Stamiliony nepomohly. Čínské konzervárně u Teplic opět hrozí konec

  7:00aktualizováno  7:00
Čínské konzervárně na lančmít v Hrobčicích u Teplic hrozí už poněkolikáté během posledních dvou let krach. Investici za 430 milionů korun přitom nepomohlo ani nalití dalších stovek milionů. Továrna přitom svého času byla největší tuzemskou investicí asijské velmoci.

Konzervárna Shanghai Maling v Hrobčicích na Teplicku | foto: www.hrobcice.cz

V době, kdy se prezident i vláda rozplývají nad přílivem čínského kapitálu, stojí teplická konzervárna Shanghai Maling opět před krachem. Podnik přitom podpořili daňoví poplatníci ze svých peněz.

Sny o pracovních místech pro 150 lidí se však už dávno rozplynuly, firma se už déle než rok točí v bizarním kolečku úpadků, záchran na poslední chvíli a následných propadů do ještě větších problémů.

Aktuálně chce konzervárnu poslat do insolvence společnost Grimpaner. Ta podle svých webových stránek obchoduje s masem, kořením a potravinovými doplňky, za jejichž dodávky eviduje pohledávky v celkové výši 24,2 milionu korun po splatnosti.

Konzervy ze závodu u Teplic měly směřovat do Evropy i USA. Kvůli sporům o...

Konzervy ze závodu u Teplic měly směřovat do Evropy i USA. Kvůli sporům o značku ale končí v insolvenci.

Vedle toho Shanghai Maling dodavateli údajně neuhradil půjčku 73,8 milionu korun. „Dlužník téměř zastavil úhrady faktur navrhovatele (...). Věřitel úhrady urgoval telefonicky i písemně, ale k úhradám nedošlo,“ píše v insolvenčním návrhu Igor Ivanovič, člen představenstva Grimpaner.

Společnost chce poslat Shanghai Maling do insolvence už podruhé, návrh podala už jednou loni na jaře kvůli 11 milionům korun. Pak se však firmy dohodly na postupném splácení a Grimpaner návrh stáhl. O oprávněnosti aktuálního návrhu soud zatím nerozhodl.

Výkonný ředitel Shanghai Maling Jiří Vančura však potvrzuje, že je situace podniku špatná a požadavky dodavatelské firmy jsou oprávněné. „Pokud majoritní akcionář nebude schopen společnosti pomoci, tak bude ve stejné situaci jako loni v lednu, to znamená v úpadku,“ říká Vančura.

Loni továrnu spasila milionová injekce

Na konci minulého roku se chtěla konzervárna poslat do insolvence sama. Tehdy vyčíslila své dluhy, které nebyla schopna splatit, na 413 milionů korun (psali jsme zde).

Firmu od krachu zachránila jen rychlá injekce čínské matky ve výši 2,8 milionu dolarů, tedy 68 milionů korun. Zároveň se akcionáři „ústně“ zavázali uhradit dalších pět milionů dolarů, tedy asi 120 milionů korun, bance HSBC, jednomu z největších věřitelů, a seškrtat 112 milionů korun, které konzervárna dlužila v rámci skupiny.

Shanghai Maling spadá do koncernu Bright Food, který patří mezi největší potravinářské společnosti v Asii. Jak nedávno upozornil týdeník Euro, potravinářský gigant rychle expanduje v Evropě a krach jedné z firem by značně uškodil jeho reputaci.

Delegace z vedení mateřské firmy letos v květnu dokonce navštívila Ústecký kraj, kde značně oplývala optimismem. „Vítám informaci o úvahách rozšířit závod v Hrobčicích,“ rozplýval se tehdy hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nad návratem snu o velké konzervárně, který politici snili na startu projektu.

Jak se však ukazuje, radoval se Bubeníček předčasně. Samotní věřitelé sice situaci nekomentují, ale o kondici podniku svědčí to, že se vedle HSCB objevila třeba Česká spořitelna, které konzervárna koncem prosince dlužila zhruba 20,5 milionu korun. Podle všeho však ani téměř 300 milionů od mateřské firmy k pokrytí závazků nestačilo. „Dluh je ve výši, která převyšuje základní kapitál společnosti (310 milionů korun, pozn. red.),“ přiznává Vančura.

Na výrobu lančmítu v Hrobčicích doplatí i daňoví poplatníci. Podle údajů ministerstva práce dostala Shanghai Maling v roce 2007 pobídku 20 milionů korun na vytvoření stovky nových pracovních míst. Aktuálně dává firma práci ani ne polovině lidí a podle zdrojů MF DNES po ní stát vymáhá pokutu za nesplnění podmínek pobídky.

Číňan vs. Číňan

V hrozícím úpadku je přitom nejasná i role Jiřího Vančury. Ten zároveň předsedá dozorčí radě Shanghai Maling, podle dostupných informací má však také blízko k dodavatelům surovin z Grimpaner. Podle portálu Media4web.cz vlastní internetovou doménu Grimpaner.com. Z dokumentů v obchodním rejstříku také vyplývá, že se loni koncem října zúčastnil valné hromady Grimpaner, kde vystupoval jako zástupce akcionářů a všemi deseti hlasy byl zvolen za předsedu valné hromady. Vančura však spojitost s Grimpaner popírá.

Za všemi problémy Shanghai Maling stojí zřejmě spor o značku Maling s čínskou potravinářskou jedničkou China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation (COFCO) na klíčovém britském trhu.

Kvůli právní nejistotě přerušili loni tamní zákazníci se severočeskou továrnou veškeré kontakty. Následkem toho se propadla její produkce na minimum.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Facebooku hrozí obří pokuta za ochranu soukromí. Může jít do miliard dolarů

Ilustrační snímek

Facebooku hrozí, že v USA dostane od Federální komise pro obchod (FTC) vůbec nejvyšší pokutu, která kdy byla udělena...

Coca-Cola chce znovu zabodovat. Do boje nasadila pomeranče

Nová příchuť Coca-Coly, Coca-Cola Orange

Společnost Coca-Cola minulý týden odhalila novou příchuť svých světoznámých kofeinových nápojů – pomeranč. Je to první...

Další módní značka stahuje rasistický výrobek. Gucci se zbavuje svetru

Módní značka Gucci ve čtvrtek stáhla z prodeje svetr, který údajně připomínal...

Luxusní značka Gucci po rozsáhlé kritice na sociálních sítích ve čtvrtek stáhla z prodeje nejnovější model svetru...

Najdete na iDNES.cz