Firma už pro zahájení projektu získala potřebná povolení. Nová linka bude od roku 2026 dodávat materiály umožňující zdvojnásobení produkčních kapacit výroby baterií Natronu a uspokojí tak rostoucí poptávku po nich. Plánovaný objem výroby počítá v první fázi s 2 400 tunami a postupným navyšováním až na 5 400 tun ročně.
Berlínská modřKomplexní železo-kyanidová sloučenina. Využívá se jako barvivo v malířství, tisku a k barvení látek, v lékařství jak ochrana před radiací a v elektrochemii pro výrobu moderních baterií. |
Sodík-iontové baterie jsou podle zástupců Draslovky ideální pro použití pro krátkodobé ukládání energie, například v datových centrech. Suroviny pro jejich výrobu jsou ve srovnání s lithium-iontovými bateriemi dostupnější, levnější i bezpečnější. Proto firma očekává, že zaujmou významný podíl na trhu.
„Spolupráce s Natron Energy podporuje sodíkové baterie jako skutečnou a ekonomicky životaschopnou možnost pro ukládání energie. Dohoda potvrzuje odbornost Draslovky, která svými technologiemi celý projekt zaštiťuje,“ uvedl generální ředitel Draslovky Pavel Brůžek. Firma se tím podle něj ještě více přeorientuje na vlastní technologie s vyšší přidanou hodnotou.
Kolínská Draslovka plánuje globální expanzi, továrny postaví mimo Evropu![]() |
Výrobní zařízení v Kolíně navíc bude sloužit jako modelové řešení pro další rozšíření produkčních kapacit Draslovky v USA. Její chemické produkty mají také zbavit dodavatelský řetězec Natronu závislosti na minerálech z rizikových nebo potenciálně nestabilních oblastí.
„Věřím, že úplný přechod k udržitelné energii je zásadní a nezvratný. Tato změna si vyžádá celosvětové zvýšení výroby baterií o více než desetinásobek a potenciálně i mnohem větší, protože celosvětová poptávka po energii stále roste. Pro takovou dramatickou změnu by lithium-iontové baterie neměly zůstat jedinou možností,“ míní Martin Viecha, člen poradního sboru Draslovky a někdejší viceprezident pro vztahy s investory společnosti Tesla.