Komu patří autorství loga Prim? Klíčový dokument je dle společnosti falešný

  15:35aktualizováno  15:35
Klíčová listina v soudním sporu o autorství loga hodinek Prim je údajně falzifikát. Tvrdí to společnost Elton hodinářská, která u Krajského soudu v Hradci Králové čelí žalobě dědiců výtvarníka Jiřího Rathouského a firmy MPM-Quality. Ti se u soudu domáhají uznání autorství log Prim a Elton pro Rathouského.

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská). | foto: Elton hodinářská

Žalobci při čtvrtečním jednání u soudu odmítli, že by šlo a falzum a ve spisu byl založen falešný důkaz. Soud ve čtvrtek řešil znalecký posudek listiny. V něm znalec uvedl, že listina nebyla napsána v době, kdy je datována.

U soudu se dědicové Rathouského a hodinářská firma MPM-Quality domáhají uznání autorství log Prim a Elton pro Rathouského a zároveň u soudu žádají to, aby firma Elton hodinářská z Nového Města nad Metují nesměla loga pro své hodinky užívat. Elton hodinářská žalobu odmítá. Tvrdí, že autorem log Prim a Elton jako podnikových norem je bývalý zaměstnanec Eltonu Josef Žid. Jenže podle žalobců si Žid autorství přisvojil neprávem.

Datum nesouhlasí

Klíčovou listinou je údajný zápis z porady z 18. prosince 1968 v podniku Chronotechna o projednání podnikové samostatnosti závodu v Novém Městě nad Metují. V listině stojí, že nové grafické logo Prim vytvořil Rathouský. Soudce Jan Fifka ve čtvrtek zdůraznil, že jde o jediný dokument ve spisu, kde se v souvislosti s autorstvím loga uvádí jméno Rathouského. 

Fotogalerie

„Jiný důkaz napřímo pana Rathouského s logem nespojuje,“ řekl Fifka. Pravost listiny zpochybnila společnost Elton a soud na ni nechal zpracovat znalecký posudek.

Znalec Pavel Kokiš zkoumáním liter písma na listině zjistil, že listina byla napsána na psacím stroji Consul ze Zbrojovky Brno, který se vyráběl v letech 1973 až 1974. „Sporný zápis z porady nebyl vyhotoven v době jeho datace,“ uvedl Kokiš. Vysvětlil, že výrobce psacích strojů Consul každé dva roky u psacích strojů měnil řez liter. Podle toho se dá zpětně zjistit, na stroji z jaké doby byl dokument napsán.

Žalobci závěry znalce zpochybnili a odmítli, že by šlo o falzum. „Může to být opis původního originálního zápisu z roku 1968,“ řekl advokát MPM-Quality Milan Kyjovský. Podle žaloby znalcovy závěry zpochybňuje to, že listina, která je uložena v oblastním archivu v Olomouci, byla napsána na průklepovém papíře. „Není prokázáno, že by to byl falešný důkaz, který vznikl po začátku sporů o známku Prim,“ řekl Kyjovský. Závěr znalce označil za překvapivý. Kyjovský uvedl, že i jiné dokumenty podporují tvrzení žaloby, že autorem loga je Rathouský. Na užívání loga Rathouského dědicové v roce 2014 uzavřeli licenční smlouvu s MPM-Quality.

„Znalec jednoznačně potvrdil, že listina nepochybně nevznikla v roce 1968,“ řekl advokát Eltonu Tomáš Matoušek. Pozastavil se i nad tím, že v listině je zmiňováno Ministerstvo průmyslu a obchodu, které však v roce 1968 neexistovalo a vzniklo až po roce 1990. „Závěry soudního znalce budou využity i v dalších sporech, ve kterých je tento falzifikát použit jako důkaz,“ uvedla mluvčí Eltonu Adéla Ditmannová.

Soud ve čtvrtek řízení, které mělo první stání v září 2016, odročil na 12. října. Není vyloučeno, že by jako svědek mohl být vyslechnut i Josef Žid, kterému bude letos v říjnu 91 let.

Mezi MPM-Quality a Elton hodinářskou pokračuje u různých soudů a dalších institucí kolem 25 různých řízení. Obě firmy své hodinky logem Prim označují a prodávají. Elton hodinářská, která od května 2016 většinově patří firmě Czechoslovak Group, se zaměřuje na zakázkovou výrobu hodinek a je pokračovatelkou šedesátileté výroby hodinek v Novém Městě. Společnost MPM-Quality vznikla v roce 1993 a své hodinky Prim uvedla na trh v roce 2001.

Problémy kolem známky Prim mají svůj původ v době privatizace v 90. letech, kdy byly ochranné známky Prim v držení podniku Chronotechna. Právní nástupce Chronotechny, společnost Eutech, pak v roce 2001 ochrannou známku prodala firmě MPM-Quality. Následně začala série žalob a sporů.

Video: Podívejte se, jak se vyrábí hodinky Prim

Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

ČEZ přerušil prodej svých bulharských aktiv. Sofie prý jedná protiprávně

ČEZ

Společnost ČEZ přerušila prodej svých podílů v Bulharsku s firmou Inercom. ČTK to v pátek sdělila mluvčí společnosti...

ČSOB se stane jediným vlastníkem stavební spořitelny ČMSS

ČSOB - ilustrační snímek

Československá obchodní banka získá 45procentní podíl v stavební spořitelně ČMSS od německé stavební spořitelny...

Kapsch se nechce vzdát mýtného tendru. Poslal na ÚOHS další žalobu

Ilustrační snímek

Společnost Kapsch podala u Krajského soudu v Brně další žalobu na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli jeho...

Najdete na iDNES.cz