Podnikatel roku vrcholí, Česko v Monaku zastoupí výrobce sanitární techniky

  14:22aktualizováno  14:22
Monako (od zpravodaje iDNES.cz) - V Monaku startuje již devatenáctý ročník celosvětové soutěže EY Podnikatel roku. Česko na něm jako vítězové národního kola zastupují manželé Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé břeclavského výrobce sanitární techniky Alca plast. Vítěz soutěže, na níž dosud z Česka nikdo neuspěl, bude vyhlášen v sobotu večer.

Manželé Radka Prokopová a František Fabičovic, majitelé břeclavského výrobce sanitární techniky Alca plast (uprostřed), při představování kandidátů na titul světového EY Podnikatele roku v Opeře v Monte Carlu, 5. června 2019. | foto: EY, Studio Phenix

Pětičlenná porota složená z vítězů z minulých let bude vybírat mezi podnikatelskými šampiony ze 47 zemí. Jde obvykle o střední až větší firmy, které mají za sebou řadu let úspěšného podnikání. Většinou jde o soukromé firmy. Jejich celkové roční tržby dosahují dohromady 44 miliard dolarů, za poslední tři roky zaznamenaly průměrný růst o 257 procent. Zaměstnávají dohromady 159 tisíc lidí.

Porota ovšem při hodnocení nekouká pouze na finanční úspěchy jednotlivých kandidátů - ty mají většinou všichni výborné. Posuzuje také jejich podnikatelského ducha, životní příběh či přínos pro společnost. Podnikatelé musejí porotu osobně přesvědčit, že by titul měli získat právě oni. Záleží tedy i na tom, jak dokážou před porotci své úspěchy „prodat“.

Řada firem, jejichž zástupci do Monaka přijeli, je v Česku celkem neznámá. Byť obvykle nejde o firmy, které působí jen na svém domácím trhu. Mezi letošními národními vítězi jsou však také v tuzemsku známá jména - například trojice německých zakladatelů autobusového dopravce Flixbus či Yves Guillemot, který spoluzakládal světoznámé francouzské vydavatelství počítačových her Ubisoft.

Firmy přicházejí z různých odvětví, počítačové hry zastupuje třeba také slovenské Pixel Federation Šimon Šicko. Silné zastoupení proti předchozím ročníkům má i zemědělský a potravinářský sektor, včetně biotechnologií. Jsou tu i podnikatelé, které se zabývají vzděláváním. A vedle tradičních odvětví přijeli do Monaka i podnikatelé, jejichž firmy se zabývají technologiemi, robotizací a umělou inteligencí.

Sanitární technika z Břeclavi

Čeští vítězové, Prokopová a Fabičovic, založili Alca plast v roce 1998. Začínali jen s několika vlastními výrobky, dnes jejich portfolio čítá téměř šest stovek sanitárních produktů, mimo jiné různé typy sifonů, ventilů, vpustí, žlabů a dalších druhů odvodnění, armatury, splachovače nebo WC sedátka.

Roční obrat jejich firmy je kolem 1,6 miliardy korun, čistý zisk dosáhl předloni 340 milionů. Firma zaměstnává asi 500 lidí.

Fotogalerie

V sanitární technice nyní patří k lídrům na tuzemském trhu. „Ve všech domácnostech sifon pod umyvadlem od nás nebude, na druhou stranu jsme za dvacet let existence firmy dodali na český trh osm milionů sifonů z celkového počtu asi 60 milionů,“ říká Fabičovic. 

Od roku 2001, kdy se světový vítěz v knížectví na Azurovém pobřeží vyhlašuje, nicméně ještě nikdo ze střední a východní Evropy nevyhrál. Loni vyhrál brazilský developer Rubens Menin Teixeira de Souza, který se zaměřuje se především na bydlení pro lidi s nižšími příjmy.

Česko loni reprezentoval majitel pelhřimovské strojírenské firmy Agrostroj Lubomír Stoklásek.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Další velká ztráta pro Boeing. Saúdové raději než 737 MAX koupí airbusy

Boeing 737 Max 8

Saúdské nízkonákladové aerolinie Flyadeal v neděli oznámily, že zrušily svou objednávku na třicet letounů Boeing 737...

Ošklivé je krásné. Crocsy berou na milost i nároční teenageři

Ilustrační snímek

Mladí spotřebitelé se chtějí odlišovat. Upouští od konvenční krásy a trendů a investují do pohodlných produktů. I díky...

Energy drink od Coca-Coly má zelenou. Firma vyhrála arbitráž s Monsterem

ilustrační snímek

Když Coca-Cola Company oznámila, že začne prodávat energy drinky, společnosti Monster zatrnulo. S Coca-Colou totiž měla...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz