Například Vladimír Mlynář podepíše za PPF dva dokumenty: memorandum o porozumění s telekomunikačním konglomerátem Huawei a zároveň dohodu o strategické spolupráci se státní společností CITIC. Mají se týkat čínského trhu.
CITIC nyní přebírá české aktivity jiné čínské společnosti CEFC, kterou do Česka přivedl Jaroslav Tvrdík a která proslula vstupem do fotbalového klubu Slavia, J&T Banky či letecké společnosti Travel Service.
Právě čínský trh je pro PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera klíčový. Home Credit ze skupiny PPF tu rozjela výnosný splátkový byznys, kde půjčuje především na pořízení mobilního telefonu.
Spolupráce se týká také civilního letectví. Zemana doprovází i zbrojař a zakladatel holdingu CSG Jaroslav Strnad. Nedávno od něj na Hradě dostal státní vyznamenání a nyní se účastní většiny schůzek. Eldis, jedna z firem Strnadova holdingu, by měla v budoucnu s místním partnerem vyrábět v Číně letecké radary.
Zall Jihlavan Airplanes do Číny dodá podle podepisovaného kontraktu dvousedadlové dolnoplošníky Skyleader 600. A zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý podepíše smlouvu o prodeji letenek s nízkonákladovými Spring Airlines.
Zeman už posedmé
Už v pondělí se Zeman, kterého do Číny doprovázejí čtyři ministři a šest desítek podnikatelů, setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. „Pokud dobře počítám, už jsme se spolu viděli sedmkrát. Rád jsem přijal vaše pozvání na dubnovou konferenci, takže se uvidíme i po osmé. Ačkoliv jsem starý pán a nemám rád cestování, vaší pozvánce nedokážu odolat,“ řekl Zeman.
Navíc se vymezil proti americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, když odsoudil celní válku mezi USA a Čínou. Spojené státy zvedly od konce září cla na přibližně polovinu čínského dovozu. „Jsem proti zavedení cel, protože jsem proti protekcionismu,“ prohlásil Zeman.
VIDEO: Zeman během veletrhu zahrál čínskému prezidentovi na klavír |
Číňané se nově snaží umožnit snadnější přístup na svůj trh. Většina zemí má totiž s říší středu pasivní bilanci. Na každou korunu vyvezenou z Česka do Číny připadá devět korun obchodu opačným směrem.
Zájem mají výrobci z řady oborů, včetně zemědělství. Většina z nich stále naráží na překážky, jako jsou dlouhé certifikační procedury. „Naše ekonomiky jsou zatím jen málo připravené vyvážet na tak rozsáhlé trhy, jako je Čína. A zároveň si jednotlivé země v regionu konkurují mezi sebou. Stejně jako Česko, i Maďarsko o sobě říká, že chce být hubem pro čínské investice v Evropě,“ říká Csaba Wolf z maďarské pobočky poradenské společnosti Deloitte.