„Jsem šťastná za těch 18 let. Byla to fantastická profesní zkušenost. Google je skvělá firma, které vždycky budu držet palce,“,uvedla pro HN.cz Taťána le Moigne.
Další plány ohledně práce v současnosti nemá. „Teď si vezmu oddechový čas a nechám to celé v sobě doběhnout. Hodně se těším na prázdný kalendář. Věřím, že další věci zase přijdou ve správný čas,“ uvedla.
Le Moigne vystudovala softwarové inženýrství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Před založením české pobočky Googlu, u kterého stála, pracovala například v manažerských pozicích pro další nadnárodní softwarové a technologické firmy - Microsoft a Hewlett-Packard.
Vyhledávání se bude měnit. Dotaz zadáte melodií i fotkou, říká šéfka Googlu |
Působí v čele české pobočky Googlu od jejího vzniku, do firmy nastoupila v říjnu 2006 a byla tehdy u jejího založení. Jako šéfka českého zastoupení stála u rozvoje firmy na specifickém trhu, kde hraje - na rozdíl od většiny světa - stále výraznou roli domácí vyhledávač Seznam.cz. Český Google pod vedením le Moigne například velmi rychle zaváděl české lokalizace různých služeb, mimo jiné i mapy nebo službu Street View.
Google se pod jejím vedením postupně prosadil i v ČR. „Jakmile jsme se v relevanci dostali výše než lokální konkurence, bylo vyhráno. Zlomové období nastalo kolem roku 2012,“ řekla Taťána le Moigne přes sedmi lety časopisu Reflex. Jako šéfka českého Google se opakovaně umisťovala na předních místech žebříčků nejvlivnějších žen České republiky.
Americký vyhledávač nicméně nedosáhl na českém trhu absolutní dominanci, podle měření webu Statcounter GlobalStats mu ve vyhledávání náleží více než 80procentní podíl, Seznam.cz si stále drží kolem 15 procent.
Doma máme přísná pravidla, říká šéfka českého Googlu Taťána le Moigne |
Firma Google je známá hlavně díky stejnojmennému internetovému vyhledávači. Provozuje také například portál pro sdílení videí YouTube nebo operační systém pro mobilní telefony a další zařízení Android.
Mateřskou společností Googlu je americká firma Alphabet. Čistý zisk společnosti Alphabet ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stoupl o polovinu na 20,7 miliardy dolarů (asi 473 miliard korun). Ke konci roku měla skoro 183 000 zaměstnanců.