Švýcar Sepp Blatter vládne světovému fotbalu již čtyři roky a rád by si své setrvání v šéfovském křesle prodloužil. Jeho plány však narušilo před několika měsíci obvinění jeho podřízených, že zkresluje stav financí.
Objevilo se dokonce přirovnání, že FIFA manipuluje se svými hospodářskými výsledky, podobně jako nedávno zkrachovalý americký energetický kolos Enron. Blattera obvinili jeho nejbližší spolupracovníci - pět z celkem sedmi viceprezidentů.
Podali na něj také formální žalobu u švýcarského soudu za zneužití finančních fondů. Jeden z nich, Skot David Will, který je zároveň předsedou vnitřní auditní komise FIFA, dokonce prohlásil, že "být Mezinárodní fotbalová federace normálním podnikem, by musela požádat o ochranu před věřiteli a vyhlásit nesolventnost.
Will zároveň kongresu delegátů nedoporučil ke schválení zprávu o finančním hospodaření FIFA za rok 2001, ani návrh rozpočtu na období let 2003-2006. Zpráva o hospodaření totiž podle něho byla "vážně zkreslena". "Zatímco se v ní mluví o tom, že FIFA byla koncem roku 2001 v plusu téměř sto milionů dolarů, ve skutečnosti jsme byli v minusu 340 milionů," tvrdí Will.
Blatter jakákoliv obvinění odmítá a tvrdí, že jeho odpůrci dezinterpretují hospodářské výsledky. Podpořil ho i finanční ředitel FIFA Urs Linzi, který tvrdí, že stav financí je v pořádku. "FIFA úspěšně překonala mezi roky 1999 až 2002 několik krizí. Je přesto nyní zcela finančně nezávislá," tvrdí Linzi.
I Blatter se chlubí tím, jak se mu podařilo překonat krize. FIFA přitom v posledních měsících pronásledovala jedna rána za druhou. Nejprve zbankrotoval její marketingový partner ISL/ISMM. Pak přišly teroristické útoky na USA a francouzská AXA zrušila dohody, podle nichž měla pojistit blížící se světový šampionát v Jižní Koreji a Japonsku.
Tento problém nakonec zachránila dohoda s americkým miliardářem Warrenem Buffettem. A nakonec zbankrotoval i německý magnát Leo Kirch, který získal televizní vysílací práva na zápasy mistrovství. Včerejší zasedání FIFA bylo mimořádně bouřlivé. Blatter totiž sám řídil diskusi a nedal prostor odpovědět na otázky týkající se financování organizace dokonce ani viceprezidentovi Willovi.
Zasedání zahájil s překvapivým prohlášením také generální sekretář FIFA Michel Zen-Ruffinen, který byl mezi prvními, kdo Blattera obvinili. Prohlásil totiž, že byl šéfem FIFA a jeho příznivci odstaven od financí této instituce. "Nezúčastnil jsem se přípravy zprávy o hospodaření, ani jsem nebyl informován, že se připravuje. Proto musím odmítnout jakoukoliv odpovědnost za nynější stav financí FIFA," prohlásil.
Blatter poté většinou dával slovo těm, kteří pro něj měli slova chvály. Tedy zástupcům fotbalových trpaslíků jako Libye, Íránu nebo Papuy Nové Guineje, kteří doufají, že když bude znovuzvolen, nevyschne jim štědrý pramen dotací na rozvoj kopané. Blatter si za preferování svých příznivců od některých delegátů vysloužil pískot a bučení.
"Zítra Blatter prohraje. Nikdo si nepřeje, aby to bylo takhle dál," křičel rozlícený zástupce Somálska Farrah Ado. Hlásil se do diskuse mezi prvními, ale Blatter ho okázale ignoroval, protože se chtěl ptát na finanční otázky. A navíc nedávno Blattera obvinil, že před volbou šéfa FIFA v roce 1998 rozdával malým zemím úplatky, a kupoval si tak jejich hlasy.