Cupka se blýskl Jágrem a oznámil, že skončil s propouštěním v Sazce

  15:24aktualizováno  16:47
Insolvenční správce loterijní firmy Sazka Josef Cupka nehodlá propouštět další lidi. Oznámil to na tiskové konferenci, na kterou si přivedl hokejistu Jaromíra Jágra. Ten se stal na tři roky tváří Sazky. Loterijní firma od května zeštíhlela o 130 pracovníků, tedy zhruba o čtvrtinu.

Tisková konference Sazky. (22/8/2011). Zleva insolvenční správce Sazky Josef Cupka, mluvčí firmy Lenka Angelika Tichá a Jaromír Jágr | foto: Martin Kohout, iDNES.cz

"To byla poslední organizační změna, která byla v plánu," uvedla mluvčí Sazky Lenka Angelika Tichá s tím, že společnost se nyní chystá na prodej, a hlavní propouštění tak už skončilo.

Co je Sazka

Sazka se prodává v jednom balíku s dceřinými společnostmi. Má jich devět a jednu nadaci. Zájemce získá kromě hlavní (loterijní) firmy i další:
- dceřiná společnost Business Centre, a. s. - zajišťuje provoz budovy Sazky
- dceřiná společnost KPS Media, a. s. - zajišťuje televizní pořady pro Sazku a provozuje televizní technologie v O2 areně
- dceřiná společnost GTECH Czech republic LLC - poskytuje Sazce technickou podporu
- dceřiná společnost Agro Tera, a. s. - zabývá se pronájmem nemovitostí
- dceřiná společnost ARKADIA, a. s. - zabývá se pronájmem nemovitostí
- dceřiná společnost KOLBY, a. s. - vyrábí a prodává víno
- dceřiná společnost Sportlease, a. s. - zajišťuje leasingové služby
- dceřiná společnost Sazka International - ruská společnost provozující loterie a jiné hry na on-line systémech
- dceřiná společnost Bestsport, a. s. - zajišťuje závodní stravování Sazky a provozuje O2 arenu (od letošního března je v insolvenci)
- Nadace Sazka - soustředí se na podporu vzdělávání v ČR

"Drobné věci řešit budeme, pokud například bude mít někdo zájem společnost opustit, jinak to hlavní už bylo," dodala.

Cupka dále oznámil, že po prodeji Sazky nejlepšímu kupci hodlá zveřejnit všechny účastníky výběrového řízení i jejich nabídky. Naopak nehodlá zveřejnit zhruba osmisetstránkový fascikl informací o loterijní firmě, který dostanou jen účastníci tendru, tedy ti, co složí půlmiliardovou kauci.

"Pokud kdokoliv z vás složí 500 milionů, pak s tím samozřejmě nebudu mít problém a informace poskytnu. Nehodlám však zadarmo zveřejňovat to, co pan Hušák (bývalý generální ředitel  i předseda představenstva Sazky) skrýval," uvedl Cupka.

Insolvenční správce znovu zopakoval, že bude prodávat celý podnik, tedy to, čím se Sazka živila a co byl její byznys. Do něj spadá například i společnost KOLBY, která vyrábí a prodává víno.

Akcie firmy se však prodávat nebudou. Ty jsou však nyní bezcenné. Hodnotu by získaly jen tehdy, pokud by se prodejem firmy podařilo získat tolik peněz, že by se uspokojily všechny pohledávky a zbylo ještě něco navíc. To je ale málo pravděpodobný scénář.

Jako jsou nyní bezcenné akcie, tak jsou nyní bez vlivu i akcionáři. Ti sice nyní odvolali dlouholetého vládce Sazky Aleše Hušáka, zvolili nové představenstvo a do jeho čela jako předsedu posadili Marka Hájka, ale fakticky nyní se Sazkou nemohou už nic dělat.

"Představenstvo dnes dělalo to, co dělat může, ale mnoho jiného než měnit členy představenstva už nemůže. Ta dnešní schůze měla být před rokem," zhodnotil zanedbatelný vliv akcionářů Cupka.

Jágr jako ozdoba

Na tiskovou konferenci přivedla Sazka také slavného hokejistu Jaromíra Jágra. Tím se pyšní proto, že ho ulovila k tříleté propagaci loterijní firmy. Jágr se do týmu hovořícím o prodeji Sazky příliš nehodil, svého úkolu vylepšovat image firmy se však zhostil pilně.

"Sazka je společnost s letitou tradicí, vždycky podporovala sport, a proto jsem jako sportovec rád, že se nyní mohu podílet na jejím znovuzrození. Když jsme se domlouvali na první malé kampani, nebylo jasné, jaký osud bude Sazka mít. Nyní už věřím, že se vrátí zpět k hvězdným společnostem," řekl Jágr. "Značka Sazka je silná doma i ve světě a krize, kterou si musela projít, by ji mohla posílit," dodal.

Jágr se ke spolupráci se Sazkou uvázal proto, aby získal peníze pro kladenský hokejový klub, kde je od jara majoritním akcionářem.  Hospodářské noviny minulý týden zveřejnily odhad, podle nějž může za tuto spolupráci získat 8 až 12 milionů korun. Sazka tento odhad označila jako nesmysl.

Jágr však po tiskové konferenci potvrdil, že částka kolem deseti milionů je reálný odhad. Tu však dostane jen v případě, že s ním nový majitel Sazky smlouvu nevypoví. Vítěz Stanley Cupu se toho ale nebojí.

Případné vypovězení smlouvy by přineslo hokejovému klubu dočasně problém, ale Jágr věří tomu, že by se vyřešil. "Museli bychom se poohlédnout po jiných sponzorech," uvedl.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Amazon opět pod drobnohledem. Brusel prověří, jestli neporušuje pravidla

Ilustrační foto

Evropské dozorčí orgány prověří, zda Amazon neporušuje pravidla hospodářské soutěže. S americkým internetovým prodejcem...

Sazka na lovu. Je favoritem pro převzetí italského SuperEnalotta

(ilustrační foto)

Česká loterijní společnost Sazka, patřící miliardáři Karlu Komárkovi, je podle italského tisku na nejlepší cestě k...

Největší německá banka má problémy. Propustí až 20 tisíc lidí, tvrdí zdroje

Německá banka Deutsche Bank

Největší německá a jedna z předních světových bank Deutsche Bank chce propustit zhruba 20 tisíc z více než 91 tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz