Pobočka GameStop na newyorském Manhattanu.

Pobočka GameStop na newyorském Manhattanu. | foto: Reuters

Akciové popelky GameStop, AMC a další stále šponují bublinu na trzích

  • 106
Ještě před měsícem se cena akcií prodejce videoher GameStop pohybovala okolo sedmnácti dolarů za kus, dnes jedna stojí 347,51 dolarů. Třem největším podílníkům vydělaly akcie během jediné noci z úterý na středu dvě miliardy dolarů. Obrovské zisky si připisují i akcie dalších „černých ovcí“ digitální revoluce.

Mezi firmami, které si navzdory dlouhotrvajícím finančním problémům získali pozornost akcionářů, je i americký řetězec kin AMC nebo dávno zapomenutý výrobce mobilních telefonů BlackBerry. Například akcie společnosti AMC si během jednoho měsíce připsaly 700 procent.

Těsně před kolapsem? Na burzách roste obrovská bublina, varují analytici

Na čele těchto zdánlivě nevysvětlitelných pohybů na burze však stojí maloobchodní řetězec prodávající videohry GameStop. Od začátku roku akcie firmy narostly o 1624 procent a během uplynulých dvanácti měsíců nabobtnaly o neuvěřitelných 8000 procent, přestože se společnost potýká s dluhy a minulý rok uzavřela 500 poboček.

Za úspěchem firmy stojí skupina amatérských obchodníků, která se sdružila na sociální síti Reddit. WallStreetBets, jak si skupina říká, udělala z největších podílníků GameStopu milionáře, a zároveň způsobila obrovské ztráty investičním hedgeovým fondům.

Akcie GameStop

Vše začalo minulý týden, kdy se komunita obchodníků s akciemi domluvila, že vyvolá růst akcií firmy GameStop. Vzhledem k tomu, že většina obchodníků na Wall Street sázela proti úspěchu GameStop, amatérští obchodníci věřili, že mohou způsobit růst akcií, když vytvoří poptávku.

Výsledkem bylo, že akcie GameStop stouply v pondělí ve srovnání s počátkem roku ze 17,25 dolarů (372 korun) až na 159,18 dolarů (3 436 korun). Po krátkém poklsu však v úterý opět vzrostly až na 147,98 dolarů (3 194 korun). Následně je podpořil WallStreetBets i šéf Tesly Elon Musk a akcie po uzavření oficiálního obchodování stouply o dalších čtyřicet procent. Ve čtvrtek dopoledne byly na hodnotě 347,51 dolarů (7,5 tisíc korun).

Sázka na pokles se nevyplatila

Stejný trik zkusila komunita také u akcií kdysi úspěšného výrobce mobilních telefonů BlackBerry. Zatím se jí podařilo jejich hodnotu ve srovnání se začátkem roku více než zdvojnásobit. Cena akcií řetězce kin AMC stoupla ze dvou na zhruba devatenáct dolarů.

Akcie BlackBerry

Cnet.com upozornil, že skupina z WallStreetBets vytvořila umělou poptávku po akcií za pomoci svých peněz. Komunita má 2,2 milionu členů a je těžké odhadnout, kolik se jich rozhodlo do akce zapojit. 

U firmy GameStop však mnoho investorů využilo takzvaný short-selling, což je forma spekulativní sázky na to, že cena akcie klesne. Příliš rychlý růst akcií investory nutí kupovat více, aby pokryli své ztráty. To vyvolává další růst ceny.

Akcie AMC

Investoři vrtulníkových peněz

Ztráty se zdají být obrovské. Podle odhadu MarketsInsider do pondělí spekulanti, kteří vsadili na pokles akcií GameStopu, přišli zřejmě o 3,3 miliardy dolarů (71 miliard korun).

Největší podílníci GameStopu se naopak mohou těšit z obrovských zisků. Držitel třinácti procentního podílu firmy Ryan Cohen se stal miliardářem doslova přes noc. Do GameStopu investoval poprvé minulý rok ve snaze pomoci společnosti prosadit se online. Akcie začal nakupovat v srpnu a dohromady investoval 76 milionů dolarů (více než 1,6 miliard korun). 

Akcie krachující firmy lámou rekordy. Cenu nafoukli nadšenci na sociální síti

V úterý byla hodnota Cohenova podílu 1,3 miliard dolarů (28 miliard korun). Během uplynulých dvou týdnů si Cohen každou hodinu vydělal v průměru čtyři miliony (86 milionů korun). Mezi dalšími podílníky sdružujícími se na Redditu jsou i lidé,  kteří byli téměř rok bez zaměstnání. Jiní chtějí využít zisky z akcií na zaplacení studentských půjček, píše Politico. Držitelům těchto titulů už se v akciové komunitě podle monetární politiky vrtulníkových peněz začalo přezdívat helicopter money investors.

Ve válce proti Wall Street

Dění na burze vzbudilo pozornost předsedy amerického Federálního rezervního systému Jerome Powella i prezidenta Spojených států Joea Bidena. Tisková mluvčí Bílého domu uvedla, že Bidenův úřad situaci pečlivě monitoruje. Vývoj akcií a vysoké ztráty investičních hedgeových fondů totiž okamžitě vyvolaly žádosti o přezkoumání obchodů.

Otázkou zůstává, proč to skupina WallStreetBets dělá. Je zde zdánlivý aspekt snadně vydělaných peněz, i když při velkém riziku. Někteří členové komunity to ale označují za tažení proti Wall Street. „Jsme ve válce,“ napsal jeden z nich. „Ve válce za přerozdělení bohatství,“ dodal.

,