Hra s cenou ČEZ se neprokázala

  0:01aktualizováno  0:01
Česká vláda chce prověřit, zda za pádem akcií ČEZ v posledních dnech nestojí snaha některých německých společností snížit cenu firmy před privatizací. České vládě se nelíbí, jak volným pádem letěly v pondělí dolů ceny akcií elektrárenské firmy ČEZ a podezírá německé společnosti z účasti na tomto poklesu kvůli blížící se privatizaci. Prokázat jakékoliv manipulace s kursem na pražské burze nebude pro žádnou instituci jednoduché.

Kabinet se měl ve středu podle vyjádření svého mluvčího Libora Roučka celou situací kolem akcií ČEZ zabývat. Premiér Miloš Zeman však na tiskové konferenci oznámil, že na žádné dotazy o souvislosti mezi německými ekonomickými zájmy a privatizací ČEZ nebude odpovídat.

Makléři i experti z kapitálového trhu jsou však k prokázání jakýchkoliv manipulací v případě ČEZ skeptičtí a považují reakci na burze za běžnou. "Jestliže se objeví informace, že se pravděpodobně zavře Jaderná elektrárna Temelín, tak firma ČEZ je na likvidaci.

Vláda na kritikou Temelína mávla rukou

To je prostě tak negativní zpráva, že se z akcií této firmy každý snažil vycouvat. Všichni chtěli prodávat, nikdo nekupoval a cena letěla dolů," uvedl Petr Zajíc, makléř společnosti Conseq Finance, která je jednou z firem, jež na nejdůležitějším trhu burzy SPAD s akciemi obchoduje a povinně kotuje jejich cenu.

Akcie ČEZ se navíc po dalších dvou dnech vrátily silným růstem téměř na původní ceny z minulého týdne. Ve středu jeho akcie posílily téměř o pět procent.

Komise pro cenné papíry, která makléře a dění na kapitálovém trhu hlídá, včera také potvrdila, že dění kolem akcií ČEZ po pondělním poklesu o více než 20 procent sice monitoruje, zatím však nepředpokládá, že zahájí konkrétní šetření.

Zástupce jedné z velkých německých společností, která čeká na privatizaci ČEZ, považuje úvahy tuzemské vlády, že by německé firmy schválně prostřednictvím útoků na Temelín srážely cenu před privatizací, za neopodstatněnou.

"Určité lobbistické tlaky před privatizací ČEZ bez pochyby existují. Nejsou ale od nás a podle našeho názoru je jejich smyslem spíše německé firmy co nejvíce znemožnit a ze všech šancí na úspěch v soutěži je vyšachovat," uvedl s tím, že jestli jde o nějakou hru, pak z ní bude mít prospěch někdo jiný.

Německé firmy totiž začínají mít vážné problémy, zda se vůbec soutěže o ČEZ budou moci zúčastnit, protože spolková vláda i veřejnost včetně ekologických iniciativ a politické opozice odmítají jak Temelín, tak i elektřinu z tohoto zdroje.

Informace o manipulaci s kurzem akcií se v poslední době objevily i v případě Komerční banky. Její akcie po zveřejnění průběžných nízkých nabídek na její koupi od státu zhruba před měsícem na jeden den poklesly o 4 procenta a Komise pro cenné papíry začala dění oficiálně šetřit.

Částečně však již skončilo. "Naše podezření na manipulaci s kurzem akcií Komerční banky v souvislosti s její privatizací se neprokázalo," sdělila mluvčí komise Radka Procházková.

Dále však podle ní komise šetří podezření na manipulaci s kurzem banky v období, kdy již privatizace banky úspěšně skončila, přesto však cena akcií na burze několik týdnů stále padala. Šéf inspekce pražské burzy Vladimír Skalný potvrdil, že prokázat úmysl zkreslit cenu akcií není jednoduché.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

Najdete na iDNES.cz