Igelitky zadarmo končí. Globus je jako poslední přestane nabízet

  10:57aktualizováno  10:57
Poslední z tuzemských potravinářských řetězců, který nabízel k nákupu plastové tašky zdarma, Globus, s jejich bezplatným rozdáváním příští rok skončí. Ročně jich takto vydal 40 milionů. Zájem o igelitové tašky podle dodavatelů klesá.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MAFRA

Češi v poslední době mění své nákupní zvyky. "Zatímco dříve považovali jednorázové odnosné tašky za přirozenou součást servisu, dnes roste skupina těch, kteří volí alternativní tašky pro opakované použití, nosí si vlastní tašky nebo se alespoň více zamýšlejí, zda si jednorázové tašky u pokladny opravdu vezmou," řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

"Proto jsme se rozhodli v příštím roce tyto tašky zpoplatnit. Zákazníci za tašku zaplatí jednu korunu a výtěžek z prodeje bude použit na dobročinné účely. Větší důraz na ekologii a šetrný přístup k životnímu prostředí je součástí měnícího se životního stylu a my věříme, že naši zákazníci tuto změnu pochopí," uvedla Hobíková.

Obchodní řetězec Tesco přestal dávat svým zákazníkům zdarma malé igelitové tašky v roce 2011 a zpoplatnil je jednou korunou. Hypermarkety Albert se ke stejnému kroku odhodlaly v roce 2009 (více čtěte zde). Již v prvním roce po zpoplatnění jejich spotřeba klesla o polovinu, což přineslo roční úsporu zhruba 30 milionů plastových tašek.

Akční nabídky na jednom místě

Slevy a akce v Globusu, Tesku, Albertu a dalších řetězcích pro vás sleduje web AkcniCeny.cz - zde

Podle Globusu už nyní lidé váhají, i když zdarma nabízené tašky obsahují aditiva, která podporují jejich rozklad. Po třech letech tak z nich zůstane jen voda, oxid uhličitý a biomasa. Tašky jsou také recyklovatelné.

"V našich hypermarketech ročně zákazníkům rozdáme něco málo přes 40 milionů plastových tašek. I ze zkušeností ostatních řetězců očekáváme, že po jejich zpoplatnění jejich spotřeba výrazně klesne," dodala Hobíková.

Také Kaufland uvádí, že nejlevnější plastová taška, prodávaná za 1,90 koruny, je ze stoprocentně biologicky rozložitelného materiálu. "I když jsou tašky vyráběny z recyklovaného materiálu, z ekologického pohledu je přesto nejlepší snížení jejich spotřeby," řekl mluvčí řetězce Michael Šperl.

Používáte při nákupech jednorázové igelitky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 6. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 2926
Ne 1016

Podle studie ministerstva životního prostředí z roku 2007 se v ČR pohyboval počet distribuovaných plastových tašek mezi 1,5 až třemi miliardami kusů ročně. "Lze usuzovat, že počet tašek užívaných v ČR se může pohybovat na úrovni 150 až 300 na osobu a rok. To by při hmotnosti jedné tašky tři gramy mohlo činit asi tak 4 500 až 9 000 tun plastových obalů," uvádí studie.

Nyní je podle ministerstva toto číslo nižší, protože mnoho velkých řetězců přestalo plastové tašky nabízet spotřebitelům zdarma.

Klesající poptávku obchodníků po plastových taškách potvrzují také výrobci. "Poptávka po igelitových resp. polyetylenových taškách stále klesá. Většina obchodníků už nenabízí své reklamní tašky bezplatně, zákazník si ji skoro vždy musí zakoupit. Kam jsme byli dříve schopni dodávek 100 tisíc, 300 tisíc kusů měsíčně, tam se zavedením prodeje tašek nyní dodáváme sotva polovinu," uvedla vedoucí obchodního oddělení společnosti VAN GILLERN Klára Vitásková.

Evropská komise omezí tašky na jedno použití

Evropská komise v pondělí zveřejní návrh nových pravidel, která omezí používání plastových tašek na jedno použití v obchodech.

Průměrný Evropan podle údajů komise ročně spotřebuje kolem 500 plastových tašek, které přitom mohou v přírodě zůstat po desítky až stovky let. Většinu z nich přitom lidé použijí jen jednou. V roce 2008 se v Evropě vyprodukovalo 3,4 milionu tun plastových tašek. To je zhruba ekvivalent váhy dvou milionů osobních automobilů.

Podle komise plastové tašky často končí místo v recyklačním zařízení například v moři, kde jejich rozklad může trvat stovky let. Jen na hladině Středozemního moře v současnosti pluje asi 250 bilionů různých kusů plastů o hmotnosti 500 tun.

Obchodníci v ČR jsou proti zákazu či zdanění prodeje plastových tašek ze strany EK. "Jde o administrativní, neodůvodnitelný zásah do podnikání, ve svém důsledku postihující zejména spotřebitele," uvedla Hana Carvová ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Najdete na iDNES.cz