Společnost Shanghai Maling zahájila provoz ve svém novém závodě na výrobu masových výrobků v Hrobčicích na Teplicku.

Společnost Shanghai Maling zahájila provoz ve svém novém závodě na výrobu masových výrobků v Hrobčicích na Teplicku. | foto: ČTK

Číňané rozjeli největší investici v Česku. Na Teplicku budou vyrábět konzervy

  • 61
Čínská státní společnost Shanghai Maling zahájila v pondělí provoz v konzervárně v Hrobčicích na Teplicku. Bude tady vyrábět masové konzervy. Firma do vybudování závodu investovala 430 milionů korun, jde tak o největší čínskou investici v tuzemsku.

Čínský investor neupřesnil, odkud bude vepřové do Hrobčic vozit. Vedení včera zveřejnilo jen zprávu, že by měla být většina z Česka.

Číňané postavili konzervárnu za 430 milionů korun během půldruhého roku v areálu bývalého státního statku. Vše staré zbourali, z nových linek ještě letos vyjedou asi čtyři miliony kilogramů známých bílo-modro-červených konzerv s vepřovým ve vlastní šťávě a šunkou.

"Už za dob mých studií jsme si tyto výrobky kupovali, měly výbornou pověst," shrnul při včerejším zahájení výroby zkušenosti mnoha českých spotřebitelů náměstek ministra zemědělství František Sládek.

Konzervy půjdou na stůl celé Evropy
Takzvané "čínské konzervy" se na pultech objevovaly už v 50. letech minulého století. Tehdy si ale nikdo neuměl představit, že se v roce 2008 budou vyrábět kousek od Bíliny, a dokonce také pro Američany.

Státní společnost Shanghai Maling se pro stavbu svého závodu v zahraničí rozhodla poprvé ve své historii. Značka Maling přitom v nejlidnatější zemi světa patří mezi takzvané "China TOP brands", tedy ty nejcennější. Českou republiku si firma vybrala jako místo, ze kterého bude své konzervy posílat do světa.

"Česko je klíčovým vstupním místem na celý evropský trh," poznamenal manažer projektu Jiří Vančura. Zároveň potvrdil, že výroba by mohla být vzpruhou pro české farmáře.

Do hrobčického závodu budou kamiony přivážet maso už připravené ke zpracování a konzervaci.

Továrna se ještě rozroste
Nová továrna je doposud největší čínskou investicí v Česku. "Kapacita závodu je až 10 tisíc tun masných výrobků ročně, což představuje tržby za miliardu korun," uvedl generální ředitel společnosti Qidong Heng.

To má být ale jen začátek. Ze současných 30 tisíc metrů čtverečních se má podnik v roce 2010 rozšířit na trojnásobek a roční produkce bude dvakrát taková, postará se o to 150 zaměstnanců.

Podle místostarosty největšího čínského města Šanghaje Yanzhao Hu, který byl včera při spuštění provozu také přítomen, jde o důležitý krok spolupráce mezi Čínou a Českou republikou.

"Věříme, že prospějeme tomuto regionu pracovními místy a že závod bude časem vedle masových konzerv vyrábět také další čínské speciality," naznačil.

Čínský výrobce už před spuštěním výroby pomohl Hrobčicím při financování kanalizace. "Vážíme si spolupráce investora s místní samosprávou. Na tento projekt poskytl pět milionů korun. Na to by obec zřejmě sama nestačila," řekl včera ústecký hejtman Jiří Šulc.

Shanghai Maling (Czech) je dceřinou společností čínské firmy Shanghai Maling Aquarius, která patří do konsorcia Bright Food Group, sdružujícího 29 akciovek, v nichž má majoritní podíl stát. Působí mimo jiné v potravinářství, zemědělství a také v cestovním ruchu v šanghajském regionu.

BFG s obratem 150 miliard korun ročně je největší potravinářskou společností v Číně. Vlastní mimo jiné 40 tisíc krav a je největším čínským producentem mléka a cukru.