Francouzi spěchají na převzetí Komerční banky

  15:47aktualizováno  15:47
Už v říjnu chce nový většinový akcionář Komerční banky - francouzská Société Générale - převzít výkon svých práv v peněžním ústavu. "Je to strašně ambiciózní, ale splnitelný termín," prohlásil generální ředitel Komerční banky Radovan Vávra při podpisu smlouvy o prodeji KB. Aktem, kterého se zúčastnil i premiér Miloš Zeman, se Francouzi stali oficiálními vlastníky šedesátiprocentního státního podílu v poslední české nezprivatizované bance.

Prodej jedné z největších bank v České republice musí ještě zkontrolovat regulační orgány - Komise pro cenné papíry, antimonopolní úřad a Česká národní banka. Provedena musí být také účetní kontrola banky za první pololetí.

Svolána bude také valná hromada. "Valná hromada je jedním z technických kroků, měla by bezprostředně následovat převodu akcií a uhrazení kupní ceny," řekl Vávra.

KB zůstane podle předsedy představenstva Société Générale Daniela Boutona i nadále českou bankou, která bude poskytovat služby na globální úrovni. "Komerční banka si samozřejmě ponechá své jméno," dodal.

Za Komerční banku zaplatí SG 40 miliard korun. Cena se může změnit v rozsahu dvou miliard v závislosti na čisté hodnotě banky, kterou ukáže audit. Vítězná nabídka byla o sedm miliard korun vyšší, než se očekávalo.

SG porazila Němce i Italy
V souboji o dosud státní balík akcií spravovaný Fondem národního majetku porazila Société Générale konkurenční nabídky italské banky UniCredito a německé HypoVereinsbank. Podle ministra financí Jiřího Rusnoka zvýšili Francouzi během vyjednávání svou nabídku o více než devět miliard korun. UniCredito nabízelo celkem 37,26 miliardy, HypoVereinsbank se zastavila na 20,3 miliardách.

Dvacet miliard korun z celkového výnosu privatizace Komerční banky se použije na úhradu státního dluhu a to tak, že se pokryje část ztráty Konsolidační banky. Zbytek připadne fondu bydlení a dopravy.

Podle Rusnoka se banku podařilo prodat za 3,2násobek jejího vlastního jmění. "Je to absolutně nejlepší prodej banky ve střední a východní Evropě," tvrdí ministr. Za jednu akcii zaplatila Société Générale 52 euro, tedy 1750 korun.

Generální ředitel Komerční banky Radovan Vávra považuje dosaženou prodejní cenu za maximální možnou. "Celková historie Komerční banky se tak stává ziskovou. Naši klienti tímto získávají silného partnera," řekl Vávra.

Podle něj se nyní zákazníci banky dočkají nových produktů například z oblasti správy majetku, životního pojištění nebo leasingu.

Société Générale patří k evropské špičce
Do Komerční banky, která je objemem majetku třetí největší bankou v České republice, hned za vedoucí ČSOB a Českou spořitelnou, přichází investor působící na českém trhu už od roku 1982. Tehdy Société Générale jako první západní banka otevřela v Praze své zastoupení.

Řekli o prodeji Komerční banky

"Zcela určitě je to pozitivní. Société Générale má poměrně dobré jméno, avšak až čas ukáže, zda bude mít management a kapacitu na to, aby Komerční banku přeměnila."
Zsolt Papp, ekonom investiční banky ABN Amro

"Je to prodej za zápornou cenu. Ono to sice vypadá jako cena kladná, ale když k tomu přičteme kolik vyložil stát během posledních dvou let na takzvané očištění Komerční banky a hlavně v jakém rozsahu jsou ještě přijaty závazky státu vůči nabyvateli, tak je to nakonec pro český stát ztráta."
Vlastimil Tlustý, stínový ministr financí (ODS)

"Banka konečně získá zodpovědného strategického partnera. S tou cenou je to však trochu problematické. Když se mluví o ceně, tak je třeba také mluvit o nemalých nákladech na vyvedení špatných úvěrů a na garance. I tak zřejmě bude obchod ztrátový. Vláda ale zřejmě dosáhla maxima možného."
Miroslav Kalousek, poslanec KDU-ČSL

"Jsem přesvědčen, že prodej banky je jeden z těch úspěšnějších prodejů a cena odpovídá současné úrovni Komerční banky. Získané finance by měly být využity na splátky závazků a podporu dalšího ekonomického růstu."
Michal Kraus, poslanec ČSSD

(ČTK)

Francouzské finanční skupině vedle předního místa ve své domovské zemi patří i čelo evropského žebříčku. Tržní hodnota jejich akcií dosahuje 29 miliard euro, což ji řadí na osmé místo v Evropě.

V současné době zaměstnává přes 71 tisíc lidí, z toho 25 tisíc mimo Francii. Celkem má zastoupení v 75 zemích, dohromady provozuje 3300 poboček.

Největší podíl na příjmech Société Générale, asi 48 procent, tvoří takzvané retailové bankovnictví, tedy služby zaměřené na drobnou klientelu a úvěrování podniků. V této oblasti patří bance přes sedm milionů zákazníků, z toho dva miliony mimo Francii.

Tyto oblasti bude Société Générale posilovat i v Komerční bance, kde by měla zároveň dokončit finanční ozdravění společnosti. Letos v prvním čtvrtletí Komerční banka totiž poprvé za poslední tři roky nehospodařila se ztrátou a dokázala vydělat 1,3 miliardy korun. Rok 2000 přitom uzavřela ztrátou 19 milionů korun a a oba předcházející roky se schodek pohyboval kolem devíti miliard.

Naproti tomu čistý zisk Société Générale v loňském roce dosáhl 2,69 miliard euro, tedy zhruba 91 miliard korun.

Francouzská banka rozšiřuje od konce devadesátých let své zastoupení ve středoevropském regionu akvizicemi vedoucích bank v Bulharsku a Rumunsku. Letos v lednu oznámila také převzetí třetí největší slovinské banky SKB Bank.

V České republice dosud pracovalo pro Société Générale 160 zaměstnanců v pražské pobočce a filiálkách v Brně a Ostravě. Čistý zisk české odnože banky dosáhl v roce 2000 téměř 643 milionů korun

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Online hazard kvete. Obrat sázkovky Maxi-Tip stoupl o 82 procent

Ilustrační snímek

Sázková společnost Maxi-Tip loni zvýšila obrat meziročně o 82 procent na 2,16 miliardy korun. Obrat ze sázek na...

Značka Prim patří firmě Elton hodinářská, rozhodl soud

Výroba hodinek značky Prim v Novém Městě nad Metují (Elton hodinářská).

Výrobce náramkových hodinek Elton hodinářská z Nového Města nad Metují vyhrál u Krajského soudu v Hradci Králové spor o...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Najdete na iDNES.cz