Čtvrtek 22. dubna 2021, svátek má Evženie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. dubna 2021 Evženie

Byl jednou jeden startup. Nejlepším projektem ČR je aplikace na čtení pohádek

  9:53aktualizováno  15:09
Ve Zlíně mezi sebou v úterý soupeřila desítka nadějných tuzemských startupů. Odborná porota pod záštitou agentury CzechInvest měla za úkol vybrat ten nejkreativnější z nich. Zvítězila firma Readmio, která vyvinula mobilní aplikaci pro čtení pohádek na dobrou noc.

Firma Readmio cílí se svým projektem na rodiče a děti. „Když jsem byl malý, pamatuji si, že jsem poslouchal tátu, jak mi čte pohádky a přidává k tomu legrační hlasy a zvuky,“ řekl zakladatel Readmio Ilya Novodvorskiy na úvod. Podle něj dnes spoustu rodičů nemá na čtení pohádek před spaním čas.

Novodvorskiy chce proto vyprávění obrodit prostřednictvím nových technologií. Díky mobilní aplikaci firmy lze pohádky číst za pomoci zvukových efektů, které do děje vtrhnou v tu správnou chvíli. Rodiče si rovněž mohou zvolit hudební podbarvení svého večerního vystoupení v dětském pokojíčku. A pokud jim povinnosti neumožňují pohádku přečíst, mohou svůj přednes nahrát a pustit ho dětem posléze.

Po národním kole bude Readmio reprezentovat Českou republiku v globálním finále soutěže Creative Business Cup v Kodani společně se startupem, který zvítězil vloni. Je jím aplikace FaceUp, jež bojuje proti šikaně. Minulý rok se celosvětové finále nekonalo kvůli koronaviru. Na nepříznivé podmínky spojené s pandemií se organizátoři letos připravili a završení soutěže bude probíhat z hlavního města Dánska online formou.

Úterní národní kolo probíhalo rovněž online z Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. Na fyzické formě soutěže, jejích grafických prvcích a tvorbě scény se podíleli i studenti z místní Univerzity Tomáše Bati.

Co je pro lidi víc motivující než jídlo?

Zuzana Zvěřová zakladatelka projektu Jedlý kelímek

Espresso v tenisce, kelímek k snědku

Druhé místo obsadila firma Kave Footwear, která vyrábí tenisky ze zbytkových materiálů. „Chceme tím ukázat velkým značkám, že existuje způsob, jak vyrábět boty udržitelně,“ říká zakladatelka podniku Eva Klabalová.

Firma působí lokálně ve Zlíně. Z odpadů se jí daří vyrábět boty prostřednictvím nové technologie. „Díky ní není žádná teniska stejná,“ říká Klabalová s tím, že tak její produkty mohou sloužit i jako sběratelské předměty. Zajímavostí je, že firma recykluje a využívá i kávovou sedlinu jako základní materiál na výrobu podešví. „V každém páru je zhruba jeden shot espressa,“ komentuje zakladatelka projektu.

H&M mění obchodní strategii. Chce prodávat online a zacílí na udržitelnost

Na třetím místě skončila společnost Leitners Watch, která má ambici stát se světovým výrobcem hodinek. Ve svých produktech kombinuje tradiční vzhled hodinek a automatický strojek s moderními chytrými funkcemi. „Jde o elegantní klasické hodinky, které jsou zároveň chytré. To je skutečný game changer,“ myslí si Rostislav Slovák, zakladatel firmy. 

Tým společnosti Leitners Watch tvoří sedmnáct zapálených lidí. Jejich generace hodinek Ad Maiora dokáže sledovat srdeční tep nebo navigovat prostřednictvím GPS bez digitální obrazovky. Slovák předpokládá, že se jeho firma stane v příštím roce největším výrobcem hodinek v ČR.

Nelze opomenout ani cenu Miláčka publika, o jejímž udělení rozhodli diváci soutěže, a která skončila v rukou zakladatelů projektu Jedlý kelímek. Jak název napovídá, startup se specializuje na výrobu sušenkových kelímků na kávu. Bojuje tak proti nadměrné spotřebě plastů.

„Co je pro lidi víc motivující než jídlo?“ zeptala se řečnicky Zuzana Zvěřová při představování firmy Jedlý kelímek. Ačkoli se proti jednorázovým materiálům ve světě brojí, zmíněný projekt a jeho způsob řešení plastového problému je do jisté míry ojedinělý. „Jsme zatím jediní na českém trhu, vyvinuli jsme unikátní technologii a recepturu,“ doplňuje Zvěřová.

Virtuální realita pro seniory

I mezi ostatními finalisty jsou zajímavé projekty. Například firma Artinii nabízí filmovým tvůrcům a distributorům nástroje, s jejichž pomocí mohou zabezpečit obsah nebo zřídit vlastní přehrávač pro promítání.

Podle zakladatele projektu Radovana Čecha je v současné internetové době filmová distribuce neefektivní a v některých oblastech selhává. Majitelům filmových práv proto nabízí nástroje, díky kterým mohou svá díla nabízet v bezpečném prostředí online platforem. „Rozšíří to možnosti monetizace jejich děl,“ zdůrazňuje Čech jednu možnou výhodu.

Startup Flying Kale vyvinul nástroj Kaleido, který umožňuje seniorům opustit domovy důchodců, aniž by se museli zvednout z křesla, díky virtuální realitě. „Tvoříme ho pro ty, kteří se sami nemohou podívat do světa. My jim tento svět přinášíme prostřednictvím virtuální reality,“ vysvětluje za startup Flying Kale Marek Háša. 

Ušlechtilým cílem projektu je znovu spojit staré lidi, kteří jsou upoutaní na lůžko, s okolím. V domovech důchodců jim totiž podle Háši hrozí odříznutí od světa a lhostejnost k němu, rychlejší nástup demence a podobných nemocí. Potenciál nápadu projektu je podle Háši velký kvůli stárnoucí populaci České republiky. Všechna videa, která si důchodci mohou prostřednictvím nástroje Kaleido pustit, si tým startupu Flying Kale natáčí sám.

Velbloudí tričko

Další projekt představuje Miroslav Dančák. Jeho desková hra Labyront vznikla pro nevidomé, ale je určená nejen jim. Hra je haptická, tedy hmatová, vyrobená ve 3D tiskárně, je zároveň magnetická. Prostřednictvím telefonu jí lze hrát i na dálku, v noci svítí. „Propojuje to svět vidících a nevidomých,“ říká Dančák. „Každý kus je originální a ručně vyráběný,“ doplňuje. 

Rozvlní digitální montérky i sukně sestřiček. Budoucnost módy, říká šéfka firmy

Dále se představil Mikuláš Hurta, zakladatel technologicko-textilní společnosti Nilmore. Ta vyvinula novou textilii, která má nejnižší environmentální dopady ze všech běžně dostupných materiálů. „Naším cílem je vyrábět jedno tričko s pouhými deseti litry vody,“ říká Hurta s tím, že v současné době se při výrobě klasického trička spotřebuje více než dva tisíce litrů vody. 

„Zákazník má navíc možnost zboží po libovolné době vrátit,“ doplňuje Hurta s tím, že každý opotřebovaný kus oblečení se může znovu recyklovat a znovu využít. Produkty společnosti Nilmore podle Hurty vynikají svou lehkostí, prodyšností a lehkou údržbou. 

S telefonem usíná skoro 90 procent lidí, což vede ke zdravotním následkům.

Max Kozlov zakladatel firmy Undout

Spánkový pomocník

„Když to hrajete, máte pocit, že jste uvnitř tohoto světa,“ říká o svém projektu Tomáš Oramus. Jeho herní studio Play By Ears se věnuje tvorbě audioher, tedy her, které jsou vyprávěné pouze zvukem. Obrazová složka chybí, což je podle Oramuse v dnešní době osvobozující. 

Herní průmysl stále expanduje. Další růst brzdí nedostatek zaměstnanců

„Jde o interaktivní příběh, hráč poslouchá a vybírá si, jakým způsobem bude pokračovat. Určuje tak, jak příběh skončí,“ popisuje Oramus. Jeho audiohry lze ovládat prostřednictvím tak zvaného swipování, tedy jednoduchým pohybem prstu na obrazovce telefonu doleva nebo doprava. Díky tomuto ovládání si audiohru mohou užít i nevidomí. 

Poslední finalista má co do činění s problematikou usínání a spánku v moderní zrychlené době. Firma Undout přichází s budíkem Sleep Box, který uživatele učí spát správně, dostatečně dlouho a pravidelně. „Spánkové problémy má až polovina obyvatelstva. S telefonem usíná skoro 90 procent lidí, což vede ke zdravotním následkům,“ uvádí zakladatel Undoutu Max Kozlov. Svůj produkt nazývá „přirozeným budíkem“ a „spánkovým pomocníkem“. 

Na vývoji Sleep Boxu firma spolupracovala s lidmi z Národního ústavu duševního zdraví. Budík rovněž disponuje světelnými efekty. Večer člověka připravuje na spánek červeným světlem a ráno ho budí azurovými barvami. 

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Brexit skončil fiaskem. Británie válčí se zaseklým vývozem a odlivem kapitálu

I více než 100 dní poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii, tamní firmy stále bojují s novými...

Směna na 16 hodin? Nesmysl, který nikdo nechce, zní ze svazů zaměstnavatelů

Maximální délka pracovní směny by se v určitých případech mohla prodloužit ze současných 12 hodin na 16. Pro mimořádné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko ekonomickou úrovní překonává Španělsko a blíží se Itálii

Ekonomická úroveň Česka příští rok stoupne na 88 procent průměru 19 zemí eurozóny. Česko se tak přibližuje Itálii, mělo...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

ČEZ vykoupí své dluhopisy za 12 miliard korun, sníží tak úrokové náklady

Energetická společnost ČEZ vykoupí své dluhopisy v hodnotě zhruba 12 miliard korun, avizovala firma na svém webu....

Česká firma dobývá svět. Vsadila na kamennou vatu

Advertorial Nové logo, nová továrna a unikátní produkt k ozelenění střech. Česká společnost Dehtochema‑TN se 150letou tradicí...

V krizi se můžete spolehnout jen na vlastní průmysl, říká David Chour z CSG

Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) vlastněný ze sta procent českým podnikatelem Michalem Strnadem měl loni...

Kdyby na trhu byla udržitelná textilie, do byznysu bych nešel, říká šéf nové značky

Pokud chce zákazník jít s dobou a kupovat ekologické oblečení, může sáhnout třeba po výrobcích z biobavlny nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...