

Zatímco celý český trh s novými auty zažívá letos dvojciferný růst, Hyundai, který velkou část produkce vyrábí i v Česku, v posledních měsících čelí hubeným časům. Podle statistik Svazu dovozců automobilů se v červnu registrace nových aut této značky propadly téměř o desetinu, za první pololetí firma vyrostla o necelá čtyři procenta. Celý trh však přidal pětkrát rychlejším tempem. V červnových prodejích se korejská automobilka propadla na čtvrté místo, několik let přitom firma v tuzemsku obsazovala druhou příčku.

Hyundai na dotazy k poklesu neodpověděl. Vladimír Vošický, šéf Hyundai Motor Czech, která vozy Hyundai v tuzemsku prodává, dlouhodobě tvrdí, že statistiky zkreslují reexporty aut do jiných zemí. Jenže i očištěné statistiky společnosti Médea Research, která z nich odpočítává nové vozy vyvezené do půl roku po registraci v Česku do zahraničí, ukazují pokles podílu Hyundai rovněž téměř o desetinu.

Hyundai má za první pololetí v žebříčku nejprodávanějších vozů v Česku jen dva modely – i30 a ix20, zatímco Škoda s výjimkou roomsteru, jehož výroba už skončila, všechny. Nejzřetelnějším propadákem je pro Hyundai v Česku model i20 vyráběný v Turecku.

Jak se v Česku prodávají osobní auta

Jak se v Česku prodávají osobní auta

Přesilovka fabií

Konkurent fabie i20 přišel s novou podobou prakticky ve stejnou dobu jako kdysi v Česku nejprodávanější auto. Jenže z očekávaného souboje se stala jasná záležitost Škody – zatímco v červnu Škoda prodala 2 101 fabií, Hyundai 130 modelů i20. Když uváděl Hyundai na trh i20, v reklamách o ní tvrdil, že „rozvíří český trh s rodinnými auty“ nebo že „je větší a kvalitnější než ostatní“.

Strategii vymezovat se proti největšímu hráči na českém trhu zavedl Hyundai právě pod vedením Vošického. Manažer, který dříve řídil prodeje Fordu či Peugeotu, dokázal v Česku zvýšit podíl korejské značky na více než trojnásobek evropského průměru. I proto ho Korejci stále drží, i když se minulý rok musel vypořádat s odchodem téměř třetiny dealerů. Rozchod ve zlém dosud zaměstnává soudy.

Do Škody se dlouhodobě naváží jak ve svých výrocích, tak i v reklamě. Například v minulosti největší českou automobilku nazval ochotníky z Pojizeří. „My jsme – můžete to brát jako sebechválu, ale je to prosté konstatování – nejsilnější hráč českého trhu,“ řekl minulý týden Hospodářským novinám Vošický. V jaké síle aktuálně čtvrtá značka na českém trhu vede, neupřesnil. Hyundai loni podle analýzy společnosti Nielsen Admosphere utratil v ceníkových cenách za reklamu 496 milionů korun, bezkonkurenčně nejvíce ze všech. Škoda Auto s trojnásobně větším podílem utratila 379 milionů korun.

Velké výdaje za reklamu dlouhodobě pomáhaly korejské značce v Česku k růstu, v některých měsících její podíl přesáhl i jedenáct procent celého trhu, tak silnou pozici nikde v Evropě automobilka nemá. Teď však začíná ztrácet.

Na vině přitom může být podle reklamních expertů především nevhodná strategie, tedy vymezování se vůči mladoboleslavské Škodovce. „Škoda je u nás milovaná značka a jedna z mála firem, na kterou můžeme být hrdí. Přímý útok od značky, která u nás nemá příliš kořeny, vnímají pak lidé značně negativně,“ myslí si Jan Binar, šéf české pobočky McCann Erickson. To platí zejména u prodejů fyzickým osobám, kde hraje reklama velkou roli a o nákupu často rozhodují emoce.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

České pošťačky zazářily ve fotbale, pojedou reprezentovat do New Yorku

Vítězný tým českých pošťaček Yellow Ladies. (20. září 2019)

Fotbalové turnaje nejsou výsadou jen profesionálních týmů. Zaměstnankyně České pošty poskládaly fotbalový tým a pod...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Ubytovací platforma Airbnb si příští rok sáhne pro peníze na burzu

Ilustrační snímek

Největší světová platforma pro ubytování v soukromí Airbnb si v příštím roce půjde pro peníze na burzu. Firma to ve...

Šest tisíc Čechů žádá odškodné 1,3 miliardy korun za Dieselgate

Výrobní linka automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu.

Společnost Safe Diesel, která zastupuje české spotřebitele poškozené v kauze dieselgate, v úterý rozšíří žalobu o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz