Nejsme očíslované stroje, říkají odboráři. V Hyundai začíná boj o mzdy

  17:38aktualizováno  17:38
Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech chce příští rok vyrobit rekordních 350 tisíc aut. Kvůli dalším plánům na růst ale čeká firmu napjaté kolektivní vyjednávání. Například i kvůli tomu, že výrobní linky pojedou i mezi svátky.

Korejské společnosti Hyundai se v České republice daří, továrna v Nošovicích na Frýdecko-Místecku jede na tři směny. (16. května 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

O zahájení kolektivního vyjednávání informovala odborová organizace Kovo na svých stránkách, Hyundai oficiálně jednání o nové kolektivní smlouvě nekomentuje.

Firma Hyundai předala letos zástupcům zaměstnanců na tuzemské poměry nezvykle vysoký návrh na růst mezd: základní mzdy mají stoupnout o 3,3%, příplatek za mimořádnou směnu o stokorunu. „Návrh kolektivní smlouvy, který předložil zaměstnavatel, přesto považuje naše odborová organizace za málo korektní,“ uvedli odboráři na svých stránkách.

Dožínková prémie. Jak si měl říct šéf Hyundai o bonusový úplatek

Podle nich nereflektuje vůbec výrobní a ekonomické výsledky nošovické továrny.

„Už vůbec zde není zohledněno úsilí všech zaměstnanců za velkou porci přesčasové práce, kterou na úkor svých rodin a osobních zájmů - zejména pak v druhé půlce tohoto roku, odvedli,“ dodali odboráři.

Ti už v listopadu spustili protesty proti mimořádným směnám. Podle nich firma nebere v potaz potřeby zaměstnanců a směny navyšuje bez projednání s odborovou organizací.

„Chceme ukázat vedení, že nejsme pouhé očíslované stroje, ale především lidé, jenž si zaslouží i odpočinek,“ řekl šéf odborové organizace Radek Kuchař. Podle něj je nabídka firmy nedostatečná a lidi spíše naštvala, zejména pak stokorunové navýšení odměny za práci v sobotu.

Mezi odboráři a vedením automobilky roste napětí i kvůli tomu, že firma pošle lidi do práce i na konci roku v mezisvátečním období. „Původní ústní dohoda byla, že nebudeme protestovat proti tolika sobotním směnám výměnou za to, že se nebude pracovat mezi svátky. Teď se má ale mezi svátky vyrábět,“ vysvětlil Kuchař. Sobotní směny jsou sice oficiálně dobrovolné, ale podle odborářů zaměstnavatel lidi do účasti na směnách tlačí.

Poslední kolektivní smlouva platí od letošního března, odboráři a vedení se v ní dohodli na růstu mezd o 3,3% a současně i navýšení bonusů za splnění ročního plánu. Tím se průměrná výše dělnické mzdy dostala nad třicet tisíc korun.

Nošovické firmě Hyundai se letos daří, plán počítá s výrobou 338 tisíc aut, příští rok by to mělo být až 350 tisíc. Zatímco v Česku se její prodeje vyvíjí jak na houpačce, v Evropě Hyundai postupně dál posiluje: za letošní rok o více než osm procent.

Firma letos navíc zrychlila výrobní takt o několik sekund, to podle odborářů zaměstnance stresuje. Za loňský rok firma vydělala přes devět miliard korun.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Energy drink od Coca-Coly má zelenou. Firma vyhrála arbitráž s Monsterem

ilustrační snímek

Když Coca-Cola Company oznámila, že začne prodávat energy drinky, společnosti Monster zatrnulo. S Coca-Colou totiž měla...

Šéfové Vodafonu si snížili bonusy. Chtějí zabránit vzpouře investorů

Šéf Vodafone Group  Nick Read

Vrcholoví manažeři Vodafonu požádali o snížení svých akciových bonusů o pětinu. Tímto krokem chtějí zabránit...

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz