Podle Čermína však toto rozhodnutí zaměstnancům závodů práci neudrží. Všech zhruba 1 000 lidí totiž dostalo výpověď k 31. březnu. A do té doby nová firma nestihne podniky převzít. Na několik týdnů tak podle Čermína dojde k technické odstávce. Ředitel firmy Vlastimil Argman se už dříve rozčiloval nad tím, že se závody kvůli jednání věřitelů nepodaří udržet plynule v provozu.
Podle šéfky odborů KP Marcely Dubové je to ale dobrá zpráva i přesto, že zaměstnanci přechodně skončí na úřadu práce. "I tak máme velkou radost z prodeje. Skončíme sice na úřadu práce, máme ale naději, že si nás nový zaměstnavatel zavolá zpátky," uvedla šéfka odborářů v Karlovarském porcelánu Marcela Dubová.
Zbývající provozy KP mají zhruba 1 000 zaměstnanců. Ti se podle Dubové budou muset po konci měsíce zaregistrovat na úřadech práce, ale jak řekla, věří, že si je nový majitel pak stáhne zpátky. "Kdyby přišli o práci, bylo by to hrozné jak pro ně, tak i pro region," uvedla.
O prodeji jednali věřitelé se zájemci čtyři dny. Podle Čermína trvalo rozhodování tak dlouho, protože věřitelský výbor se snažil nabídky zájemců ještě jednáním navýšit. "Upravená nabídka byla pro věřitelský výbor nejvýhodnější," uvedl Čermín s tím, že Hengis nabídku zvýšil podstatně.
Podotkl, že rozhodování bylo komplikované, protože nerozhodovala jen cena, ale i snaha o zachování tradice a zaměstnanosti v regionu. Původně mělo o koupi všech závodů Karlovarského porcelánu na území Karlovarského a Ústeckého kraje zájem deset firem.
Společnost Hengis, která se zabývá podnikáním v oblasti bytových a nebytových prostorů, koupí závody v Nové Roli, Klášterci a Lesově a provoz sítotisku.
Na prodej čeká poslední porcelánka
Předseda sklářských a porcelánových odborů Vladimír Kubinec už byl na zítřek připravený v Klášterci nad Ohří přesvědčovat lidi, aby nešli v pondělí do práce. "Všichni zaměstnanci sice mají k 31. březnu výpověď, někdo ale musí temperovat pece. Jde sice otočit knoflíkem a vše odstavit, pak ale bude z porcelánek sklad na zeleninu," řekl.
Na prodej zbývá poslední závod Karlovarského porcelánu, dceřiná společnost Concordia v Lesově, kde pracující dvě stovky zaměstnanců. O jejich osudu rozhodne v těchto dnech podle správkyně konkurzní podstaty Hany Záveské věřitelský výbor.
Prodej posledního ze závodů největšího českého výrobce porcelánu v Chodově na Sokolovsku odsouhlasil minulý týden věřitelský výbor Karlovarského porcelánu manželům Mileně a Huu Loi Nguyenovým. Oba podnikají ve společnosti Epiag Lofida v Dalovicích.
Karlovarský porcelánFirma je v konkurzu od 10. prosince roku 2008. Dostala ji do něj neschopnost vlastníků porcelánky splácet dluhy. Její závazky se pohybují kolem 1,4 miliardy korun. Z toho je zhruba 416 milionů korun nesplacený úvěr, dalších 500 milionů korun tvoří ručení za závazky dceřiné firmy Concordia a mateřské společnosti Porcela Plus. |
HengisSpolečnost Hengis vznikla podle zápisu v obchodním rejstříku 31. prosince 2007. Základní kapitál má 2 miliony korun. Jako předmět podnikání rejstřík uvádí pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb spojených s pronájmem. Jediným členem představenstva je Lukáš Zschern. Firma má 10 akcií po 200 tisících korunách. |