Elektrárna Temelín by se měla rozšířit do roku 2020 na osm věží

  3:16aktualizováno  3:16
Energetický gigant ČEZ odkryl karty, s nimiž začíná hrát o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně. Podle zveřejněného dokumentu, jenž už v pátek putoval na ministerstvo životního prostředí, uvažuje o čtyřech různých variantách. Ty se liší výkonem reaktorů, z nichž první by mohl vyrábět elektřinu v roce 2020.
Odhad nákladů na celkovou dostavbu elektrárny zatím nechce ČEZ komentovat. V branži se hovoří přibližně o 130 miliardách korun.

Odhad nákladů na celkovou dostavbu elektrárny zatím nechce ČEZ komentovat. V branži se hovoří přibližně o 130 miliardách korun. | foto: iDNES.cz

Roman: Výkon záleží na nabídce dodavatelů
Nejslabší varianta počítá s tím, že by v každém ze dvou nových bloků pracoval reaktor s výkonem 1 000 megawattů – to by znamenalo zdvojnásobení dnešní výroby. Nejsilnější varianta však míří k výkonu 1 700 megawattů na jeden reaktor.

"Co bude pro nás ekonomicky nejvýhodnější, záleží na konkrétních technických a cenových nabídkách od dodavatelů," říká šéf ČEZ Martin Roman.

Podle mluvčího firmy Ladislava Kříže může být výroba ve velkém efektivnější, ale na rozdíl od menšího zdroje nemůže tak pružně reagovat na požadavky trhu.

Ve hře jsou zatím moderní reaktory třetí generace z Ruska, USA, Francie i Japonska. Odhad nákladů na celkovou dostavbu elektrárny zatím nechce ČEZ komentovat. V branži se hovoří přibližně o 130 miliardách korun, což je o třicet miliard více, než stály první dva bloky.

Podle Hnutí Duha, které je odpůrcem dostavby, by však cena byla podstatně vyšší. "Americká agentura Moody's v květnu ocenila reálné náklady na instalovaný kilowatt v jaderné elektrárně na sedm tisíc dolarů," říká Edvard Sequens, předseda sdružení Calla. Tímto oceněním by projekt stál přibližně 350 miliard korun.

Sequens také nesouhlasí s tvrzením firmy, že Česko bude muset začít část elektřiny po roce 2015 dovážet, pokud dostavba Temelína nedostane zelenou. "Není to zdaleka tak tragické a existuje velké množství alternativ k Temelínu," říká Sequens, jenž zmiňuje hlavně výstavbu paroplynových elektráren, jež používají zemní plyn, a investice do energetických úspor.

ČEZ každopádně nastoupil minulý pátek, když požádal o zhodnocení vlivu stavby na životní prostředí, dlouhou a nejistou cestu. Jen schvalování celého projektu může trvat až osm let a dalších minimálně pět se počítá na samotnou stavbu.

Při ní by musela být kromě vlastních bloků elektrárny zdvojnásobena kapacita na přívod chladicí vody. Navíc by musel být postaven nový, přibližně dvouapůlkilometrový koridor elektrického vedení, jenž by vyrobenou elektřinu napojil do další sítě.

Podle Kříže by v elektrárně mohlo nově pracovat přibližně 600 lidí. Dnes jich je tisíc. Povolení ke stavbě je zatím velmi nejisté a pravděpodobně nepadne do léta 2010, kdy končí volební období současné vlády. Proti dostavbě se totiž striktně staví zelení a plán už vyvolal pozdvižení také v Rakousku.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

První vířivky dovážel z Číny, teď vyrábí vlastní a recyklovatelné

Jan Voříšek v současnosti zaměstnává ve firmě Hanscraft na pět desítek lidí.

Poučil se z chyb ostatních a postavil na tom svůj bublinkový byznys. Podnikatel Jan Voříšek se začal pohybovat ve...

Najdete na iDNES.cz