Lidé málo sázejí. Loterie lákají na počet milionářů, které vytvoří

  4:01aktualizováno  4:01
Sazka už má přes rok nové majitele, přesto jí tržby nestoupají. Loterijní trh se od pádu staré Sazky změnil a s ním i tuzemští hráči. Kromě krátkého zlatého šílenství z února letošního roku, kdy Sazka nasadila do sportky stomilionovou prémii, se sázky tuzemských loterií dlouhodobě potácejí v průměru.
Sazka mezi svými konkurenty sice stále vyniká, hráčů však ubývá. Ilustrační snímek

Sazka mezi svými konkurenty sice stále vyniká, hráčů však ubývá. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Na nechuti lidí sázet mají podíl také obří jackpoty, do kterých se kromě Sazky pustilo také loto od Fortuny. Lidem se posunul práh citlivosti, pod pojmem velká výhra si už nepředstavují desítky milionů, ale rovnou stovky. Mnoho hráčů odradil také fakt, že hlavní výhry nakonec ani v jedné z loterií nepadly a firmy si posléze peníze z her opět stáhly "domů".

Nyní na trhu rezonuje nová mantra, a to "počet milionářů", které loterie vytvoří. V této disciplíně bezkonkurenčně vládne Sazka, od začátku roku napočítala díky sportce přes padesát nových milionářů.

Na tuto disciplínu se chce zaměřit loto od Fortuny, pro které je faktická absence milionových výher největším handicapem. "Jedním z cílů bylo zatraktivnit naše stávající hry, a to způsobem, kdy dramaticky zvýšíme počet milionových výher," vysvětluje Petr Šrain, mluvčí Fortuny. Proto se firma rozhodla rozpouštět nakumulovaný jackpot 39 milionů korun každé losování.

Milion navíc pro každého prvního na výherní listině

Ten, kdo se v daném tahu umístí na nejvyšším výherním pořadí, získá k běžné výhře také jeden milion korun. Fortuna bude milionovou prémii rozdávat tak dlouho, dokud jí v jackpotu nezbude 20 milionů. Pak výplaty pozastaví do doby, než se fond nerozdělených výher opět přehoupne přes 30 milionů. K tomu Fortuna tasí také stomilionovou prémii. Pro loto je to možná poslední šance, jak si ještě udržet místo na loterijní mapě.

Dlouhodobě se mu totiž sportka vzdaluje a tržní podíl mu nekompromisně stlačuje pod pět procent. Čísla za poslední týden však ukazují, že milionářská kúra lotu prospívá, když mu týdenní tržby vyskočily o více než padesát procent na bezmála dva miliony korun.

Záchvěv lepších časů minulý týden pocítila také sportka od Sazky. Díky superjackpotu sportky, který se blíží k 80 milionům korun, jí týdenní tržby asi po měsíci opět vyskočily nad 60 milionů korun. Ve srovnání s roky před krachem Sazky je to však stále slabý odvar.

Nasadí Sazka předvánoční prémii?

"Celý maloobchodní segment letos vykazoval pokles, nejsme bohužel výjimkou. Nicméně právě setrvalé posilování našeho tržního podílu považujeme za důkaz, že k Sazce se vrátila drtivá většina hráčů, kteří chtějí sázet, i když třeba o něco méně než v minulosti," hodnotí situaci obchodní ředitelka Sazky sázkové kanceláře Jana Studničková. Podle ní sázky ve sportce určitě mohou ještě růst.

Studničková nechce zatím prozrazovat, jestli se Sazka nakonec připojí k boji s Fortunou vlastní tradiční předvánoční prémií. Povolení na další stomilionovou prémii Sazka od ministerstva financí má.

Je pravděpodobné, že do možného zařazení obří výhry už bude mluvit hlavně nový majitel Sazky Karel Komárek mladší. Právě jeho skupina KKCG má v těchto dnech vyplatit dosavadního společníka, skupinu PPF, a plně tak převzít i řízení loterie. Současný management totiž tvoří spíše lidé, kteří měli historicky blíže ke Kellnerově skupině.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Létajícím taxi již za rok. Uber Air se bude testovat v USA a Austrálii

Kabina aerotaxi Uber Air, který firma představila na summitu Elevate v červnu...

Uber Air, tedy služba zprostředkovávající létající taxi, by se již příští rok měla začít testovat ve třech městech v...

Dánští mobilní roboti dobývají sklady po celém světě

Jeden ze skladových robotů dánské společnosti Mobile Industrial Robots

Dánové Niels Jul Jacobsen a Thomas Visti vsadili na roboty, které lze ovládat mobilem nebo tabletem. Díky strojům,...

Pět podprsenek ve skříni už je dnes málo, říká ředitel Astratexu

Miroslav Tesař, obchodní ředitel společnosti Astratex

Spodní prádlo už není takové tabu, ženy nosí čím dál více odvážnější outfity. „Dá se říct, že v dnešní době se prádlo...

Najdete na iDNES.cz