Orco zároveň pověřilo management, aby začal jednat s věřiteli a potenciálními investory, což by restrukturalizaci mělo také urychlit.
Podle mluvčí Orka Petry Zdeňkové firmě bankrot nehrozí a zdůraznila, že tento speciální režim dává firmě pouze čas (šest měsíců) na prostor pro financování a komunikaci s bankami. "Tuto ochranu jsme mohli dostat pouze v případě, že prokážeme, že je firma solventní, tedy že nestojí před bankrotem," řekla Zdeňková s tím, že soud firmě ochranu udělil.
Firma Atlantik finanční trhy oznámila, že pozastavila investiční doporučení k akciím firmy Orco. Doposud oceňovala akcie Orka na 10,6 eura, asi 291 korun, a dlouhodobým investorům radila "nákup". Její krátkodobý výhled k akciím Orka byl ale "negativní". Akcie Orco v Praze ve čtvrtek zpevnily o 6,66 procenta na 157,05 koruny.
Akcionáři chtějí změnu vedení
Drobní akcionáři sdružení SOS Orco vnímají oznámení společnosti jako potvrzení obav ze způsobu, jakým je Orco v posledních měsících řízeno.
"Dosud jsme se vždy snažili hovořit mírně a se snahou o dohodu, nechtěli jsme zbytečně zvyšovat napětí. Ale změna situace nás nutí prohlásit, že na valné hromadě na konci dubna budeme požadovat naprostou a důslednou změnu vedení firmy," uvedl předseda sdružení SOS Orco Luboš Smrčka.
Podle něj může být situace natolik vážná, že jde o nezbytný krok k tomu, aby nedošlo k jejímu okamžitému zhroucení.
"Nelze to vyloučit, ostatně neustálé oddalování zveřejnění výsledků společnosti za loňský rok tomu také nasvědčuje. Avšak neumíme si představit, že by k tak razantnímu zhoršení situace, jaké nastalo během posledních několika měsíců, mohlo dojít bez toho, že by se management dopustil celé série – slušně řečeno - neomluvitelných pochybení," dodal Smrčka.
Orco uvedlo, že se potýká s problémy při realizaci plánovaného odprodeje majetku, a to v důsledku situace na realitních trzích. Potíže ale pociťuje i při splácení půjček, které mají některé součásti skupiny.
"S podporou soudní ochrany před věřiteli získáme čas na obnovení finančního zdraví firmy a pokročení v jednáních, která jsme začali s našimi finančními partnery," poznamenal generální ředitel firmy Jean-François Ott.
"Budujeme pevný základ pro zachování a vytvoření hodnoty našeho portfolia a vývoje, což prospěje našim zaměstnancům, zákazníkům, dodavatelům a finančním partnerům," dodal Ott.
Poslední krok k odvrácení úpadku
Podle Michala Hrnčíře z advokátní kanceláře Ambruz & Dark se firma tímto způsobem snaží klíčové věřitele přesvědčit o schopnosti svým závazkům dostát a sestavuje plán s parametry jejich splácení. Také v českém insolvenčním právu je obdobná možnost obsažena v podobě takzvaného moratoria.
"Obecně platí, že jde o jeden z posledních kroků, kterým management může odvrátit úpadek a mít ještě po nějaký čas plnou kontrolu nad firmou a provést či dokončit nutná restrukturalizační opatření. Klíčový bude nepochybně postoj financujících bank," uvedl Hrnčíř.
Vyhlášená ochrana před věřiteli ve Francii má přímý dopad na mateřskou společnost obchodovatelnou na burze. Toto opatření se tudíž nevztahuje na české dceřiné společnosti.
Trh nyní čeká na loňské výsledky hospodaření společnosti. Developer je měl oznámit začátkem minulého týdne. Firma ale odložila oznámení výsledků až na posledního března, jak dnes potvrdila mluvčí společnosti.