Nejsme očíslované stroje, říkají odboráři. V Hyundai začíná boj o mzdy

  17:38aktualizováno  17:38
Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech chce příští rok vyrobit rekordních 350 tisíc aut. Kvůli dalším plánům na růst ale čeká firmu napjaté kolektivní vyjednávání. Například i kvůli tomu, že výrobní linky pojedou i mezi svátky.

Korejské společnosti Hyundai se v České republice daří, továrna v Nošovicích na Frýdecko-Místecku jede na tři směny. (16. května 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

O zahájení kolektivního vyjednávání informovala odborová organizace Kovo na svých stránkách, Hyundai oficiálně jednání o nové kolektivní smlouvě nekomentuje.

Firma Hyundai předala letos zástupcům zaměstnanců na tuzemské poměry nezvykle vysoký návrh na růst mezd: základní mzdy mají stoupnout o 3,3%, příplatek za mimořádnou směnu o stokorunu. „Návrh kolektivní smlouvy, který předložil zaměstnavatel, přesto považuje naše odborová organizace za málo korektní,“ uvedli odboráři na svých stránkách.

Dožínková prémie. Jak si měl říct šéf Hyundai o bonusový úplatek

Podle nich nereflektuje vůbec výrobní a ekonomické výsledky nošovické továrny.

„Už vůbec zde není zohledněno úsilí všech zaměstnanců za velkou porci přesčasové práce, kterou na úkor svých rodin a osobních zájmů - zejména pak v druhé půlce tohoto roku, odvedli,“ dodali odboráři.

Ti už v listopadu spustili protesty proti mimořádným směnám. Podle nich firma nebere v potaz potřeby zaměstnanců a směny navyšuje bez projednání s odborovou organizací.

„Chceme ukázat vedení, že nejsme pouhé očíslované stroje, ale především lidé, jenž si zaslouží i odpočinek,“ řekl šéf odborové organizace Radek Kuchař. Podle něj je nabídka firmy nedostatečná a lidi spíše naštvala, zejména pak stokorunové navýšení odměny za práci v sobotu.

Mezi odboráři a vedením automobilky roste napětí i kvůli tomu, že firma pošle lidi do práce i na konci roku v mezisvátečním období. „Původní ústní dohoda byla, že nebudeme protestovat proti tolika sobotním směnám výměnou za to, že se nebude pracovat mezi svátky. Teď se má ale mezi svátky vyrábět,“ vysvětlil Kuchař. Sobotní směny jsou sice oficiálně dobrovolné, ale podle odborářů zaměstnavatel lidi do účasti na směnách tlačí.

Poslední kolektivní smlouva platí od letošního března, odboráři a vedení se v ní dohodli na růstu mezd o 3,3% a současně i navýšení bonusů za splnění ročního plánu. Tím se průměrná výše dělnické mzdy dostala nad třicet tisíc korun.

Nošovické firmě Hyundai se letos daří, plán počítá s výrobou 338 tisíc aut, příští rok by to mělo být až 350 tisíc. Zatímco v Česku se její prodeje vyvíjí jak na houpačce, v Evropě Hyundai postupně dál posiluje: za letošní rok o více než osm procent.

Firma letos navíc zrychlila výrobní takt o několik sekund, to podle odborářů zaměstnance stresuje. Za loňský rok firma vydělala přes devět miliard korun.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Další z rubriky

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Létajícím taxi již za rok. Uber Air se bude testovat v USA a Austrálii

Kabina aerotaxi Uber Air, který firma představila na summitu Elevate v červnu...

Uber Air, tedy služba zprostředkovávající létající taxi, by se již příští rok měla začít testovat ve třech městech v...

Soud se zastal společnosti FAU, uspěla se čtyřmi žalobami vůči státu

Logo opavské společnosti FAU obchodující s pohonnými hmotami

Opavská společnost FAU uspěla u soudu se čtyřmi z pěti žalob proti rozhodnutí finanční správy a celníků. Pátou žalobu...

Najdete na iDNES.cz