Firmy děsí drahý proud, některé zvažují odchod

  10:10aktualizováno  10:10
Očekávané zdražení elektřiny bude značnou zátěží pro firmy působící v Královéhradeckém kraji. Zatímco domácnosti by měly od ledna zaplatit o šest až osm procent víc než nyní, firmy by mohly k letošnímu dvacetiprocentnímu zvýšení připočítat dalších sedmnáct procent.
Kvůli dražší elektřině některé společnosti zvažují přesun do zahraničí

Kvůli dražší elektřině některé společnosti zvažují přesun do zahraničí | foto: Michal SváčekMF DNES

Některé společnosti proto začínají uvažovat o přesunu výroby do jiných zemí.

"Sníží to konkurenceschopnost firem. Některé budou propouštět a další se přesunou jinam. Nedomnívám se, že zdražení je nutné. To, že ČEZ investuje zisk a nakupuje zastaralé elektrárny v Polsku či Rumunsku, je vůči českému průmyslu naprosto nevhodné," míní Jiří Grund, majitel společnosti Grund z Mladých Buků na Trutnovsku vyrábějící textilní koupelnové doplňky.

I on uvažuje o výhodnějším prostředí v zahraničí: "Pokud by to takto pokračovalo, vyplatil by se nám přesun do země, která je k podnikatelům přívětivější. Pokud nechceme firmu zavřít, musíme více zefektivnit výrobu. Je to však těžké. Oproti roku 2005 se cena zvýšila o dvacet procent a nyní to bude ještě o patnáct víc. To je v Evropě ojedinělé," říká Grund.

"Náklady nám však zvýší i nová nemocenská či silná koruna, takže jde opravdu o výraznou zátěž a ne všichni to zvládnou. O propouštění ale zatím neuvažujeme," vysvětlil podnikatel.

Dopravní podnik Hradec Králové se s posledním zdražením elektřiny vyrovnal díky zvýšeným dotacím od magistrátu a částečně také zvýšenými tržbami. Předpokládané zvýšení cen elektřiny by mohlo značně prodražit provoz trolejbusů.

"Hovoří se o dvanácti až patnáctiprocentním nárůstu cen, ale na reakci je příliš brzy, teprve o tom budeme jednat. Pokud by k tomu mělo dojít, nebylo by to pro nás příjemné. Podle předběžných propočtů by se při zvýšení cen o dvanáct procent náklady na provoz trolejbusů zvýšily o jeden milion korun za rok," uvedl ekonomický náměstek ředitele hradeckého dopravního podniku Pavel Zákora.

Zdražení cen elektřiny v příštím roce naznačil výsledek středeční aukce proudu, ve které elektrárenská společnost ČEZ nabídla obchodníkům část své výroby. Vítězové nabídli ČEZu o 17,1 procenta vyšší cenu, než je ta současná na velkoobchodním trhu. Pro ČEZ bude tato cena hlavním vodítkem při stanovení odběratelské ceny v roce 2007. Konečné ceny však musí v listopadu potvrdit energetický regulační úřad.

"Aukce se týká velkoobchodních cen. Nechci spekulovat o tom, nakolik vypovídá o budoucích cenách pro domácnosti či firmy. Ty ovlivňuje mnoho dalších faktorů, například inflace, rostoucí příspěvky na obnovitelné zdroje a další okolnosti. Aukce může být určitým signálem, ale také nemusí," sdělila tisková mluvčí ČEZ pro region východní Čechy Šárka Beránková.

Potíže bude mít i pivovar
Pro většinu podnikatelů je cena elektřiny klíčová. Bez elektrické energie se neobejdou ani pivovary.

"Zdražení energií na nás určitě dopadne. Energie potřebujeme zejména na vaření piva a výrobu sladu," potvrdil spolumajitel broumovského pivovaru Jaroslav Nosek. Cenu piva však pivovar měnit nehodlá. „Ceny můžeme zvyšovat pouze v závislosti na konkurentech. Když je nezvýšíme, budeme muset přijmout jiná úsporná opatření ve výrobě," vysvětlil Nosek.

Zvýšené náklady naopak chtějí promítnout do cen svých výrobků někteří pekaři.

"Za elektřinu platíme zhruba osmdesát tisíc korun měsíčně. Pokud k tomu přibude dalších patnáct procent, což představuje dvanáct tisíc korun, bude to pro nás sto čtyřicet čtyři tisíce korun ročně navíc. To se musí odrazit v cenách," uvedl spolumajitel hradecké pekárny U Koruny Jiří Kostlán.

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Prohibice upadla v zapomnění. Palírna U Zeleného stromu opět jede naplno

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě.

Obvyklé úrovně z dob před metanolovou aférou už opět dosahují tržby tuzemské likérky Palírna U Zeleného stromu, která...

Papírových letáků s nabídkou slev je moc, obchody je chtějí omezit

Ilustrační snímek

Papírové letáky jsou nejsilnější zbraní obchodů při lovu zákazníků. Počet letáků zaplavujících české domácnosti je...

Zaměstnance Škody čekají díky zvýšení mezd a prémiím stotisícové výplaty

Výroba nové Škody Yeti v Kvasinách

Většina zaměstnanců automobilky Škoda by s příští výplatou měla dostat i rozsáhlé prémie. Díky nim částka na výplatní...

Najdete na iDNES.cz