Skupina EMTC přestala plnit závazky, svolává vlastníky dluhopisů

  15:36aktualizováno  15:36
Skupina EMTC Tomáše Bárty má finanční problémy. Její hospodaření je již několik let po sobě ztrátové a zadlužení roste. Bárta vsadil na vzdělávací aplikaci, díky které vydal dluhopisy, které mu byly schváleny až do výše 3 miliard. EMTC ale své závazky nyní přestala vyplácet. Celková hodnota vydaných a nesplacených dluhopisů skupiny činí více než 680 milionů korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Instagramový účet Lipa Land CZ

Skupina oznámila pozastavení svého dluhopisového programu kvůli problémům, se kterými se v současné době potýká. Bárta proto nyní svolává setkaní vlastníků dluhopisů.

„Důvodem svolání uvedeného setkání je současná situace naší společnosti vyvolaná opakovanými dlouhotrvajícími útoky ze strany třetích osob, kdy na základě doporučení právních poradců naší společnosti jsme byli nuceni pozastavit náš dluhopisový program, neboť nám bylo právními poradci zakázáno jak emitovat nové dluhopisy, tak vyplácet jistiny dluhopisů a jejich úroky,“ napsala firma svým věřitelům v pozvánce na setkání, kterou má iDNES.cz k dispozici.

Hospodářské výsledky skupiny EMTC jsou nejméně posledních 5 let v záporných číslech. Již šestým rokem Tomáš Bárta sázel na vzdělávací aplikaci Lipa Learning. Do jejího vývoje nainvestoval téměř 0,5 mld. korun, získaných zejména díky vydaným dluhopisům. Ani ta mu ale očekávaný výnos zatím nepřinesla.

„Na radu právních poradců nechceme dávat  bližší informace, tak, aby aby věřitelé našich dluhopisů měli informace nejdříve od nás a ne zprostředkovaně přes média,“ řekl iDNES.cz Bárta. V pozvánce na setkání věřitelů EMTC, která proběhne 2. září, uvádí, že „chce seznámit se všemi rozhodnými skutečnostmi a informacemi týkajícími se aktuálního stavu firmy.“ Současně chce prezentovat řešení stávající situace.

Jisté ale je, že se věřitelé nyní ke svým penězům nedostanou. Skupině se dlouhodobě nedaří, její zadlužení neustále roste a věřitelé se nemohou spolehnout na žádné záruky. V ohrožení jsou tak prostředky přesahující částku 680 milionů korun.

Problémy EMTC jsou dlouhodobé

Podle mezitímní účetní závěrky z června roku 2018 vykázala společnost ztrátu téměř 70 mil. Kč. Bárta zvyšující se zápornou hodnotu vlastního kapitálu opakovaně vysvětloval plánovaným zadlužením v rámci investičního rozvoje softwarového projektu Lipa Learning, do kterého vkládá své obchodní ambice.

O finančních problémech hovořil i auditor společnosti, který uvedl: „Upozorňujeme, že i v této účetní závěrce byly identifikovány významné skutečnosti popsané v Příloze účetní závěrky Společnosti, které by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání účetní jednotky. V posledních letech se opakovaly vysoké ztráty, za rok 2017 bylo dosaženo zisku jen díky výnosu z pohledávky z titulu odškodnění, o kterou Společnost vede soudní spor,“ píše Ing. Tomáš Vondrák, Auditorský ateliér s.r.o.. 

Redakce iDNES.cz má auditní zprávu k dispozici.

Podle auditora byly identifikovány významné skutečnosti, které „by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání skupiny.“ Neboli celé skupině hrozí existenční potíže. Dalším problémem podle auditora je, že Bárta spoléhá pouze na úspěch jediného projektu.

Problémy i s ČNB

Bárta měl před dvěma lety problémy i s Českou národní bankou (ČNB), kdy jeho skupina dostala pokutu 600 tisíc korun kvůli jednání v rozporu se zákonem o podnikání na kapitálovém trhu. EMTC veřejně nabízela dluhopisy předem vytipovaným investorům, jejichž počet překročil zákonem povolenou hranici 149, určenou pro podlimitní emise. 

I přes tuto skutečnost ČNB v únoru 2019 společnosti EMTC schválila dluhopisový prospekt, který ji opravňuje emitovat dluhopisy až do výše 3 mld. Kč. 

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Zkrachovala Thomas Cook, jedna z největších cestovních kanceláří světa

Logo CK Thomas Cook

Zkrachovala jedna z největších a nejstarších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, se kterou...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Tuzemský Neckermann zastavil prodej zájezdů, v zahraničí má přes tisíc Čechů

ilustrační snímek

Cestovní kancelář Neckermann zastavila prodej zájezdů v České republice. Důvodem je krach mateřské firmy v Británii,...

Další z rubriky

České pošťačky zazářily ve fotbale, pojedou reprezentovat do New Yorku

Vítězný tým českých pošťaček Yellow Ladies. (20. září 2019)

Fotbalové turnaje nejsou výsadou jen profesionálních týmů. Zaměstnankyně České pošty poskládaly fotbalový tým a pod...

První škodovka na elektřinu startuje na 430 tisících korunách

Elektromobil Škoda Citigo-e iV při natáčení v centru Prahy

Malý elektrický Citigo bez stokoruny za 430 tisíc a hybridní Superb iV s cenou začínající na 876 900 korunách. Škoda na...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Řídil největší banku, teď bude Kysilka šéfovat dozorčí radě Českých drah

Ekonom Pavel Kysilka

Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal ekonom Pavel Kysilka. Do funkce ho ve čtvrtek zvolili ostatní členové rady,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz