Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Večerka v deset? Vláda se nepoučila, lidé se budou shlukovat, reaguje gastro

  18:30aktualizováno  19:32
Vrací se státem nařízené zavírání hospod a restaurací ve 22:00. Představitelům gastro byznysu opatření nedává smysl, upozorňují na zkušenost z minulého roku: před hospodami se kvůli opatření tvořily hloučky, takže ke kýženému omezení kontaktů stejně nedošlo. Na předčasné zavření provozu navíc nejvíc doplatí ti podnikatelé, kteří pravidla dodržují. Nad těmi ostatními nemá stát kontrolu.

„Pravidla budeme dodržovat. Na druhou stranu říkáme, že se vláda vůbec nepoučila. Zavírání gastro provozů ve 22 hodin v minulém roce vedlo k tvoření hloučků před restauracemi, lidé si brali alkohol do kelímku s sebou a policie to nijak neřešila. Ta hodina je opravdu nešťastná, lidé jsou v nějaké zábavě, takže budou pokračovat venku,“ komentuje aktuální nařízení výkonná ředitelka asociace restaurací Apron Kateřina Holnová.

„Po ukončení lockdownu na konci května jsme žádali po všech složkách státu, aby byly nadefinované scénáře, co se má dít ve chvíli, kdy pandemie nabírá na síle. Vláda neudělala vůbec nic a teď vydává nařízení, které my nedoporučujeme, a které neodráží zkušenost z loňského roku,“ uvádí Holnová a zároveň připomíná, že doba po desáté hodině večerní je pro mnohé restauratéry klíčová.

Hospodám budou neočkovaní chybět. Neví, co s nakoupenými testy

„Máme statistiky od našich členů o tom, že se může jednat o dvacet až třicet procent z celkové tržby,“ říká restauratérka. Zároveň informuje o tom, že provozovatelům gastro zařízení už tržby reálně klesají, a to kvůli opatření ze začátku týdne, které zakazuje návštěvu restaurace neočkovaným.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza rovněž vyjadřuje zklamání nad tím, že se vláda nepoučila a nijak v nařízení neřeší shlukování osob po konci provozní doby. Zároveň ale dodává, že na nedomyšlená opatření si už restauratéři zvykli. Mnohem horší je podle něj to, že stát nařízení týkající se gastro provozů zatím příliš nevymáhal.

„Hygieny udělají průměrně dvacet kontrol za den v celé republice a nikdy nic nenajdou. Tváří se, že všichni všechno dodržují, přitom jsou na internetu veřejně dostupné seznamy hospod, které na všechna opatření kašlou a ještě ke všemu na tom vydělávají. To je podle mě možná větší průšvih,“ míní Prouza. Podle něj tak na opatření doplácí poctiví hospodští.

„Důrazně vyzýváme vládu, aby přijatá opatření skutečně vymáhala, neboť považujeme za nepřijatelné, že na opatření doplácí poctivě se chovající podnikatelé, zatímco černí pasažéři na ignorování pravidel vydělávají,“ zní stanovisko Gastronomické sekce Hospodářské komory.

Zákaz vánočních trhů

Dalším opatřením, které vláda ve čtvrtek ohlásila, je zákaz vánočních a adventních trhů. I nad tím představitelé podnikatelů lamentují.

„Co k tomu říct, jsme zoufalí. To, že zůstanou otevřené obchodní domy, ale trhy venku jsou zavřené, cítíme, že je špatně. Je to jistá likvidace našeho segmentu. Někteří prodejci si museli vzít úvěr na to, aby nakoupili zboží, které doufali, že budou prodávat,“ uvádí Hana Tietze, mluvčí společnosti TAIKO, která organizuje vánoční trhy v Praze. 

„Platíme zaměstnance, trhy jsme již postavili, ale není to jenom o tom, že jsme je postavili. Je to celoroční práce, musíte skladovat stánky, prodejní domky, musíte je opravovat a připravovat se na to. Teď najednou z hodiny na hodinu to nepůjde. Ano, samozřejmě. Budeme chtít od státu kompenzace, protože za trhy je hodně lidí a hodně práce,“ dodává Tietze.

Právě na zákazu vánočních trhů je podle Václava Stárka z Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR ČR) vidět, jak dokážou být opatření chaotická. „V mnoha městech už vánoční trhy stojí a dnes z ničeho nic přichází informace, že se budou rušit. Vadí nám to i z toho důvodu, že jsme přesvědčeni, že stejně jako u venkovního lyžování, které se v loňském roce zavíralo vlastně celkem zbytečně, je riziko šíření nákazy na trzích malé. Navíc by města byla schopna zajistit hygienické podmínky, například zakázat konzumaci alkoholu nebo cokoliv dalšího,“ uvádí Stárek.

Kompenzace firmám poskytneme při poklesu obratu o 30 procent, řekl Havlíček

„Zavírání restaurací ve 22:00 nechceme shazovat, ale zároveň si nemyslíme, že by to mělo nějaký zásadní význam pro celkovou situaci,“ říká dále prezident asociace.

„Pro nás je důležité debatovat o tom, co dnes načal vicepremiér Karel Havlíček na tiskové konferenci, a to je výše kompenzací. Pokud budou dále pokračovat takovéto restrikce, pak je jasné, že se opět spousta podnikatelů dostane do existenčních problémů,“ varuje Stárek.

„Je taky důležité, aby se k opatřením vyjádřila budoucí vláda, aby jasně řekla, že v nich bude nějakým způsobem pokračovat, že je uzná a nezruší,“ míní Stárek a připomíná, že první měsíce příštího roku bude český stát v rozpočtovém provizoriu, což by mohlo komplikovat získávání finančních zdrojů právě pro kompenzace podnikatelům.

  • Nejčtenější

Aerolinky vykázaly z letadla černochy kvůli zápachu. Dopravce slibuje nápravu

21. června 2024  10:55

Tři muži černé pleti žalují leteckou společnost American Airlines kvůli rasové diskriminaci. Tvrdí,...

Švédsko se rozloučilo s hotovostí. Zato masivně přibylo digitální kriminality

21. června 2024

Mezi evropské lídry bezhotovostních transakcí se dlouhá léta řadí Švédsko. K trendu však...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Západní zboží dál míří do Ruska. I díky Nizozemci, který na tom zbohatl

22. června 2024

Společnost Nike přestala prodávat své sportovní oblečení v Rusku už krátce po zahájení invaze na...

Potraviny jako před krizí. Kuřecí za stovku, cibule i za patnáct, říká web

18. června 2024

Ceny některých potravin proti stejnému období minulého roku výrazně zlevnily. U některých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

My ve vašem a vy u nás. Popularita výměny domovů roste, lidé ušetří tisíce

22. června 2024

V době raketově rostoucích cen za ubytování v hotelech zažívá nebývalý boom výměna domů. Její...

Noste přilbu, nabádají cyklisty nizozemské úřady. Sázejí na dobrovolnost

23. června 2024

Třebaže je v Nizozemsku cyklistika rozvinuta jako málokde jinde, jen málo z jezdců chrání svou...

Konec zlých časů? Češi zakládají firmy rychleji než před covidem

23. června 2024  18:33

Podnikatelský apetit Čechů roste. Dokládají to zprávy analytické společnosti CRIF – Czech Credit...

Jak je důležité být bohatý. Záliba Korejců v luxusu zvyšuje inflaci, varuje banka

23. června 2024

Jihokorejci milují luxusní módní značky, jako je Burberry, Chanel nebo Prada. Nehledí na vysoké...

Na turisty si došlápla už i Aljaška. Zredukuje výletní lodě v hlavním městě

23. června 2024

Počet turistů nekontrolovaně roste i na Aljašce. Značná část z nich využívá k přepravě do tohoto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...