Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. srpna 2022 Soběslav

Byl jednou jeden startup. Nejlepším projektem ČR je aplikace na čtení pohádek

  9:53aktualizováno  15:09
Ve Zlíně mezi sebou v úterý soupeřila desítka nadějných tuzemských startupů. Odborná porota pod záštitou agentury CzechInvest měla za úkol vybrat ten nejkreativnější z nich. Zvítězila firma Readmio, která vyvinula mobilní aplikaci pro čtení pohádek na dobrou noc.

Firma Readmio cílí se svým projektem na rodiče a děti. „Když jsem byl malý, pamatuji si, že jsem poslouchal tátu, jak mi čte pohádky a přidává k tomu legrační hlasy a zvuky,“ řekl zakladatel Readmio Ilya Novodvorskiy na úvod. Podle něj dnes spoustu rodičů nemá na čtení pohádek před spaním čas.

Novodvorskiy chce proto vyprávění obrodit prostřednictvím nových technologií. Díky mobilní aplikaci firmy lze pohádky číst za pomoci zvukových efektů, které do děje vtrhnou v tu správnou chvíli. Rodiče si rovněž mohou zvolit hudební podbarvení svého večerního vystoupení v dětském pokojíčku. A pokud jim povinnosti neumožňují pohádku přečíst, mohou svůj přednes nahrát a pustit ho dětem posléze.

Po národním kole bude Readmio reprezentovat Českou republiku v globálním finále soutěže Creative Business Cup v Kodani společně se startupem, který zvítězil vloni. Je jím aplikace FaceUp, jež bojuje proti šikaně. Minulý rok se celosvětové finále nekonalo kvůli koronaviru. Na nepříznivé podmínky spojené s pandemií se organizátoři letos připravili a završení soutěže bude probíhat z hlavního města Dánska online formou.

Úterní národní kolo probíhalo rovněž online z Památníku Tomáše Bati ve Zlíně. Na fyzické formě soutěže, jejích grafických prvcích a tvorbě scény se podíleli i studenti z místní Univerzity Tomáše Bati.

Co je pro lidi víc motivující než jídlo?

Zuzana Zvěřovázakladatelka projektu Jedlý kelímek

Espresso v tenisce, kelímek k snědku

Druhé místo obsadila firma Kave Footwear, která vyrábí tenisky ze zbytkových materiálů. „Chceme tím ukázat velkým značkám, že existuje způsob, jak vyrábět boty udržitelně,“ říká zakladatelka podniku Eva Klabalová.

Firma působí lokálně ve Zlíně. Z odpadů se jí daří vyrábět boty prostřednictvím nové technologie. „Díky ní není žádná teniska stejná,“ říká Klabalová s tím, že tak její produkty mohou sloužit i jako sběratelské předměty. Zajímavostí je, že firma recykluje a využívá i kávovou sedlinu jako základní materiál na výrobu podešví. „V každém páru je zhruba jeden shot espressa,“ komentuje zakladatelka projektu.

H&M mění obchodní strategii. Chce prodávat online a zacílí na udržitelnost

Na třetím místě skončila společnost Leitners Watch, která má ambici stát se světovým výrobcem hodinek. Ve svých produktech kombinuje tradiční vzhled hodinek a automatický strojek s moderními chytrými funkcemi. „Jde o elegantní klasické hodinky, které jsou zároveň chytré. To je skutečný game changer,“ myslí si Rostislav Slovák, zakladatel firmy. 

Tým společnosti Leitners Watch tvoří sedmnáct zapálených lidí. Jejich generace hodinek Ad Maiora dokáže sledovat srdeční tep nebo navigovat prostřednictvím GPS bez digitální obrazovky. Slovák předpokládá, že se jeho firma stane v příštím roce největším výrobcem hodinek v ČR.

Nelze opomenout ani cenu Miláčka publika, o jejímž udělení rozhodli diváci soutěže, a která skončila v rukou zakladatelů projektu Jedlý kelímek. Jak název napovídá, startup se specializuje na výrobu sušenkových kelímků na kávu. Bojuje tak proti nadměrné spotřebě plastů.

„Co je pro lidi víc motivující než jídlo?“ zeptala se řečnicky Zuzana Zvěřová při představování firmy Jedlý kelímek. Ačkoli se proti jednorázovým materiálům ve světě brojí, zmíněný projekt a jeho způsob řešení plastového problému je do jisté míry ojedinělý. „Jsme zatím jediní na českém trhu, vyvinuli jsme unikátní technologii a recepturu,“ doplňuje Zvěřová.

Virtuální realita pro seniory

I mezi ostatními finalisty jsou zajímavé projekty. Například firma Artinii nabízí filmovým tvůrcům a distributorům nástroje, s jejichž pomocí mohou zabezpečit obsah nebo zřídit vlastní přehrávač pro promítání.

Podle zakladatele projektu Radovana Čecha je v současné internetové době filmová distribuce neefektivní a v některých oblastech selhává. Majitelům filmových práv proto nabízí nástroje, díky kterým mohou svá díla nabízet v bezpečném prostředí online platforem. „Rozšíří to možnosti monetizace jejich děl,“ zdůrazňuje Čech jednu možnou výhodu.

Startup Flying Kale vyvinul nástroj Kaleido, který umožňuje seniorům opustit domovy důchodců, aniž by se museli zvednout z křesla, díky virtuální realitě. „Tvoříme ho pro ty, kteří se sami nemohou podívat do světa. My jim tento svět přinášíme prostřednictvím virtuální reality,“ vysvětluje za startup Flying Kale Marek Háša. 

Ušlechtilým cílem projektu je znovu spojit staré lidi, kteří jsou upoutaní na lůžko, s okolím. V domovech důchodců jim totiž podle Háši hrozí odříznutí od světa a lhostejnost k němu, rychlejší nástup demence a podobných nemocí. Potenciál nápadu projektu je podle Háši velký kvůli stárnoucí populaci České republiky. Všechna videa, která si důchodci mohou prostřednictvím nástroje Kaleido pustit, si tým startupu Flying Kale natáčí sám.

Velbloudí tričko

Další projekt představuje Miroslav Dančák. Jeho desková hra Labyront vznikla pro nevidomé, ale je určená nejen jim. Hra je haptická, tedy hmatová, vyrobená ve 3D tiskárně, je zároveň magnetická. Prostřednictvím telefonu jí lze hrát i na dálku, v noci svítí. „Propojuje to svět vidících a nevidomých,“ říká Dančák. „Každý kus je originální a ručně vyráběný,“ doplňuje. 

Rozvlní digitální montérky i sukně sestřiček. Budoucnost módy, říká šéfka firmy

Dále se představil Mikuláš Hurta, zakladatel technologicko-textilní společnosti Nilmore. Ta vyvinula novou textilii, která má nejnižší environmentální dopady ze všech běžně dostupných materiálů. „Naším cílem je vyrábět jedno tričko s pouhými deseti litry vody,“ říká Hurta s tím, že v současné době se při výrobě klasického trička spotřebuje více než dva tisíce litrů vody. 

„Zákazník má navíc možnost zboží po libovolné době vrátit,“ doplňuje Hurta s tím, že každý opotřebovaný kus oblečení se může znovu recyklovat a znovu využít. Produkty společnosti Nilmore podle Hurty vynikají svou lehkostí, prodyšností a lehkou údržbou. 

S telefonem usíná skoro 90 procent lidí, což vede ke zdravotním následkům.

Max Kozlovzakladatel firmy Undout

Spánkový pomocník

„Když to hrajete, máte pocit, že jste uvnitř tohoto světa,“ říká o svém projektu Tomáš Oramus. Jeho herní studio Play By Ears se věnuje tvorbě audioher, tedy her, které jsou vyprávěné pouze zvukem. Obrazová složka chybí, což je podle Oramuse v dnešní době osvobozující. 

Herní průmysl stále expanduje. Další růst brzdí nedostatek zaměstnanců

„Jde o interaktivní příběh, hráč poslouchá a vybírá si, jakým způsobem bude pokračovat. Určuje tak, jak příběh skončí,“ popisuje Oramus. Jeho audiohry lze ovládat prostřednictvím tak zvaného swipování, tedy jednoduchým pohybem prstu na obrazovce telefonu doleva nebo doprava. Díky tomuto ovládání si audiohru mohou užít i nevidomí. 

Poslední finalista má co do činění s problematikou usínání a spánku v moderní zrychlené době. Firma Undout přichází s budíkem Sleep Box, který uživatele učí spát správně, dostatečně dlouho a pravidelně. „Spánkové problémy má až polovina obyvatelstva. S telefonem usíná skoro 90 procent lidí, což vede ke zdravotním následkům,“ uvádí zakladatel Undoutu Max Kozlov. Svůj produkt nazývá „přirozeným budíkem“ a „spánkovým pomocníkem“. 

Na vývoji Sleep Boxu firma spolupracovala s lidmi z Národního ústavu duševního zdraví. Budík rovněž disponuje světelnými efekty. Večer člověka připravuje na spánek červeným světlem a ráno ho budí azurovými barvami. 

Autor:
  • Nejčtenější

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Švihovský pivovar zvládl pandemii i krizi. Nyní čeká na nového majitele

Následky covidových uzávěr i současné zdražování surovin a energií přivedly k rozhodnutí o prodeji zakladatele...

Avast získal souhlas pro převzetí, obchod s akciemi zastaví 9. září

Česká antivirová firma Avast by podle předběžného harmonogramu spojení s americkou softwarovou společností...

Akcie ČEZ ztratily téměř pětinu hodnoty, mohou za to spekulace o dani

Od 9. června, kdy ČEZ dosáhl na pražské burze letošního vrcholu, ztratily jeho akcie už osmnáct procent hodnoty. Podle...

Otcovská dovolená je trend. Amazon proplácí až osm týdnů volna

Advertorial Distribuční centrum v Dobrovízi se rozkládá na ploše velké jako třináct fotbalových hřišť. V běžném provozu v něm...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...

Čím víc odebere Čína ruského plynu, tím lépe pro Evropu, tvrdí analytici

Navýšený export ruského zemního plynu na území Číny může mít pro evropské země pozitivní dopady. Díky tomu se totiž...