Charouzova říše se rozpadne

  0:15aktualizováno  0:15
Jeden z největších dlužníků zkrachovalé IPB, skupina firem kolem podnikatele a sportovního mecenáše Antonína Charouze, se blíží k dohodě, co s miliardovými dluhy. "Ano, vyměňují se poslední dokumenty," potvrdil Charouz. Podobně mluví i zástupci ČSOB, která převzala IPB. "Na základě korektních jednání se připravuje pro obě strany přijatelné řešení," sdělil mluvčí Milan Tománek.

Firmy spjaté s Charouzovým holdingem podle důvěrné zprávy ČSOB dluží přes šest miliard. Zhruba polovina je po lhůtě splatnosti. Charouz tyto údaje neuznává. "Já nevím, kde se ta čísla vzala, ale rozhodně neodpovídají realitě. To musíte definovat, jaké firmy máte na mysli," říká.

Dohoda se má týkat přibližně 3,2 miliardy korun. Jde o úvěry zejména pro jednotlivé prodejce vozů Ford a dalších značek a výrobce motocyklů Jawa - Jihostroj.

ČSOB chce tuto část Charouzova ekonomického impéria dát do jednoho balíku, uspořádat často nečitelné právní vztahy, podniky oddlužit a vydělat na prodeji strategickému majiteli.

Další stamiliony Charouzova skupina bance splácí z prodejů majetkových účastí. Nedotčeny by však měly zůstat sportovní aktivity spojené s Charouzem - hokejová Sparta a firma BPA, vlastnící práva k vysílání hokejové extraligy, a několik dalších společností. 

Zřejmě nenávratných je zhruba 1,4 miliardy po dvou leasingových firmách, které se Charouzovi vyvázaly ze skupiny a ČSOB se s nimi soudí. Pohledávku převezme zřejmě Konsolidační banka a zaplatí daňoví poplatníci.

Ztrácí Ford, zůstane mu Sparta
Antonín Charouz, známý motoristický závodník, podnikatel a majitel hokejové Sparty, se zřejmě brzy dohodne s ČSOB na řešení velkých dluhů.

Podnikatel Antonín Charouz již brzy ztratí kontrolu nad významnou částí z několika desítek firem, které jsou velkými dlužníky Československé obchodní banky. Dluhy Charouzovy skupiny na banku přešly s loňským převzetím Investiční a Poštovní banky.

Z ekonomicky spjaté skupiny Charouz Holding úvěrovala IPB 48 firem a ty v současné době dluží přes šest miliard korun. Při řešení dluhů se banka a Charouz stali "spojenci z donucení".

Banka ví, že vymáhat dluhy cestou konkursů by jejich výtěžnost podstatně snížilo, protože například dealerská síť má hodnotu, pouze když funguje. Charouz si naopak potřebuje vylepšit pošramocený image, aby mohl dále podnikat, především v oblasti sportu.

Dohoda s ČSOB má řešit především sítě prodejců automobilů. Tato část impéria má dluhy vůči ČSOB kolem 3,2 miliardy korun. Představa obou stran je následující: v jednotlivých firmách se za pomoci najatých poradců vyjasní složité právní a vlastnické vztahy.

Banka poté částečně novou skupinu oddluží a vydělá na jejím prodeji strategickému vlastníkovi. Původní představa byla, že kapitalizací pohledávek získá ČSOB a Konsolidační banka kontrolu ve společnosti s pracovním názvem "Zlaté vejce", a přes ní kontrolu nad sítí dealerských společností a firmami ze "sportovní části" Charouzových aktivit.

Charouz měl mít ve "Zlatém vejci" 20 procent přes společnost Bohemian Promotion Agency. Přímý vstup banky a státu do společného podniku je však podle materiálu velmi problematický.

"V tuto chvíli jsme dál, schéma dostává novou podobu za spolupráce obou stran. O majetkové kontrole neuvažujeme," řekl mluvčí ČSOB Milan Tománek. Jakékoliv další podrobnosti odmítl komentovat.

Problém byl na straně státu, který nechtěl do podniku s problémovým dlužníkem vstupovat, jak potvrdil vysoký vládní zdroj. Restrukturalizaci životaschopné části Charouzovy skupiny tak zřejmě za jeho asistence provede pro ČSOB najatá specializovaná společnost.

Prvním krokem má být dohoda o řešení vztahů ve skupině, které jsou velmi nepřehledné. "Skupina není majetkově propojena, jednotlivé společnosti jsou ovládány prostřednictvím ručení, malé majetkové účasti Antonína Charouze a tichého společenství.

Existují modely, kdy vlastník nemovitosti, vlastník pozemku a vlastník dealerství jsou odlišné osoby. Tato konstrukce je obtížně napadnutelná," píše se v důvěrné zprávě ČSOB pro Konsolidační banku. Bez spolupráce s Charouzem je podle zdrojů blízkých jednání řešení nemožné.

Někteří dealeři se v poslední době pokusili majetek z uskupení vyvádět, banka na ně podala trestní oznámení a věří, že dohoda majetky navrátí. Přátelskou cestou se navíc podaří získat peníze z prodejů zástavami nezatížených majetků, které před časem skupina převedla na firmu Charouz Group.

Tu vlastní a kontroluje sám Antonín Charouz a její hodnota je odhadována na 1,2 miliardy korun. Nejmenší šance na vydobytí dluhů ve výši 1,4 miliardy korun jsou u společností AL Leas a Invest Car Leasing.

Tyto firmy byly prodány Ladislavu Žákovi, který patřil k významným činovníkům skupiny. Odmítají bance dluhy splatit, protože si je započítaly proti údajné pohledávce, kterou koupily od Delawarské společnosti Goldfund Financial LLC.

Vznik pohledávky je předmětem sporu mezi ČSOB a právníkem Věslavem Nemethem. Podle Nemetha vznikla pohledávka, celkem 3,35 miliardy korun, jako smluvní pokuta za to, že IPB svévolně použila jeho technologii při vyvádění aktiv do kajmanských fondů.

Nemeth přitom měl z roku 1999 smlouvu, že IPB tak nesmí učinit bez jeho souhlasu. Pohledávku Nemeth postoupil na společnost Goldfund, odkud se její část dostala k Žákovým společnostem. ČSOB však Nemethovu pohledávku neuznává, podle jejích právníků nikdy nevznikla, a IPB prý navíc ani jeho technologii nepoužila.


Antonín Charouz v poslední době prodává některé své účasti a platí bance. Například podle jemu blízkých spolupracovníků přes 100 milionů korun utržil za vydavatelství Automotive, vydávající třeba Svět motorů, Auto tip, Racing a Hokej.

Celkem takto splatil bance stovky milionů korun. Charouz by si měl ponechat například padesátiprocentní podíl v hokejové Spartě a firmu Bohemian Promotion Agency, jež má vysílací práva na hokejovou extraligu.

Jeden z největších dlužníků zkrachovalé IPB, skupina firem kolem podnikatele a sportovního mecenáše Antonína Charouze, se blíží k dohodě, co s miliardovými dluhy. (20. července 2001)

Autoři:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Zaměstnanci Huawei používali k práci iPhone, firma je potrestala

Ilustrační snímek

Dva zaměstnanci čínské společnosti Huawei byli potrestáni za to, že k pracovnímu úkonu použili telefon konkurenční...

Batman a Bumblebee na nákupech. Poznáte všechna auta ze známých filmů?

Reklama Walmartu s filmovými auty.

Největší světový obchodní řetězec Walmart rozjel novou reklamní kampaň, která má zvýšit počet zákazníků, kteří nakupují...

Najdete na iDNES.cz