Francouzi mlékárnu Promil nekoupí

  10:11aktualizováno  10:11
Zřejmě krach jednání s bankami rozhodl o tom, že francouzská společnost Lactalis odstoupila od záměru převzít zadluženou mlékárnu Promil v Novém Bydžově. Právě vstup významného partnera měl podnik s dvěma sty padesáti zaměstnanci, kteří již dostali výpověď, zachránit.
Krize největšího zaměstnavatele na Bydžovsku pokračuje

Krize největšího zaměstnavatele na Bydžovsku pokračuje | foto: Profimedia.cz

Francouzi však mají nadále zájem o Krkonošskou sýrárnu, která je součástí holdingu Promil.

Původní záměr odkoupit celý holding Francouzi podmínili dohodou s peněžními ústavy, stažením návrhu na konkurz mlékárny a obnovením větší části dodávek mléka. Za to měli zemědělci dostat peníze, které jim Promil dluží a výroba se měla opět rozjet. Celkem jde o částku převyšující sto padesát milionů korun.

"Celý holding určitě nepřevezmeme. Stále však zvažujeme převzetí jeho části, to znamená Krkonošské sýrárenské, kam patří provozy v Jičíně, Dřevěnici, Kruhu u Jilemnice a v Nymburce. O tom se rozhodne během dvou dnů, kdy se k situaci vyjádří vedení společnosti ve Francii," sdělil včera ředitel Lactalisu pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Jaroslav Musil a dodal, že jednání jsou již nyní neúnosně dlouhá.

"Celou věc musíme vyřešit velmi rychle, případné převzetí části holdingu již nelze s ohledem na ekonomiku dále prodlužovat," řekl Musil.

Zatímco zemědělci byli ještě před několika dny připraveni dodávky mléka obnovit a vyvázat se z nových smluv uzavřených se současnými partnery, celou věc podle nich překazila jednání s bankami. Ke konci týdne již několika významným dodavatelům došla trpělivost, přestože vidina dlužných peněz se jim tím značně vzdálila.

Promil asi půjde do konkurzu
"Nedohodli se s bankami, takže z toho sešlo. Čekáme na oficiální závěry, ale zdá se, že jsme mimo hru. Pokračujeme v dodávkách mléka do Německa a nevylučuji, že se přidáme ke konkurzu. Pokud vím, návrh na konkurz podala skupina dodavatelů,“ řekl včera Miroslav Bárta, ředitel společnosti ZEM Nový Bydžov, která dodávala Promilu 17 tisíc litrů mléka denně a nyní zásobuje drážďanskou mlékárnu Müller.

"Včera nám francouzská strana oznámila, že se nedohodla se spořitelnou, takže jsme dnes svým členům doporučili, aby navázali jednání s jinými mlékárnami a pracovali s nimi na pevných smlouvách," uvedl již ve čtvrtek předseda Mlékařského obchodního družstva Bydžovsko Luděk Pour.

Novobydžovskou mlékárnu přestala část dodavatelů zásobovat mlékem koncem září, zhruba dvě stě padesát zaměstnanců dostalo výpověď platnou ke konci roku, část z nich zůstává doma a mlékárna vyrábí v omezené míře.

Mlékárně zlomila vaz nákladná investice
Podle ředitele a většinového vlastníka Promilu Václava Polácha je příčinou problémů podniku velká investice do modernizace zařízení novobydžovské mlékárny. Splnění norem Evropské unie stálo podnik téměř dvě stě milionů korun. "Neměli jsme volné finanční prostředky a zemědělci již nemohli na peníze déle čekat," vysvětlil před časem Polách, který již počátkem září ohlásil prodej holdingu Lactalisu.

Později se ukázalo, že k němu ještě nedošlo. Polách včera ani na konci minulého týdne nereagoval na telefonáty ani na dotazy zaslané elektronickou poštou.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

TGV + ICE + Pendolino dohromady? Na to zapomeňte, zatrhl fúzi Brusel

Berlaymont, sídlo Evropské komise

Evropská komise (EK) zablokovala spojení německého Siemensu a francouzské společnosti Alstom. Fúze by podle ní ohrozila...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Najdete na iDNES.cz