Crystalex ukončí výrobu v Hostomicích, o práci přijde 136 lidí

  14:45aktualizováno  14:45
Sklářská společnost Crystalex Nový Bor, která je součástí skupiny Bohemia Crystalex Trading, ukončí výrobu v závodě v Hostomicích na Teplicku. Propuštění 136 tamních zaměstnanců už oznámila úřadu práce. Závod 20. prosince zastavil výrobu a většina zaměstnanců čerpá dovolenou.

Nepracuje se ani v závodech v Karolince a Vrbně pod Pradědem. Ilustrační foto. | foto: Jan Kužník

Po Novém roce zůstanou doma se 60 procenty mzdy, výpovědi dostanou do konce ledna. "Hlavním důvodem ukončení výroby je končící životnost tamní sklářské pece, na jejíž generální opravu není dostatek prostředků," řekl mediální zástupce společnosti Karel Samec.

K uzavření pobočky, která má podobný výrobní program jako hlavní závod v Novém Boru, vedl firmu také úbytek zakázek. "Došlo k výraznému poklesu poptávky v Rusku," vysvětlil Samec. Ze stejného důvodu čerpá 80 procent ze 1 733 zaměstnanců Crystalexu od 20. prosince do 4. ledna dovolené. V provozu zůstaly přes Vánoce jen dvě automatické linky v Novém Boru.

Nepracuje se ani v závodech v Karolince a Vrbně pod Pradědem. Na 400 tamních zaměstnanců zůstane doma až do 18. ledna a spolu s nimi i 220 lidí z kmenového závodu v Novém Boru. "První týden budou čerpat dovolené, v tom druhém jim bude firma vyplácet 60 procent mzdy," dodal Samec.

Crystalex je stejně jako celá skupina BCT od 22. září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Zatímco další sklárny skupiny - Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou a Sklárny Bohemia v Poděbradech už jsou v konkurzu, Crystalex chrání do konce roku před věřiteli moratorium.

Městský soud v Praze ho vyhlásil 2. října na majetek Crystalexu, mateřské BCT a Skláren Kavalier. Majitelé už formálně podali návrh na prodloužení moratoria o dalších 30 dní, což jim zákon umožňuje. Věřitelé jsou však ochotni jednat o podmínkách jeho prodloužení jen ve Sklárnách Kavalier, kde moratorium skončí až v pátek 2. ledna.

Bez souhlasu věřitelů soud moratorium v Crystalexu ani v BCT neprodlouží, a obě firmy tak skončí v úpadku. Po něm by mělo v průběhu několika týdnů následovat vyhlášení konkurzu, který majitelé navrhovali už od začátku insolvenčního řízení.

"Moratorium mělo pomoci překlenout období po zahájení insolvenčního řízení a udržet klíčovou výrobu skupiny, v jeho průběhu ale nelze dokončit prodej firem, to umožní až konkurz," řekl Samec. Dodal, že snahou majitelů je udržet co největší část firmy v provozu až do příchodu nového vlastníka.

Skupina BCT je největším výrobcem užitkového skla v Česku a ještě v září zaměstnávala na 5 000 lidí. Počet zaměstnanců se však postupně snižuje. O práci už přišlo téměř 2 000 zaměstnanců skláren ve Světlé a Poděbradech.

Hromadné propouštění ohlásily i firmy majetkově spjaté skupiny výrobců porcelánu Porcela Plus, kde může o práci přijít až 1 800 lidí. Výrobci skla a porcelánu se s ekonomickými problémy potýkali několik let - bankám dluží téměř čtyři miliardy korun, ničila je silná koruna i levná asijská konkurence. Vaz jim ale zlomila až hospodářská krize.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci ve čtvrtek stáhla z prodeje svetr, který údajně připomínal...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Z Výdejny radosti hlava plná starostí. E-shopu Zoot hrozí insolvence

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Zadlužený e-shop s oblečením Zoot.cz získal investici v řádu desítek milionů korun od investora Natland a pokusí se o...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Najdete na iDNES.cz