Hyundai se zalekl a odstranil z reklamy narážku na Škodu Auto

  14:00aktualizováno  14:00
Váš soused z Boleslavi bude tááákhle malý... Tato provokativní věta, která zaznívala na konci televizní reklamy na nový model Hyundai i20, uprostřed jejího vysílání zmizela. Korejský výrobce, který v minulosti rád škádlil největší Škodu Auto, se zalekl a narážku ze spotu dodatečně odstranil.

„Nová i20 rozvíří český trh s rodinnými vozy. A i bez brýlí každému dojde, že až v ní přijedete, bude váš soused z Boleslavi tááákhle malý,“ zaznělo na konci reklamy, která až do tohoto okamžiku působila docela mírumilovně. Televizní spot svým vyzněním diváky vrací do roku 2013, kdy byly podobné útoky dvou největších rivalů na českém trhu velmi časté.

Hyundai však v době, kdy reklama v televizích běžela již několik dní, svou útočnost zmírnila. Slova změnila na „malý soused bude ještě menší“. „Nebudu to vůbec komentovat,“ řekl k tomu jen mluvčí Hyundai Miloš Adámek. Jedním z pravděpodobných vysvětlení je, že změnu iniciovali právníci, kteří se zalekli možné pokuty za srovnávací reklamu.

Také v jiných pasážích spotu se Hyundai vymezuje vůči konkurenci, ale na nikoho tak viditelně neukazuje prstem. „... její obrovský interiér konkurence neskousne. Bude jí muset složit poklonu,“ zaznívá například.

Podobné provokace byly běžné už v minulosti, v loňském roce však nošovická firma zmírnila. „V minulosti nikdy nešlo o útoky ze strany škodovky na konkurenci. Bereme ji vážně a přistupujeme k ní s respektem. Z naší strany nikdy nebyly a nebudou útoky vůči jedné konkrétní firmě,“ řekl k novému spotu mluvčí Škody Auto Tomáš Kubík.

Země Hyundai

Předloni se v reklamách Hyundai objevilo hned několik výpadů vůči jedničce na trhu. „Vítejte v zemi automobilky Hyundai,“ upozorňoval v prosinci 2013 korejský výrobce na svou důležitost na billboardu u silnice, která směřovala z Letiště Václava Havla do centra metropole. Hyundai měla přitom v Česku oproti Škodě Auto zhruba třetinové prodeje. Škoda na reklamu reagovala billboardem, který opodál velkým nápisem hlásal: „Nenechte si nic nakukat“.

V létě stejného roku, ve kterém odvěká rivalita dvou automobilek nabrala na obrátkách, nasadil výrobce z Nošovic slogan: „Hyundai jde s vámi proti škodám.“

Kočkování dvou automobilek vygradovalo poté, co autosalony Hyundai začaly nabízet i škodovky. Korejská firma ve své kampani sebevědomě prohlašovala, že je natolik dobrá, že si dovolí srovnání s nejprodávanější konkurencí, konkrétně s modely Škoda Octavia a Škoda Rapid, které se objevily v autosalonech. Škoda Auto reagovala tím, že dealerům nabídla, aby prodávali i škodovky. Tuzemský šéf Hyundai se poté v dopise snažil přesvědčit dealery o kvalitách korejských aut.

Škoda Auto ve svých tuzemských fabrikách loni vyrobila téměř 736 tisíc aut, druhý Hyundai přes 307 tisíc vozů, tedy čtyřicet procent objemů mladoboleslavské firmy. Třetím největším hráčem byla kolínská TPCA s produkcí 203 tisíc aut (více zde).

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Další z rubriky

Dánští mobilní roboti dobývají sklady po celém světě

Jeden ze skladových robotů dánské společnosti Mobile Industrial Robots

Dánové Niels Jul Jacobsen a Thomas Visti vsadili na roboty, které lze ovládat mobilem nebo tabletem. Díky strojům,...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Hutě a kovárny Pilsen Steel jdou do konkurzu, nevyrábí už od ledna

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurs na firmu Pilsen Steel (na snímku ze 14....

Krajský soud v Plzni prohlásil konkurz na firmu Pilsen Steel. Předlužené plzeňské hutě a kovárny jsou podle březnového...

Najdete na iDNES.cz